Pilot z Bartoszyc mistrzem Polski!

2023-09-11 12:00:00(ost. akt: 2023-09-11 10:06:01)
Grzegorz Grzyb i Adam Binięda

Autor zdjęcia: Tomasz Filipiak

SPORTY MOTOROWE\\\ Załoga Grzegorz Grzyb-Adam Binięda wywalczyła tytuł rajdowych mistrzów Polski 2023. Zadecydowało o tym zajęte przez nią czwarte miejsce w Rajdzie Śląska, który zakończył się zwycięstwem Kacpra Wróblewskiego i Jakuba Wróbla.
Rajd Śląska był szóstą i zarazem przedostatnią rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP), a poza tym był także rundą pucharu Europy FIA (FIA ERT) oraz mistrzostw strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). 94 załogi miały do przejechania 635,12 km, z czego blisko 150,34 km to był dystans 12 asfaltowych odcinków specjalnych.
Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali siedem z 12 oesów. Pierwszy raz na prowadzenie wyszli po rozgrywanym w sobotę oesie w Jastrzębiu-Zdroju (18,2 km). Pod koniec drugiego dnia mieli jednak problemy z hamulcami, w efekcie i przed finałowym etapem zawodów spadli na trzecią pozycję.
Tym samym sobotnie zmagania w roli liderów zakończyli bracia Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5). Za nimi plasowali się wiceliderzy punktacji mistrzostw – Łukasz Byśkiniewicz i jego olsztyński pilot Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo).

W niedzielę Wróblewski i Wróbel wygrali wszystkie cztery oesy, dzięki czemu ostatecznie zwyciężyli w Rajdzie Śląska. Dla kierowcy z Żywca jest to trzeci w karierze triumf w klasyfikacji generalnej rundy mistrzostw Polski. Poprzednie dwa zwycięstwa Wróblewski wywalczył w Rajdzie Świdnickim – w 2021 i 2022 roku.
Na drugim miejscu finiszowali Byśkiniewicz i Siatkowski (+5,1 s), na trzeciej pozycji metę osiągnęli bracia Szejowie (+7,5 s), a tuż za podium zameldowali się Grzyb i Binięda (+35,8 s). Tym wynikiem pochodzący z Rzeszowa kierowca oraz jego bartoszycki pilot przypieczętowali tytuł mistrzów Polski - dla Grzyba jest to już trzeci taki sukces: w sezonie 2016 triumfował z Robertem Hundlą, a w 2018 roku pilotowali go Bogusław Browiński, Robert Hundla i Jakub Wróbel. Rzeszowianin ma na swoim koncie również siedem tytułów mistrza Słowacji. Z kolei dla jego pilota Adama Biniędy to pierwszy w karierze tytuł rajdowego mistrza Polski!
Finałową runda sezonu RSMP będzie 68. edycja Rajdu Wisły (29 września- – 1 października).
* Rajd Śląska: 1. Wróblewski/Wróbel (Škoda Fabia Rally2 Evo) 1:28:30,8 s; 2. Byśkiniewicz/Siatkowski (Škoda Fabia Rally2 Evo) +5,1 s; 3. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) +7,5 s; 4. Grzyb/Binięda (Škoda Fabia Rally2 Evo) +35,8 s; 5. Płachytka/Fiołek (Škoda Fabia Rally2 Evo) +45,0 s
* Klasyfikacja roczna RSMP: 1. Grzyb/Binięda - 178 pkt; 2. Byśkiniewicz/Siatkowski - 135; 3. Płachytka/Fiołek - 118; 4. Kołtun/Pleskot - 95; 5. Szeja/Szeja - 67.