Złote sztylety olsztynianki

2023-09-08 12:00:00(ost. akt: 2023-09-07 09:45:57)
Roman Lichacz i Beata Engel

Autor zdjęcia: archiwum domowe

SPORTY WALKI\\\ Podczas mistrzostw świata kung-fu Beata Engel z Olsztyna zdobyła złoty medal w konkurencji Broni Podwójnej, wykonując formę ze sztyletami. Poza tym wychowanka trenera Lichacza wywalczyła także srebro w konkurencji Form Ręcznych.
Gospodarzem mistrzostw świata było chińskie Emeishan. Wzięło w nich udział około 6000 uczestników z 53 krajów. Polska reprezentacja liczyła 17 zawodników, którzy w sumie zdobyli 16 medali, w tym 2 złote, 4 srebrne i 10 brązowych. Dwa z tych krążków wywalczyła Beata Engel z olsztyńskiej Szkoły Chińskich Sztuk Walki Shaolin.
- Do reprezentacji dostałam się dzięki udanym występom w mistrzostwach Polski - przyznaje Beata Engel, która w swoim dorobku ma, bagatela, około 140 medali mistrzostw kraju, Pucharu Polski oraz najważniejszych imprez międzynarodowych. Po raz pierwszy na podium MŚ olsztynianka stanęła w 2010 roku, kiedy wywalczyła dwa srebrne medale.
- Kung-fu, które od lat trenuję, polega na prezentacji różnych form i układów - wyjaśnia mistrzyni świata. - Oczywiście są także walki, ale my skupiamy się na formach. W Chinach zdobyłam złoty medal w konkurencji Broni Podwójnej, wykonując formę ze sztyletami. Poza tym wywalczyłam srebro w konkurencji Form Ręcznych.

W mistrzostwach wziął udział także Roman Lichacz - drugi szkoleniowiec olsztyńskiej Szkoły Chińskich Sztuk Walki Shaolin. Nie stanął na podium, ale swój start także mógł uznać za udany, bowiem uzyskał jedną z najwyższych not wśród Polaków, a do zdobycia brązowego medalu zabrakło mu odrobiny szczęścia i zaledwie... 0,02 pkt.

Jego występ docenili organizatorzy, zapraszając go do wzięcia udziału w specjalnej gali pokazowej gromadzącej wybranych zawodników z różnych krajów.
W kung-fu zawodnicy rywalizują w kategoriach wiekowych - zaczyna się od konkurencji dziecięcych, a wśród dorosłych są następujące kategorie wiekowe: 18-39 lat, 40-55 i powyżej 55. Dwójka zawodników z Olsztyna rywalizowała w kategorii 40-55 lat. - Kung-fu jest sportem, który można uprawiać w każdym wieku - zachęca Beata Engel, która zadebiutowała w tej kategorii wiekowej.
Po powrocie Chin zawodnicy mają chwilę odpoczynku, po czym rozpoczną przygotowania do grudniowego Pucharu Polski, w przyszłym roku mistrzostwa kraju, natomiast kolejne mistrzostwa świata odbędą się w 2025 roku. - Pod znakiem zapytania stoją natomiast mistrzostwa Europy, bo na razie nie wiadomo, gdzie i kiedy zostaną zorganizowane - kończy Beata Engel.
Udział olsztyńskich zawodników był współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego
Szkoła Chińskich Sztuk Walki Shaolin prowadzi zajęcia w Olsztynie od 1990 roku.