Raków, Legia i... Stomilanki

2023-10-05 12:00:00(ost. akt: 2023-10-05 10:26:10)
Trener Legii Warszawa Kosta Runjaic

Autor zdjęcia: PAP/Artur Reszko

PIŁKA NOŻNA\\\ Dzisiaj zostaną rozegrane mecze Ligi Europy, Ligi Konferencji oraz kobiecej Ekstraligi.
LIGA EUROPY\\\ Mający ponadstuletnią historię Sturm Graz, trzykrotny mistrz Austrii, w 2. kolejce będzie dzisiaj w Sosnowcu rywalem Rakowa Częstochowa. Na przełomie stuleci Sturm - z Kazimierzem Sidorczukiem w bramce - trzykrotnie z rzędu grał w Lidze Mistrzów, a w edycji 2000/01 wygrał grupę i awansował do drugiej fazy. Ten okres to także dwa z trzech triumfów w austriackiej ekstraklasie (1997/98 i 1998/99), a na kolejne mistrzostwo kibice musieli poczekać do 2011 roku. Ostatnie dwa sezony Sturm zakończył na drugiej pozycji za będącym od dekady prawdziwym hegemonem FC Salzburg. Sturm to także sześciokrotny zdobywca krajowego pucharu, w tym zwycięzca ostatniej edycji. Trzykrotnie zespół sięgnął też po Superpuchar Austrii.
Latem do ekipy z Grazu dołączył z Górnika Zabrze Szymon Włodarczyk, który kontynuuje polskie tradycje, gdyż - poza Sidorczukiem - jej barwy reprezentowali wcześniej Marek Świerczewski, Jerzy Brzęczek, Adam Ledwoń i Grzegorz Szamotulski.
Transmisja w TVP Sport od godz. 18.40.

LIGA KONFERENCJI\\\ Dzisiaj o godz. 21 w drugiej kolejce fazy grupowej Legia Warszawa zmierzy się na wyjeździe z AZ Alkmaar - dwukrotnym mistrzem Holandii, który obecnie jest wiceliderem Eredivisie. Dzisiejszy rywal wicemistrza Polski rozpoczął rywalizację od wyjazdowej porażki 3:4 z bośniackim Zrinjskim Mostar. Goście do przerwy prowadzili już 3:0, lecz w drugiej połowie miejscowi zdobyli cztery gole. Dwie bramki zdobył były zawodnik Pogoni Szczecin Zvonimir Kozulj.
Według portalu Transfermarkt najdroższym piłkarzem w kadrze holenderskiego klubu jest grecki napastnik Vangelis Pavlidis, który w tym sezonie zdobył w lidze dziewięć bramek i zanotował trzy asysty. 24-latek jest wiceliderem klasyfikacji strzelców Eredivisie, w której z dorobkiem 10 trafień prowadzi Santiago Gimenez z Feyenoordu.
AZ Alkmaar założono w 1967 roku. Najlepszy w historii klubu był sezon 1980/81 - AZ zdobył wtedy pierwsze w historii mistrzostwo Holandii oraz doszedł do finału Pucharu UEFA, w którym przegrał z Ipswich (0:3, 4:2). Po raz drugi triumfował w Eredivisie w sezonie 2008/09. Ma w dorobku też cztery Puchary Holandii (1978, 1981, 1982, 2013) i krajowy Superpuchar (2009).
AZ swoje mecze rozgrywa na AFAS Stadion, który może pomieścić 19 478 widzów. W holenderskim klubie w sezonie 1996/97 grał Krzysztof Bociek, wychowanek Stali Mielec i młodzieżowy reprezentant Polski.

EKSTRALIGA\\\ W 7. kolejce Stomilanki na stadionie przy al. Piłsudskiego podejmą dzisiaj o godz. 16 Medyka Konin. Sytuacja olsztyńskiej drużyny nie jest wesoła, bo po sześciu kolejkach z jednym punktem zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. Tym samym zawodniczki z Olsztyna są jedynym zespołem, który w Ekstralidze jeszcze nie wygrał. Jedyny remis zaliczyły w pierwszym meczu we Wrocławiu ze Śląskiem (0:0). Od tamtej pory Stomilanki tylko przegrywają, w ostatnim meczu uległy 0:4 Pogoni Szczecin, chociaż do przerwy było 0:0.
- To nie jest tak, że w tym meczu nic na mnie wyszło, bo mieliśmy swoje sytuacje i tylko mogę gdybać teraz, co by było, gdyby się udało wyjść na prowadzenie w pierwszej połowie - mówi trener Dariusz Maleszewski. - Niestety, zabrakło w naszej grze konsekwencji i rywalki to wykorzystały.
Medyk Konin to czterokrotny mistrz Polski, ale ostatni tytuł wywalczyły sześć lat temu. Teraz to ligowy średniak, który jednak potrafi zaskoczyć i wygrać z teoretycznie silniejszymi zespołami. Tak było w ostatniej kolejce, kiedy to Medyk uporał się z Czarnymi Sosnowiec, które w tym sezonie miały walczyć o mistrzostwo kraju.
- Teraz gramy z zespołami niżej notowanymi. Musimy w każdym meczu z determinacją dążyć do celu przez całe 90 minut. Nie ma ciebie 10 sekund i możesz stracić bramkę. Obyśmy tego uniknęli w najbliższym spotkaniu - kończy trener Maleszewski.