2022-10-28 12:00:00(ost. akt: 2022-10-28 10:14:17)
Tomasz Bartnik, Daniel Romańczyk i Maciej Kowalewicz

Autor zdjęcia: archiwum domowe

PLEBISCYT\\\ Za tydzień zamierzamy "odpalić" głosowanie na najpopularniejszych sportowców województwa 2022 roku. Dzisiaj po raz drugi publikujemy wstępną listę kandydatów, którą od ubiegłego tygodnia powiększyliśmy o kilka ważnych nazwisk.
Jak już informowaliśmy, lista kandydatów jest otwarta, więc w każdym momencie głosowania możemy do niej dopisać kolejne nazwisko. Oczywiście im szybciej ktoś się na liście pojawi, tym ma większe szanse w plebiscycie, dlatego jeśli uznasz, że kogoś na niej brakuje, napisz do nas na adres sport@gazetaolsztynska.pl. Złotą dziesiątkę laureatów oraz zwycięzców kategorii sms-owych (m.in. Piłkarz Roku, Najpopularniejszy Sportowiec Akademicki, Biegacz Roku) ogłosimy podczas tradycyjnego Balu Sportowca.

Na pewno jednym z poważnych plebiscytowych kandydatów jest Maciej Kowalewicz, znakomity strzelec olsztyńskiej Gwardii, zresztą laureat poprzedniej edycji Plebiscytu, który na trwających właśnie w Egipcie mistrzostwach świata zdobył brązowy medal w drużynie! - Trzech strzelców, postawa leżąc, 300 metrów, 15 strzałów - zasady tej konkurencji opisuje Bogdan Kowalewicz, trener i zarazem ojciec Macieja. - W pojedynku o trzecie miejsce Polacy wygrali 16:14 z Austrią, a poza Maćkiem w drużynie byli Tomasz Bartnik z Legii Warszawa (w Egipcie zdobył już dwa wicemistrzowskie tytuły - red.) i Daniel Romańczyk z Agatu Złotoryja.
Niestety, nie jest to konkurencja olimpijska, więc zawodnik olsztyńskiej Gwardii wciąż musi walczyć o przepustkę do Paryża. - W tej chwili w światowym rankingu Maciek jest na 14. miejscu - wyjaśnia trener Kowalewicz. - No i teraz trzeba będzie jeździć na zawody Pucharu Świata, by zdobywać punkty do rankingu. Oprócz tego dwa miejsca do Paryża będą też do wzięcia na mistrzostwach Europy. Dobrze byłoby, gdyby awans na igrzyska udało się wywalczyć już w Egipcie, bo mielibyśmy wtedy już czyste głowy, a tak trzeba będzie jeszcze powalczyć. Na pewno są szanse, o czym świadczy chociażby szóste miejsce Maćka sprzed kilku dni (w konkurencji konkurencji karabin trzy postawy na dystansie 50 metrów - red.). Warto w tym miejscu wyjaśnić, że podczas tej właśnie konkurencji Maciek został pierwszym człowiekiem na świecie, któremu w postawie stojąc, czyli tej najtrudniejszej (poza tym są postawy klęcząc i leżąc - red.), udało się zdobyć 200 punktów na 200 możliwych, bo oddał 20 celnych strzałów z rzędu - kończy dumny ojciec i trener brązowego medalisty mistrzostw świata!