Zwycięska Barcelona i bezbarwny Lewandowski

2023-11-29 16:00:00(ost. akt: 2023-11-29 16:37:52)
Erling Haaland (Manchester City) zdobywa gola w mecz z RB Lipsk

Autor zdjęcia: PAP/EPA

PIŁKA NOŻNA\\\ Barcelona, Atletico Madryt, Lazio Rzym i Borussia Dortmund wywalczyły awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Słaby mecz rozegrał Robert Lewandowski.
Barcelona, w której barwach cały mecz rozegrał bezbarwny tego dnia Robert Lewandowski, pokonała 2:1 FC Porto, chociaż to goście jako pierwsi trafili do siatki (Pepe w 30. m). Mistrz Hiszpanii bardzo szybko doprowadził do wyrównania po strzale Portugalczyka Joao Cancelo (32.), a tuż po przerwie wynik ustalił jego rodak Joao Felix (57.).
O drugie miejsce w grupie H wciąż walczą Szachtar Donieck i Porto, które w Portugalii zmierzą się w ostatniej kolejce - gospodarzom do awansu wystarczy remis.
Natomiast w grupie F jako pierwsza pewna swego jest już Borussia Dortmund - we wtorek wicemistrz Niemiec wygrał na wyjeździe z AC Milan. Losy pozostałych zespołów - PSG, Newcastle, Milan - rozstrzygną się w ostatniej kolejce. Mistrz Francji przegrywał u siebie z Newcastle, ale dzięki rzutowi karnemu w doliczonym czasie drugiej połowy, który wykorzystał Kylian Mbappe (43. gol w Champions League), uratował remis 1:1. Jedenastkę podyktował Szymon Marciniak, ale decyzja ta jest powszechnie krytykowana, chociaż są też i tacy, którzy twierdzą, że polski sędzia nie popełnił błędu.
Na koniec rozgrywek grupowych PSG zagra w Dortmundzie z Borussią i jeśli zwycięży, wtedy zajmie pierwsze miejsce w tabeli.
Wszystko jest już natomiast jasne w grupie E, w której Lazio pokonało w Rzymie Celtic Glasgow, a Atletico Madryt zwyciężyło w Holandii z Feyenoordem Rotterdam. Obie zwycięskie ekipy zagrają wiosną w Lidze Mistrzów.
Już w poprzedniej kolejce zostały wyłonione zespoły, które awansują z grupy G: broniący trofeum Manchester City oraz RB Lipsk. We wtorek oba zespoły zmierzyły się w Manchesterze, gdzie grający w częściowo rezerwowym składzie gospodarze przegrywali 0:2, ale ostatecznie zwyciężyli 3:2.
Oprócz Manchesteru City i RB Lipsk od poprzedniej kolejki pewne awansu są cztery inne ekipy: Bayern Monachium, Real Madryt, Real Sociedad i Inter Mediolan. Mecze z ich udziałem zakończyły się po oddaniu gazety do druku.
Ostatnia kolejka fazy grupowej zostanie rozegrana 12-13 grudnia. Rywalizacja w Lidze Mistrzów zostanie wznowiona w połowie lutego, a finał zaplanowano na 1 czerwca na londyńskim Wembley.
* Wyniki, grupa E: Lazio Rzym - Celtic Glasgow 2:0 (0:0), Feyenoord Rotterdam - Atletico Madryt 1:3 (0:1); grupa F: Paris Saint-Germain - Newcastle 1:1 (0:1), AC Milan - Borussia Dortmund 1:3 (1:1); grupa G: Manchester City - RB Lipsk 3:2 (0:2), Young Boys Berno - Crvena Zvezda Belgrad 2:0 (2:0); grupa H: Szachtar Donieck - Royal Antwerp 1:0 (1:0), Barcelona - FC Porto 2:1 (1:1)