Grupa A: Ekwador - Senegal 1:2

2022-11-29 22:11:06(ost. akt: 2022-11-29 22:18:02)
Radość piłkarzy Senegalu

Autor zdjęcia: PAP/EPA

PIŁKA NOŻNA\\\ Senegal pokonał Ekwador 2:1 i awansował do 1/8 finału mistrzostw świata. Pod koniec pierwszej połowy bramkę z rzutu karnego zdobył Ismaila Sarr. Gola na 1:1 strzelił Moises Caicedo, a wynik ustalił Kalidou Koulibaly. Afrykańska drużyna z sześcioma punktami zajęła drugie miejsce w grupie A, którą wygrała Holandia.
* Ekwador - Senegal 1:2 (0:1)

0:1 - Ismaila Sarr (44 karny), 1:1 - Moises Caicedo (68), 1:2 - Kalidou Koulibaly (70)

Senegal powtórzył sukces z 2002 roku i drugi raz w historii zagra w fazie grupowej mundialu. Obecny trener Senegalu - Aliou Cisse grał w mistrzostwach świata w Korei i Japonii. "Lwy Terangi" dotarły wtedy do ćwierćfinału.

Ekwador po zwycięstwie nad Katarem 2:0 i remisie z Holandią 1:1 miał cztery punkty i do wyjścia z grupy A wystarczył mu remis. Z kolei piłkarze Senegalu po porażce z Holandią 0:2 i wygranej z Katarem 3:1 potrzebowali zwycięstwa.

Ekwador stał się zespołem, który pokonał gospodarzy mundialu w meczu otwarcia. Piłkarze trenera Gustavo Alfaro sprawili niespodziankę, gdy zremisowali w starciu z trzykrotnymi wicemistrzami świata - Holendrami. Bohaterem Ekwadorczyków był Enner Valencia, który w dwóch spotkaniach strzelił trzy gole i razem z Kylianem Mbappe jest liderem klasyfikacji strzelców.

Mecz Ekwadoru z Senegalem rozegrano na 45-tysięcznym stadionie Khalifa International Stadium w Dausze. Już w trzeciej minucie Senegalczyk Idrissa Gueye ładnie ustawił się w polu karnym i strzelił, ale piłka przeszła obok prawego słupka. Następnie Boulaye Dia dostał precyzyjne podanie w pole karne, ale piłka po jego uderzeniu przeszła obok lewego słupka. Później Ismaila Sarr zbiegł z lewego skrzydła i próbował umieścić piłkę w okienku, lecz minimalnie chybił.

W 42. min Ekwadorczyk Piero Hincapie ściągnął przeciwnika na ziemię i francuski sędzia Clement Turpin przyznał Senegalczykom rzut karny. Do piłki podszedł sam poszkodowany - Ismaila Sarr, który z 11 metrów pokonał bramkarza Hernana Galindeza.

W przerwie meczu trener Ekwadorczyków Gustavo Alfaro dokonał dwóch zmian. Jose Cifuentes i Jeremy Sarmiento zastąpili Carlosa Gruezo i Alana Franco.

W 68. min. Ekwadorczycy wykonali rzut rożny. Felix Torres zgrał piłkę głową do Moisesa Caicedo, który strzelił gola na 1:1. Dwie minuty później Senegalczycy wykonali rzut rożny. Kalidou Koulibaly był we właściwym miejscu, przejął w polu karnym odbitą piłkę i zdobył bramkę na 2:1 dającą awans.

W 83. min. Senegalczyk Boulaye Dia oddał strzał z krawędzi pola karnego, lecz piłka minęła prawy słupek. Pod koniec meczu Ekwadorczyk Jeremy Sarmiento próbował zdobyć bramkę głową, ale bramkarz Edouard Mendy popisał się refleksem i komfortowo obronił jego strzał.

W drugim spotkaniu grupy A Holandia pokonała Katar 2:0. "Oranje" z dorobkiem siedmiu punktów awansowali z pierwszego miejsca. W 1/8 finału Holendrzy zagrają z drużyną, która będzie druga w grupie B, a Senegalczycy zmierzył się ze zwycięzcą tej grupy.(PAP)