Polacy zagrają w dogrywkach

2023-08-11 13:21:06(ost. akt: 2023-08-11 12:22:43)
Jan Krzysztof Duda

Autor zdjęcia: Rafał Oleksiewicz

SZACHY\\\ Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek zremisowali w Baku swoje drugie partie czwartej rundy Pucharu Świata i wystąpią w piątkowych dogrywkach. Podobnie jak faworyt Norweg Magnus Carlsen, który doprowadził do remisu z Niemcem Vincentem Keymerem.
Broniący tytułu sprzed dwóch lat z Soczi Duda zremisował z najlepszym szachistą Iranu Parhamem Maghsudlu (ranking 2719) po 58 posunięciach.

Krócej trwał pojedynek Wojtaszka z wyżej notowanym, wywodzącym się z Kuby piątym arcymistrzem Stanów Zjednoczonych Leinierem Domingeuzem Perezem (2739), który w drugiej rundzie wyeliminował Igora Janika. Ta partia zakończyła się podziałem punktu po 30 ruchach.

Do remisu w swoim meczu 1/16 finału doprowadził faworyt turnieju, lider światowego rankingu Magnus Carlsen (2835). Norweg przegrał w środę z najlepszym szachistą niemieckim, 18-letnim Vincentem Keymerem (2690), ale w rewanżu zdołał mu się zrewanżować, mimo że przez długi fragment partii rywal utrzymywał korzystną dla siebie remisową pozycję.

Niespodzianką jest natomiast wyeliminowanie trzeciego szachisty USA Wesleya So (nr 6 w turnieju), który po porażce w pierwszej partii tylko zremisował drugą z aktualnym mistrzem Europy, urodzonym w Rosji, a reprezentującym Serbię, Aleksiejem Saraną.

W piątek odbędą się dogrywki w dziesięciu z 16 pojedynków czwartej rundy.

Pula nagród w stolicy Azerbejdżanu wynosi 1,834 mln (open) i 676,25 tys. dolarów (kobiety).

Trzy pierwsze miejsca w kategorii open premiowane są udziałem w turnieju kandydatów i nagrodami finansowymi 110, 80 i 60 tys. dol. Za udział w poszczególnych rundach uczestnicy otrzymują 3, 6, 10, 16, 25 i 35 tys. dol.

Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym i zakończy się 23 sierpnia. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii. W przypadku remisu 1:1 kolejnego dnia odbywają się dogrywki w szachach szybkich (dwie partie 25 minut plus 10 sekund, kolejne dwie 10+10) i ewentualnie błyskawicznych (dwie 5+3 i kolejne 3+2 do pierwszego rozstrzygnięcia).