Srebro cieszy, ale celem jest Paryż

2023-09-13 14:00:00(ost. akt: 2023-09-13 10:00:28)

Autor zdjęcia: Bartosz Modelski

ŻEGLARSTWO\\\ W Pucku podczas mistrzostw Polski klas olimpijskich srebro zdobyła Agata Barwińska (SSW MOS Iława), która walczy o olimpijską przepustkę do Paryża, a brąz zdobyły Marcelina Korszon i Magdalena Skórnóg (Nauticus YC Olsztyn),
Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, sześć klas regatowych i wiatru... jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski klas olimpijskich w Pucku. Cóż, drugi wrześniowy weekend nie był łaskawy dla żeglarzy. Akwen pomiędzy Puckiem a Półwyspem Helskim przez większość czasu odbijał jedynie gorące słońce, a uczestnicy regat oczekiwali na świeży powiew wiatru. Ostatecznie wygrały cierpliwość i skupienie, bo pomimo słabego wiatru ostatecznie udało się rozegrać wystarczającą liczbę wyścigów, by wyłonić mistrzów Polski.

W klasie ILCA 6 rywalizowała Agata Barwińska, która na niedawnych mistrzostwach świata zdobyła dla Polski przepustkę do przyszłorocznej olimpiady w Paryżu.

Jest to jednak przepustka dla państwa, więc teraz iławianka musi pokonać krajowe rywalki. Wszystko wskazuje na to, że o olimpijski start Barwińska będzie musiała stoczyć bój z Wiktorią Gołębiowską, która obecnie reprezentuje toruńskiego Vikinga, ale także jest wychowanką SSW MOS Iława.
W Pucku od pierwszego wyścigu prowadzenie objęła Gołębiowska (broniła mistrzowskiego tytułu), która linię mety kolejno mijała na pierwszym, drugim, drugim, trzecim, pierwszym, 17. (ten wynik został odrzucony) i drugim miejscu. W sumie zdobyła 11 punktów, tymczasem Barwińska miała osiem punktów więcej, bo zaczęła od siódmego miejsca (ten wynik został potem odrzucony), po czym była pierwsza, czwarta, szósta, druga, piąta i pierwsza.
Iławianka ostatecznie została wicemistrzynią Polski, chociaż po pierwszym dniu była nawet trzecia. Wyprzedzała ją Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg), która jednak w kolejnych startach dwukrotnie została zdyskwalifikowana za falstart, w efekcie spadła na 9. miejsce.
O tym, która z Polek powalczy o olimpijskie medale, zadecydują kolejne starty. Warto przypomnieć, że trzy lata temu Barwińska walkę o przepustkę do Tokio w klasie Laser Radial przegrała z Magdaleną Kwaśną (ChKŻ Chojnice).
Reprezentanci naszego regionu w Pucku jeszcze raz stanęli na podium, bo trzecie miejsce w klasie 49erFX zajęły Marcelina Korszon/Magdalena Skórnóg z olsztyńskiego Nauticusa. Problem tylko w tym, że o medale walczyły jedynie trzy załogi. W 12 wyścigach olsztynianki dwa razy wygrały, raz były drugie, a pozostałe starty zakończyły na trzecim miejscu.

WYNIKI
* ILCA6: 1. Wiktoria Gołębiowska (Wiking Toruń) - 11; 2. Agata Barwińska (SSW MOS Iława) - 19; 3. Laura Szulc (Chojnicki Klub Żeglarski) - 30.
* 49erFX: 1. Gabriela Czapska/Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) - 17; 2. Sandra Jankowiak/Aleksandra Melzacka (OŚ AZS Poznań) - 19; 3. Marcelina Korszon/Magdalena Skórnóg (Nauticus Olsztyn) - 28.
* Inne wyniki, 470: 8. Weronika Marszalik/Adrian Manista (Nauticus); ILCA7: 14. Bartosz Andrzejak, 22. Gustaw Zalewski (obaj Nauticus), 30. Jakub Kluk (Giżycka Grupa Regatowa), 31. Maciej Dudek (Nauticus), 34. Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa), 44. Szymon Kroczek (Nauticus), 45. Jan Melzer, 47. Stanisław Konarzewski (obaj Giżycka Grupa Regatowa)