Jaką przedtreningówkę wybrać? Rodzaje, skład, efekty.

2022-06-12 23:08:38(ost. akt: 2022-06-12 23:09:41)   Artykuł sponsorowany
Aktywny tryb życia pociąga za sobą szereg korzyści – zarówno w obrębie układu ruchu, układu sercowo-naczyniowego, jak i…naszego samopoczucia. Nie jest bowiem tajemnicą, że sport jako jeden z nielicznych wpływa pozytywnie na umysł i ciało, dostarczając endorfin i poprawiając wyniki badań. Warto jednak pamiętać, że walka o lepszą sylwetkę to ciężka praca, która wymaga nieustannie rosnącej motywacji, bodźców i „wewnętrznej” siły. Utrzymanie tych elementów na stałym, wysokim poziomie może być trudne – zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze sportem. Dlatego też na rynku dostępne są tzw. przedtreningówki, które mają za zadanie wspomóc naszą motywację i/lub poprawić dotychczasowe wyniki. Jeśli więc nie zauważasz pożądanego progresu w dotychczasowych ćwiczeniach lub borykasz się ze spadkiem energii – konieczne zapoznaj się z poniższym artykułem.
[b]Czym jest przedtreningówka?[/b]
Mianem „przedtreningówek” nazywamy szeroką grupę produktów, które spożywa się bezpośrednio przed treningiem - głównie w celu pobudzania ciała do wysiłku. Z tego też względu stoją ją najchętniej kulturyści, miłośnicy sportowego trybu życia i wielbiciele pokonywania ograniczeń swojego ciała (ich szeroki wybór znajdziesz tutaj: https://gymsanctuary.com).
Pobudzające i motywujące właściwości przedtreningówek to zasługa składu, który oparty jest na substancjach stymulujących. To dzięki nim mamy nie tylko więcej siły i energii pod kątem fizycznym, ale również poznawczym i umysłowym. Dlatego też ich stresowanie ma realny wpływ na jakość i intensywność treningu – a tym samym na osiągane efekty.
Produkty te zazwyczaj zawierają mieszankę składników, takich jak kofeina, kreatyna, beta-alanina, aminokwasy i środki tlenku azotu, których połączenie daje duże lepsze afekty, niż ich pojedyncze działanie [2]. 
Ze względu na te cechy, przedtreningówki stosuje się najczęściej w trzech, konkretnych sytuacjach. Po pierwsze – gdy dopiero zaczynasz intensywne ćwiczenia, kształtujesz swoją motywację i budujesz nawyki związane z aktywnością. Przedtreningówki powodują, że zauważasz efekty szybciej, a więc nie musisz obawiać się o spadek energii i tzw. słomiany zapał. Po drugie – gdy chcesz zredukować masę ciała i potrzebne Ci są „dodatkowe” bodźce do spalania tłuszczu. Po trzecie – gdy budujesz masę mięśniową i zależy Ci na maksymalnie efektywnym i intensywnym wysiłku.
Założenia te potwierdzają m.in. badania Martineza (2016), który na podstawie działań respondentów stwierdził, że spożywanie przedtreningówek doprowadza do znacznej poprawy szczytowych wartości beztlenowych (w porównaniu z przyjmowanym placebo). [1]
[b]Rodzaje przedtreningówek[/b]
Przedtreningówki – w dużym uogólnieniu – mają za zadanie pobudzać i niwelować zmęczenie. Ponadto, ułatwiają pokonywanie słabości i przyczyniają się do odbycia satysfakcjonującego, intensywnego treningu. To dzięki nim poprawiasz ukrwienie tkanek mięśniowych, a także zwiększasz poziom tlenku azotu, który niweluje zakwasy i usprawnia proces regeneracji. Co istotne – ich działanie wpływa także na funkcje poznawcze, m.in. zwiększając koncentrację i skupienie. 
Pamiętaj, że ich efektywność uzależniona jest od składu. W dużym uproszczeniu – im ten jest lepiej skomponowany, tym przedtreningówka działa intensywniej. Ważne jest więc, aby dobierać środek w sposób indywidualny, starannie przebierając w składnikach i dostępnych na rynku markach. W wyborze należy wziąć pod uwagę m.in. cel, który chcesz osiągnąć oraz stan zdrowia. Przykładowo więc – jeśli cierpisz na schorzenia w obrębie układu sercowo-naczyniowego, rekomenduje się rezygnowanie ze stymulantów, m.in. na bazie kofeiny.
Tak oto wśród produktów przedtreningowych zdecydować się możesz na:
[*]Przedtreningówki nazywane „klasycznymi”. Zażywane są zazwyczaj przez miłośników sportu, którzy nie mają zauważalnych problemów zdrowotnych, a suplement spożywają wyłącznie w celu pobudzenia organizmu i zwiększania jego wydajności. 
[*]Boostery azotowe – nazywane również „pompującymi” – które mają za zadanie poprawić tzw. pompę mięśniową, stymulując przy tym pracę tlenku azotu. Co ważne – w ich składzie nie znajdziemy kofeiny albo efedryny (dostępne są na https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/przedtreningowki/pobudzajace/)
[*]Przedtreningówki wytrzymałościowe, które dedykuje się głównie w treningach siłowych, wspomagając tym samym ogólną kondycję fizyczną. Badania z 2018 roku [2] potwierdziły, że przedtreningówki tego typu zwiększają maksymalną prędkość wyciskania na ławce, w porównaniu z placebo (a więc w porównaniu z grupą, która nie zażywała tego typu suplementów). Przedtreningówki z tej grupy dostępne są na: https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/przedtreningowki/pompujace/

