Dwa srebrne medale Lidki i udany debiut Ani

2022-05-10 12:00:00(ost. akt: 2022-05-10 10:08:00)
Lidia Czarnecka (z lewej)

Autor zdjęcia: archiwum klubu

SZACHY\\\ Na greckim Rodos Lidia Czarnecka z Elbląga została dwukrotną srebrną medalistką Mistrzostw Świata Młodzików i Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych!
W zorganizowanych na greckiej wyspie mistrzostwach rywalizowało aż 331 zawodników z 40 krajów. W tym gronie było 18 szachistek i 16 szachistów z Polski, wśród nich znalazło się też czworo reprezentantów Warmii i Mazur: Lidia Czarnecka (Skoczek Elbląg, kategoria G18), Anna Kawa (LZS CKTiS Biskupiec, G14), Karolina Gawerska (Hetman-Pionier Kętrzyn, G10) oraz Tomasz Hartliński (Kopernik Olsztyn, U12).
W klasyfikacji końcowej uwzględniającej wszystkie kategorie wiekowe najwięcej medali zdobyła Ukraina (14, w tym 6 złotych), która wyprzedziła Polskę (11/2), Anglię (10/4) oraz Turcję (7/3).
Tytuły mistrzowskie dla Polski wywalczyli juniorzy Jakub Chyży (w szachach szybkich w kategorii do lat 16) oraz Pola Seemann (szachy błyskawiczne w kategorii do lat 14).
Natomiast z zawodników z województwa warmińsko-mazurskiego najlepiej spisała się Lidia Czarnecka z Elbląga, wielokrotna reprezentantka Polski w kategoriach juniorskich w szachach szybkich i błyskawicznych, która na greckim festiwalu szachowym wywalczyła dwa tytuły wicemistrzowskie!

Świetnym wynikiem może się również pochwalić Anna Kawa z Olsztyna (podopieczna Fundacji Szalony Krasnolud, reprezentująca LZS CKTiS Biskupiec), której debiut na imprezie tej rangi wsparł samorząd województwa. Ania po siedmiu partiach zajęła siódme miejsce w turnieju szachów szybkich. Warto jednak dodać, że dziewczęta z miejsc 4-7. miały po 4 punkty. Jeszcze lepiej wypadła w turnieju szachów błyskawicznych, bowiem ukończyła rywalizację na czwartej pozycji. Medal był blisko, bo szachistki z miejsc 3-5. miały po 4,5 pkt.
- Był to mój debiut w mistrzostwach świata - przyznała 14-letnia Anna Kawa. - Dlatego przyznaję, że nie spodziewałam się aż tak dobrego wyniku. W szachach błyskawicznych ze zdobywczynią brązowego medalu zremisowałam, a o tym, że to ona ostatecznie stanęła na podium, zadecydowały nasze wyniki z innymi zawodniczkami - wyjaśniła Ania, która obecnie pod Augustowem bierze udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.
Start pozostałej dwójki z Warmii i mazur też można uznać za udany, bowiem w młodszych kategoriach wiekowych Karolina Gawerska zajęła szóste miejsce w turnieju szachów szybkich i piąte w błyskawicznych, natomiast Tomasz Hartliński był odpowiednio 20. i 24.