Euro 2020: Holandia błysnęła polotem

2021-06-14 11:57:06(ost. akt: 2021-06-14 12:42:04)
To był chyba najciekawszy mecz Euro 2020: w drugim spotkaniu grupy C piłkarze Holandii pokonali w Amsterdamie Ukrainę 3:2. Najpierw Pomarańczowi prowadzili 2:0, później Ukraińcy doprowadzili do wyrównania, a w 85. min decydujący cios zadali gospodarze.
* Holandia - Ukraina 3:2 (0:0)
1:0
- Wijnaldum (52), 2:0 - Weghorst (59), 2:1 - Jarmołenko (75), 2:2 - Jaremczuk (79), 3:2 - Dumfries (85)
HOLANDIA: Stekelenburg - Timber (88 Veltman), de Vrij, Blind (64 Ake) - Dumfries, F. de Jong, Wijnaldum, De Roon, van Aanholt (64 Wijndal) - Depay (90+1 Malen), Weghorst (88 L. de Jong)
UKRAINA: Buszczan - Karawajew, Zabarny, Matwiejenko, Mykołenko - Jarmołenko, Malinowski, Zinczenko, Sydorczuk, Jaremczuk - Zubkow (13 Marlos, 64 Saparenko)

Wszystko, co najważniejsze w tym spotkaniu, wydarzyło się już w drugiej połowie, a jako pierwsi ze zdobycia gola cieszyli się Holendrzy. W 52. minucie gry Denzel Dumfries popędził prawą stroną boiska, dograł piłkę po ziemi w pole karne, Heorhij Buszczan odbił ją przed siebie, a tam był już Georginio Wijnaldum, który mocnym strzałem pod poprzeczkę otworzył wynik meczu.
Siedem minut później było już 2:0. I znów akcję prawą stroną przeprowadził Dumfries, który wpadł w pole karne, wycofał piłkę do znajdującego się na przedpolu Wouta Weghorsta, a ten pokonał Buszczana.

Do 75. min nic nie wskazywało, że drużyna Franka de Boera może mieć jakiekolwiek kłopoty w tym spotkaniu. Wtedy jednak kapitalnym strzałem w okienko popisał się Andrij Jarmołenko i było już tylko 2:1 dla Holandii. A cztery minuty później zrobiło się 2:2 - po tym, jak Roman Jaremczuk przeciął dośrodkowanie z rzutu wolnego i skierował piłkę do siatki.
Ukraińcy nie utrzymali jednak korzystnego dla siebie wyniku, bo w 85. min Dumfries wyskoczył najwyżej w polu karnym i strzałem głową doprowadził pomarańczową część trybun w Amsterdamie do euforii.
* Inny wynik grupy C: Austria - Macedonia Północna 3:1 (Lainer 18, Gregoritsch 78, Arnautovic 89 - Pandew 28).

GRUPA A
* Turcja - Włochy 0:3 (Demiral 53 sam., Immobile 66, Insigne 79)
* Walia - Szwajcaria 1:1 (Moore 73 - Embolo 49)
GRUPA A
1. Włochy 3 3:0
2. Szwajcaria 1 1:1
Walia 1 1:1
4. Turcja 0 0:3
* Najbliższe mecze (środa 16.06): Turcja - Walia (Baku, g. 18), Włochy - Szwajcaria (Rzym, 21).

GRUPA B
* Dania - Finlandia 0:1 (Pohjanpalo 60)
Mecz został przerwany w 44. min i wznowiony po prawie dwóch godzinach.
* Belgia - Rosja 3:0 (Lukaku 10, 88, Meunier 34)
GRUPA B
1. Belgia 3 3:0
2. Finlandia 3 1:0
3. Dania 0 0:1
4. Rosja 0 0:3
Najbliższe mecze: Finlandia - Rosja (Sankt Petersburg, środa g. 15), Dania - Belgia (Kopenhaga, czwartek 18).