[b]Skład przedtreningówek[/b]
Bilans poszczególnych składników uzależniony jest od, m.in. ceny czy producenta. Niemniej jednak najczęściej w dostępnych środkach spotkamy:

[*]Kofeinę – a więc składnik psychoaktywny, zaliczany do szerokiej grupy stymulantów. To dzięki niej wydziela się adrenalina, która poprawia nastrój, a także pobudza nas do działania, zmniejszając uczucie senności i znużenia. Gonzalez [3] na postawie swoich badań wykazał, że to właśnie kofeina odgrywa ważną rolę w wynikach sportowych – głównie dlatego, że działa jako kompensacyjny inhibitor adenozyny, zwiększając wydzielanie pobudzających neuroprzekaźników, dopaminy i glutaminianu, co z kolei pobudza do podejmowania się dobrowolnej aktywności, zwiększając przy tym pobudliwość neuronów ruchowych.
[*]Taurynę – składnik wzmacniający procesy regeneracyjne i poprawiające poziom energii. Dodatkowo umożliwia sprawniejszy transport kreatyny do mięśni. Wspomniane już badania [3] wykazały, że przyjmowanie tauryny może poprawić wyniki wytrzymałościowe.
[*]Argininę – która bierze udział w produkcji wspomnianego już tlenku azotu i jednocześnie usprawnia usuwanie z organizmu kwasu mlekowego
[*]Kreatynę – znany składnik wśród miłośników treningów – wspomaga rozwój tkanki mięśniowej i wzmacnia potencjał antyoksydacyjny [4]. 
[*]Cytrulinę – niebiałkowy aminokwas, który bierze udział w mocznikowym cyklu Krebsa (razem z wspomnianą już argininą). Jej działanie ma na celu m.in. poprawić pracę serca oraz przeciwdziałać wypłukiwaniu witamin.
[*]Pozostałe stymulanty – np. DMAA, DMHA, johimbina.

W przypadku wątpliwości i podejrzeń, że przedtreningówka może kolidować z przyjmowanymi lekami lub leczonymi schorzeniami – należy skorzystać z konsultacji lekarskiej oraz wykonać niezbędne badania kontrolne.  
Więcej produktów, które wspomogą Twój aktywny tryb życia, znajdziesz na https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/przedtreningowki.


Bibliografia
[1] Martinez, N., Campbell, B., Franek, M., Buchanan, L., & Colquhoun, R. (2016). The effect of acute pre-workout supplementation on power and strength performance. Journal of the International Society of Sports Nutrition13(1), 1-7.
[2] Harty, P. S., Zabriskie, H. A., Erickson, J. L., Molling, P. E., Kerksick, C. M., & Jagim, A. R. (2018). Multi-ingredient pre-workout supplements, safety implications, and performance outcomes: a brief review. Journal of the International Society of Sports Nutrition15(1), 1-28.
[3] Gonzalez, A. M., Walsh, A. L., Ratamess, N. A., Kang, J., & Hoffman, J. R. (2011). Effect of a pre-workout energy supplement on acute multi-joint resistance exercise. Journal of sports science & medicine10(2), 261.
[4] Morawska-Staszak, K. (2012). Wpływ suplementacji kreatyną na całkowity potencjał antyoksydacyjny oraz wydolność psychofizyczną u pacjentów z przewlekłymi schorzeniami wątroby (Doctoral dissertation, Rozprawa doktorska. Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2012 r).