Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Jest ponad trzydzieści milionów na budowę obiektów sportowych

2009-06-09 00:00:00

Piękna hala widowiskowa z krytą pływalnią w Olecku, wyczekiwany basen kryty w Braniewie, inwestycje w bazę sportową w Ełku i Wilkasach — te cztery projekty otrzymają pieniądze w unijnym konkursie. Taką decyzję podjął w poniedziałek Zarząd Województwa, który znajdzie też ekstra kasę na budowę centrum pobytu Euro 2012 w Ostródzie.

— Będziemy mieli najpiękniejszą wielofunkcyjną halę widowiskową z krytą pływalnią w tej części regionu! — Wacław Olszewski, burmistrz Olecka, nie kryje radości po tym, jak na wczorajszym posiedzeniu Zarząd Województwa przyznał miastu 17 mln zł dofinansowania na sportową inwestycję. — Co prawda chcieliśmy dostać 22 mln zł na inwestycję wartą 46 mln zł, ale brakujące 5 mln zł postaramy się zdobyć w Ministerstwie Sportu. Resztę sfinansujemy z emisji obligacji. Wkrótce wybieramy wykonawcę inwestycji i ruszamy z budową — zapewnia Olszewski.

Powody do radości z decyzji Zarządu Województwa mają też inne samorządy. — Mieszkańcy czekają na basen praktycznie od zawsze — mówi Jerzy Maziarz, wiceburmistrz Braniewa. — I będą go wreszcie mieli. Na inwestycję wartą 17,8 mln zł otrzymamy 10 mln zł unijnego dofinansowania. Zarząd Województwa rozdzielił wczoraj prawie 34 mln zł w konkursie unijnym na budowę oraz modernizację obiektów sportowo-rekreacyjnych. Oprócz Olecka i Braniewa pieniądze dostanie też Ełk, który za 5,8 mln zł zmodernizuje obiekty sportowo-rekreacyjne przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (unijna dotacja wyniesie tutaj 3,9 mln zł). Kolejne 3 mln zł na rozbudowę infrastruktury sportowej otrzyma też AZS Wilkasy (wartość całej inwestycji to 7,5 mln zł).

— Decyzja o podziale pieniędzy nie była łatwa — mówi Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa. — W konkursie był też projekt budowy centrum pobytowego na Euro 2012 w Ostródzie, ale gdybyśmy jemu przyznali dofinansowanie, to reszta samorządów byłaby bez szans na realizację swoich ambitnych planów. Uznaliśmy, że projekt Ostródy jest wyjątkowy i strategiczny dla regionu, bo praktycznie tylko poprzez niego będziemy mieli styczność z mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012. Dlatego projekt z Ostródy będzie wpisany na listę projektów kluczowych i otrzyma unijne wsparcie poza konkursem.

Olgierd Dąbrowski, wiceburmistrz Ostródy, uważa, że Zarząd Województwa podjął mądrą decyzję. — To szczęście w dwójnasób, bo pieniądze na ciekawe inwestycje dostaniemy zarówno my, jak i inne samorządy — mówi Dąbrowski i zapowiada, że pierwsza łopata pod centrum sportowo-rekreacyjne dla uczestników Euro 2012 zostanie wbita we wrześniu. — W naszym centrum pobytowym Polsce i całej Europie będzie mógł się pokazać cały region. Nie zawłaszczamy tego dla siebie.

Jakiego obiektu sportowego brakuje w Twoim mieście? Czekamy na Wasze opinie!

Jacek Niedźwiecki
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.