Krótko o sporcie

2023-08-17 14:00:00(ost. akt: 2023-08-17 09:45:59)
Magdalena Stysiak, najskuteczniejsza siatkarka Ligi Narodów, i Maria Stenzel, jedna z najlepszych libero

Magdalena Stysiak, najskuteczniejsza siatkarka Ligi Narodów, i Maria Stenzel, jedna z najlepszych libero

Autor zdjęcia: facebook/Magdalena Stysiak

SIATKÓWKA\\\ Pierwszy mecz mistrzostw Europy kobiet został rozegrany w... amfiteatru w Weronie. Ujęcia z Arena di Verona, trzeciego co do wielkości starożytnego rzymskiego amfiteatru, zrobiły olbrzymie wrażenie. Ostatecznie Włoszki wywiązały się z roli faworytek, wygrywając 3:0 (19, 19, 15) z Rumunią. Inne wyniki grupy B: Szwajcaria - Bośnia i Hercegowina 2:3 (25:16, 15:25, 25:23, 17:25, 15:17), Bułgaria - Chorwacja 3:1 (23:25, 25:23, 25:20, 25:18).
Polki walkę o medale ME rozpoczną w piątek od pojedynku ze Słowenią (g. 20, Polsat Sport, TVP Sport).
* Grupa A: Węgry, Belgia, Serbia, Ukraina, Słowenia, Polska; grupa B: Włochy, Rumunia, Szwajcaria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja; grupa C: Grecja, Niemcy, Turcja, Szwecja, Azerbejdżan, Czechy; grupa D: Estonia, Francja, Finlandia, Słowacja, Holandia, Hiszpania.

TERMINARZ
Grupa A, czwartek, g. 20: Węgry - Belgia; piątek, g. 17: Serbia - Ukraina, g. 20: Słowenia - Polska
Grupa B, czwartek, g. 18: Bośnia i Hercegowina - Bułgaria, g. 21: Rumunia - Chorwacja
Grupa C, czwartek, g. 20: Grecja - Niemcy; piątek, g. 17: Turcja - Szwecja, g. 20: Azerbejdżan - Czechy
Grupa D, środa: Estonia - Francja (zakończył się po oddaniu gazety do druku); czwartek, g. 16: Finlandia - Słowacja, g. 19: Holandia - Hiszpania
* Mecze można obejrzeć w Polsacie Sport, Polsacie Sport Extra i Polsacie Sport News, poza tym mecze Polek będą też w TVP Sport.

IGRZYSKA\\\ Przed organizatorami igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku stoi poważne wyzwanie uczynienia z Sekwany rzeki zdolnej do przeprowadzenia planowanych zawodów pływackich – napisał francuski dziennik „Le Monde”. Najpoważniejszym zagrożeniem są w tym przypadku obfite opady deszczów.
W środę w Paryżu rozpoczęła się pierwsza próba zawodów pływackich, w której wzięło udział około stu triathlonistów. „To pierwsi sportowcy, którzy mogą oficjalnie pływać w rzece od czasu uruchomienia szeregu projektów w 2016 roku, aby uczynić ją ponownie zdatną do pływania” – napisał dziennik.
Jednak do samego końca nie było wiadomo, czy pływacy będą mogli wejść do wody – ostateczna zgoda została wydana zaledwie na kilka godzin przed rozpoczęciem zawodów. W poniedziałek wciąż istniały wątpliwości, czy środowe zawody się odbędą – zauważa „Le Monde”. Spodziewano się burz, a obfite opady deszczy na początku weekendu pogorszyły jakość bakteriologiczną wody.
„Władze wyjaśniły, że pod koniec lipca opady deszczu w Paryżu były największe od dwudziestu lat. Sieci kanalizacyjne były przeciążone. W takich przypadkach nadmiar wody jest odprowadzany do rzeki” – poinformowała francuska gazeta.
Na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w centrum Paryżu zaplanowano 10-kilometrowy maraton pływacki oraz zawody triathlonowe i paratriathlonowe. „Istnieją duże triathlony w Londynie i Hiszpanii, ale w samym sercu miasta, jak w przypadku Paryża, nigdy tego nie robiono” – mówi cytowany przez „Le Monde” Cedric Gosse, prezes Federacji Triathlonu.
Głównym zagrożeniem dla przyszłorocznych zawodów pozostaje czystość wody i obecność dużej ilości bakterii. Problem ten pojawia się przede wszystkim po dużym opadach.
Jak dodaje gazeta, francuskie władze centralne i lokalne podjęły od 2016 roku szereg działań o wartości 1,6 mld euro, aby poprawić jakość wody; nie wszystkie zostały ukończone. Na przykład duże zbiorniki, które mają zapewniać swego rodzaju bufor w przypadku wystąpienia ulewnych deszczy, zostaną oddane do użytku dopiero na kilka tygodni przez igrzyskami. Jednak nawet zbiorniki nie wystarczą, jeśli bezpośrednio przed zawodami dojdzie do poważnej burzy – zauważają rozmówcy gazety.
„Le Monde” zaznacza, że w przypadku Sekwany zamknięcie rzeki na czas zawodów – jak to ma miejsce w przypadku jeziora czy morza – jest nie do pomyślenia. „Odcięcie ruchu na rzece miałoby znaczący wpływ na gospodarkę. Każdego dnia przez stolicę przepływają barki towarowe, a sezon letni jest w pełni dla autobusów wahadłowych, które przewożą turystów” – pisze gazeta.
dryh, PAP