Ełk, narty, motorówka

2022-07-27 13:59:40(ost. akt: 2022-07-27 14:01:14)
Skoki na nartach wodnych to bardzo widowiskowa dyscyplina sportu

Skoki na nartach wodnych to bardzo widowiskowa dyscyplina sportu

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

NARCIARSTWO WODNE\\\ W Ełku odbyła się pierwsza część mistrzostwa Polski w narciarstwie wodnym za motorówką.
Przez dwa dni na jeziorze Ełckim rozegrano dwie konkurencje – jazdę figurową i skoki. Zakończenie mistrzostw nastąpi podczas najbliższego weekendu w Augustowie, gdzie na jeziorze Białym zawodnicy będą rywalizowali w slalomie. Po tej konkurencji poznamy także najlepszych zawodników w trójkombinacji, czyli narciarzy wodnych, którzy zdobyli najwięcej punktów po zsumowaniu wyników ze wszystkich trzech konkurencji.
Zawody w Ełku zdominowali sportowcy z Bytomia, którzy we wszystkich kategoriach wiekowych zajęli aż dziesięć pierwszych miejsc, oraz z Augustowa (5).
Narciarstwo wodne to dyscyplina sportowa polegająca na jeździe na jednej lub dwóch nartach za wyciągiem lub za motorówką. Podczas zawodów rozgrywane są trzy konkurencje: slalom, jazda figurowa oraz skoki.

* Slalom - narciarz ma za zadanie ominąć po zewnętrznej sześć boi (trzy po lewej, trzy po prawej stronie jego toru jazdy), przy maksymalnej prędkości 58 km/h (mężczyźni) lub 55 km/h (kobiety). Początkowa długość linki holowniczej, którą trzyma narciarz, to 18,25 metra; w kolejnych przejazdach skraca się linkę aż do upadku narciarza, reguluje się także jego prędkość. O zwycięstwie decyduje suma prawidłowo ominiętych boi na jak najkrótszej lince holowniczej.

* Jazda figurowa - przejazd po wodnym torze bez żadnych przeszkód, podczas którego zawodnik wykonuje punktowane przez sędziów figury. Do wyniku liczonych jest 14 najwyżej ocenionych figur. Prędkość przejazdu jest dowolna (w zależności od upodobań i umiejętności) i waha się od 26 do około 36 km/h.

* Skoki na odległość - maksymalna prędkość wyciągu w kategorii Open to 57 km/h dla mężczyzn i 54 km/h dla kobiet, ale najlepsi zawodnicy potrafią osiągać prędkość najazdu na skocznię przekraczającą 110 km/h i oddają skoki powyżej 60 metrów. Regulowana jest także wysokość skoczni. Jej próg w kategorii open mężczyzn może mieć wysokość 165 lub 180 cm, a w przypadku kobiet 150 lub 165 cm.

* Trójkombinacja - jest to klasyfikacja generalna podsumowująca wyniki osiągane we wszystkich trzech konkurencjach. Dzięki niej wyłania się najbardziej wszechstronnych narciarzy wodnych.