Egipska mieszanka wybuchowa?

2021-01-15 12:00:00(ost. akt: 2021-01-14 20:19:13)
Adam Morawski, bramkarz reprezentacji Polski

Adam Morawski, bramkarz reprezentacji Polski

Autor zdjęcia: zprp.pl/Rafał Rusek/PressFocus

Dzisiejszym meczem z Tunezją (g. 20.30) polscy piłkarze ręczni rozpoczną swój udział w turnieju finałowym mistrzostw świata. Gospodarzem imprezy jest Egipt, niestety, zanosi się na to, że nie będą to najlepsze mistrzostwa w historii.
Turniej tradycyjnie jest wielkim wydarzeniem, które wzbudza olbrzymie zainteresowanie, jednak tym razem mistrzostwa mogą być zapamiętane jedynie z powodu koronawirusa i egipskiej „organizacji”. Połączenie tych dwóch elementów może okazać się mieszanką wybuchową, dlatego z udziału w imprezie zrezygnowali Czesi oraz Amerykanie, których w tej sytuacji zastąpiły Macedonia Północna i Szwajcaria. Norwegowie co prawda do Egiptu pojechali, ale skrytykował organizatorów za luźne podejście do zasad bezpieczeństwa. - Do tej pory wszystko jest parodią i Dzikim Zachodem - tak organizację mistrzostw ocenił Sander Sagosen, gwiazdor norweskich wicemistrzów świata.

Początkowo organizatorzy zamierzali wpuścić ograniczoną liczbę kibiców na trybuny, jednak Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) ostatecznie podjęła decyzję, że mecze będą bez udziału publiczności. Niestety, także bez wielu dobrych zawodników, którzy - z obawy przed koronawirusem - ostatecznie zrezygnowali z przyjazdu do Egiptu. Tak na przykład uczynili Niemcy, inni natomiast - jak Brazylijczycy - już się zarazili, więc zagrają w osłabionym składzie (wypadło im 12 zawodników!). W efekcie możemy spodziewać się wielu niespodzianek, tym bardziej że po raz pierwszy zagrają aż 32 reprezentacje. W tym Polacy, którzy chociaż mają na koncie cztery medale mistrzostw świata (srebrno w 2007 i brązy w 1982, 2009 i 2015 roku), to jednak od sześciu lat są poza światową czołówką. Z tego powodu przed dwoma laty Polacy nie zakwalifikowali się do MŚ - przypomnijmy, że tytuł po raz pierwszy w historii wywalczyli wtedy Duńczycy, którzy przed własną publicznością w finale pokonali Norwegię 31:22. W meczu o brąz obrońcy tytułu Francuzi wygrali z Niemcami 26:25.

W Egipcie najpoważniejszym grupowym rywalem Polaków będą Hiszpanie, mistrzowie świata z 2005 i 2013 roku oraz trzykrotni brązowi medaliści igrzysk olimpijskich (1996, 2000 i 2008). W składzie hiszpańskiej reprezentacji są m.in. rozgrywający Łomży Vive Kielce Alex i Daniel Dujszebajewowie, synowie Tałanta Dujszebajewa, szkoleniowca wielokrotnych mistrzów Polski.
- Czekają nas na pewno ciężkie mecze, ale jeśli chcemy się liczyć na arenie międzynarodowej, to z takimi zespołami jak Tunezja czy Brazylia musimy wygrywać, a z takimi jak Hiszpania – walczyć - stawia sprawę jasno Patryk Rombel, selekcjoner reprezentacji Polski.

Polacy wszystkie mecze grupowe rozegrają w New Capital Sports Hall ponad 40 km od Kairu. Niestety, polscy kibice tym razem mistrzostw świata nie obejrzą, bowiem żadna telewizja nie zdecydowała się na zakup praw. Powodem były wysokie koszty - za pokazanie całego turnieju trzeba było zapłacić półtora miliona euro, natomiast mecze Polaków wyceniono „jedynie” na 500 tysięcy euro. Mecze będą jednak transmitowane na oficjalnym kanale IHF na YouTube.
Z każdej z ośmiu grup do drugiej rundy awansują po trzy drużyny. W ten sposób w kolejnym etapie rywalizacji powstaną cztery grupy po sześć ekip, z których po dwie najlepsze zagrają w ćwierćfinale. Natomiast drużyny, które odpadną w pierwszej rundzie, będą rywalizować o Puchar Prezydenta, którego stawką są miejsca 25-32. Przed czterema laty trofeum pocieszenia zdobyli... Polacy, co wtedy dało im 17. pozycję.
W meczu otwarcia MŚ Egipt wygrał z Chile 35:29 (18:11).
* Plan gier Polski w MŚ 2021 (wszystkie o g. 20.30 czasu polskiego): 15.01: Tunezja – Polska, 17.01: Polska – Hiszpania, 19.01: Brazylia – Polska.


Reprezentacja Polski
* Bramkarze: Adam Morawski (Orlen Wisła Płock), Mateusz Kornecki (Łomża Vive Kielce), Piotr Wyszomirski (Grundfos Tatabanya, Węgry)
* Rozgrywający: Tomasz Gębala, Szymon Sićko, Michał Olejniczak (wszyscy Vive), Kacper Adamski, Maciej Pilitowski (obaj Energa Kalisz), Arkadiusz Ossowski (MMTS Kwidzyn), Rafał Przybylski (Azoty Puławy), Maciej Majdziński (Bergischer HC, Niemcy), Piotr Chrapkowski (SC Magdeburg, Niemcy)
* Skrzydłowi: Jan Czuwara (Górnik Zabrze), Przemysław Krajewski, Michał Daszek (obaj Wisła), Arkadiusz Moryto (Vive)
* Obrotowi: Dawid Dawydzik (Azoty), Patryk Walczak (Vardar Skopje, Macedonia Płn.), Maciej Gębala (DHfK Lipsk, Niemcy), Mateusz Piechowski (CB Ademar Leon).

Uczestnicy MŚ
* Grupa A: Niemcy, Węgry, Urugwaj, Republika Zielonego Przylądka. Grupa B: Hiszpania, Tunezja, Brazylia, Polska. Grupa C: Chorwacja, Katar, Japonia, Angola. Grupa D: Dania, Argentyna, Bahrajn, Demokratyczna Republika Konga. Grupa E: Norwegia, Austria, Francja, Szwajcaria. Grupa F: Portugalia, Algieria, Islandia, Maroko. Grupa G: Szwecja, Egipt, Macedonia Północna, Chile. Grupa H: Słowenia, Białoruś, Korea Południowa, Rosja