W niedzielę mecz Polska - Hiszpania

2021-01-17 00:11:31(ost. akt: 2021-01-17 00:30:56)
Podczas rozgrywanych w Egipcie mistrzostw świata drugim rywalem polskich piłkarzy ręcznych będą Hiszpanie. Początek niedzielnego meczu o godz. 20.30.
Na inaugurację Polacy wygrali 30:28 z Tunezją, chociaż w pierwszej połowie rywale mieli już czterobramkową przewagę (12:8), natomiast w drugim meczu polskiej grupy Hiszpanie niespodziewanie zremisowali 29:29 z osłabioną Brazylią, która z powodu koronawirusa straciła aż 12 zawodników!
Mimo to o zwycięstwo będzie dzisiaj bardzo trudno, bowiem zespół trenera Jordi Ribery to plejada gwiazd. Hiszpanie triumfowali w ostatnich dwóch edycjach mistrzostw Europy (2018 i 2020), a poza tym na koncie mają 20 występów w mistrzostwach świata, w tym złote medale wywalczone w latach 2005 i 2013. Dodatkowo ich renomę podkreśla uczestnictwo w 10 turniejach olimpijskich, w których zdobyli trzy medale w latach 1996, 2000 i 2008.

Niedzielne starcie Polska – Hiszpania ma dodatkowy smaczek, bo w składzie rywali występuje trzech zawodników mistrza Polski - Łomża Vive Kielce. Dwójka z nich to rozgrywający – bracia Alex i Daniel Duszejbajewowie, trzecim jest lewoskrzydłowy Angel Fernandez.

– Dla mnie, jako młodego zawodnika, który ma jeszcze wiele przed sobą, takie mecze są szczególnie ważne - przyznał Tomasz Gębala. - Poziom koncentracji należy utrzymać na wysokim poziomie. Odpowiedzialność również jest ważna, ponieważ najmniejszy błąd będzie od razu wykorzystywany przez Hiszpanów. Każdy mecz na mistrzostwach to doświadczenie, ale pamiętajmy, że nie przyjeżdżamy już po naukę. Z każdym meczem chcemy iść do przodu i inkasować kolejne punkty.

Niestety, statystyki ostatnich bezpośrednich starć zdecydowanie przemawiają na korzyść Hiszpanów. W ośmiu poprzednich spotkaniach rywale sześciokrotnie triumfowali, raz padł remis, a ostatnia wygrana Polaków datuje się na 1 lutego 2015. Był to jednak mecz szczególny, bo jego stawką był brązowy medal mistrzostw świata. Warto przypomnieć, że półtorej minuty przed końcem Hiszpanie wygrywali 24:22, ale dwie ostatnie bramki rzucili Polacy, a do remisu niemal równo z końcową syreną doprowadził Michał Szyba. W tej sytuacji potrzebna była dogrywka, która była równie emocjonująca, a zwycięskiego gola (na 29:28) zdobył Kamil Syprzak. Niestety, tym razem nie zagra z powodu koronawirusa.
Z tamtego składu w obecnym zespole są jeszcze Piotr Wyszomirski, Michał Daszek, Przemysław Krajewski i Piotr Chrapkowski.

A co o tym remisowym meczu Hiszpania - Brazylia sądzą Biało-Czerwoni? – Remis z Brazylią mnie nie zaskoczył, ponieważ obydwa zespoły mają świetnych zawodników, więc spodziewałem się wyrównanego pojedynku – ocenił Tomasz Gębala. Innego zdania był natomiast Michał Olejniczak: – Wynik jest pewnego rodzaju niespodzianką, aczkolwiek nie powinniśmy zapominać, że w obu zespołach znajdziemy zawodników, którzy grają w Lidze Mistrzów.

Wszystkie mecze mistrzostw świata 2021 dostępne na kanale You Tube – IHF Competition, a oto link do meczu Hiszpania - Polska: