Przez Disneya do ruchu i piłki

2020-12-08 13:00:00(ost. akt: 2020-12-08 13:34:29)
Humory na pierwszych zajęciach UEFA Playmakers w Kurzętniku wszystkim dopisywały

Humory na pierwszych zajęciach UEFA Playmakers w Kurzętniku wszystkim dopisywały

Autor zdjęcia: facebook.com

Akademia Sportu Stomil Olsztyn prowadzi zajęcia UEFA Playmakers, a jest to – utworzony we współpracy z Disneyem – program zachęcający dziewczynki w wieku 5-8 lat do uprawiania sportu. Ostatnio akademia zawitała do Kurzętnika.
Czym jest UEFA Playmakers? „To innowacyjny program skierowany do dziewczynek w wieku od 5 do 8 lat. Na zajęciach wcielimy się w bohaterów bajek z wytwórni Walta Disneya i poprzez zabawę oraz opowiadanie historii wejdziemy do świata piłki nożnej” – tyle krótki cytat zaczerpnięty z oficjalnych materiałów dotyczących tej cennej inicjatywy.

Od końca listopada zajęcia UEFA Playmakers – prowadzone przez Akademię Sportu Stomil – odbywają się również w Olsztynie, a dokładniej w Szkole Podstawowej nr 34, natomiast parę dni temu akademia „zaszczepiła” ten program także w Kurzętniku.

Aby wszystko miało ręce i nogi, najpierw nastąpiło jednak podpisanie wielostronnego porozumienia pomiędzy Akademią Sportu Stomil z jednej strony, a gminą Kurzętnik, tamtejszym Zespołem Szkół im. Władysława Jagiełły oraz SMS-em Kurzętnik – z drugiej. Podpisy pod stosownymi dokumentami złożyli więc Andrzej Królikowski (prezes AS Stomil), Wojciech Dereszewski (wójt kurzętnickiej gminy), Jolanta Paplińska (dyrektor ZSz) oraz Jarosław Roszkowski, założyciel, prezes i jednocześnie trener SMS, który tłumaczy, że pod nazwą tego – powstałego przed rokiem – klubu kryją się... sport, marzenia, sukces. – To dla naszego klubu niezwykle ważny dzień – komentuje podpisanie umowy partnerskiej „pod znakiem” UEFA PlayMakers prezes Roszkowski.

– Nina Patalon, pełniąca funkcję mentorki „wydelegowanej” do tego programu z Polskiego Związku Piłki Nożnej, bardzo chciała, aby zajęcia z UEFA Playmakers zainaugurować właśnie w Kurzętniku, a dokładniej – w SMS Kurzętnik, czyli klubie istniejącym od roku – przyznaje Andrzej Królikowski, prezes Akademii Sportu Stomilu Olsztyn. – Nawiązaliśmy kontakt z Jarosławem Roszkowskim, zastępcą dyrektora Szkoły Podstawowej, no i udało się szybko i sprawnie zorganizować pierwsze zajęcia. Podpisane porozumienie traktujemy bardzo poważnie: to nie skrawek papieru, ale odzwierciedlenie naszych wspólnych działań. Naszych, czyli akademii oraz SMS-u. Zostaliśmy w Kurzętniku bardzo miło przyjęci, wręcz poczuliśmy się tam jak w domu – dodaje z uśmiechem Andrzej Królikowski.

Dziewczynki, zaczynające obecnie trenować w UEFA Playmakers, w przyszłości będą mogły zasilić szeregi akademii Stomilu, gdzie trenerem kobiecego zespołu jest Marek Maleszewski. Wstępnie powstał też roboczy plan, uwzględniający przyjazdy Biało-niebieskich na sparingi do Kurzętnika, a jest również dobra wola, żeby zorganizować na przełomie stycznia i lutego rozgrywki halowej ligi wojewódzkiej dziewcząt w kategorii orliczek.
– Pięć lat temu poznałem trenera Marka Maleszewskiego, sam prowadząc jeszcze szkolne zespoły. Często wymieniamy się doświadczeniami na temat piłki kobiecej, a ja telefonuję do niego, gdy potrzebuję porady. Również poprzez Marka poznałem Andrzeja Królikowskiego – opowiada Jarosław Roszkowski, który „zarażanie” dziewcząt futbolem ma już we krwi.
W 2009 roku, ucząc wtedy w szkole w Wielkim Leźnie (pow. brodnicki), wpadł on na pomysł trenowania dziewcząt i zgłosił swoją pierwszą drużynę do znanego turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Efekt? Zwycięstwo w finałach gminnych i powiatowych, a na szczeblu wojewódzkim jego drużyna musiała uznać wyższość tylko UKS Tęcza Bydgoszcz. Od 2014 roku Roszkowski jest koordynatorem turnieju o Puchar Tymbarku na powiat nowomiejski. Trzy lata temu, prowadzone przez niego, dziewczynki z pierwszej klasy Społecznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach reprezentowały Warmię i Mazury w ogólnopolskim finale turnieju „Z podwórka na stadion”.
Wracając do programu UEFA Playmakers: na pierwszych zajęciach pojawiły się w Kurzętniku 32 dziewczynki, które świetnie się bawiły pod okiem trenerów Akademii Sportu Stomil Olsztyn. Jak podkreśla szkoleniowiec SMS-u, zebrać tę grupę wcale nie było trudno.

– W ciągu jednego dnia odebrałem 12 telefonów z pytaniami o treningi, dzień później otrzymałem 15 zgłoszeń. Łącznie nabór trwał trzy dni, a ja do dziś otrzymuję wiele zapytań – opowiada Jarosław Roszkowski. – Byłem w jednej ze szkół z plakatem informującym o programie UEFA Playmakers, porozmawiałem z dziećmi i odbiór tego wszystkiego był bardzo pozytywny. Na tyle dobry, że gdy dziewczynki skończyły lekcje o godz. 13, to już kilkanaście minut później rozdzwoniły się telefony. Wystarczyło, że dziecko wróciło do domu i poprosiło rodzica o zapisanie na zajęcia... – uśmiecha się Jarosław Roszkowski.

Kolejne zajęcia w Kurzętniku – poprowadzone przez Aleksandrę Folgę, Paulinę Wasiluk oraz Andrzeja Królikowskiego z AS Stomil – zaplanowano na 18 grudnia (g. 15-16).
Tydzień wcześniej kolejne zajęcia UEFA Playmakers odbędą się w sali SP nr 34 w Olsztynie (11 grudnia, godz. 16). A oto następne „olsztyńskie” terminy: 15 i 29 stycznia, 12, 19 i 26 lutego oraz 5 i 12 marca. Bliższe szczegóły: kom. +48 515 712 134; lub e-mail: akademia@stomilolsztyn.com. pes


UEFA Playmakers w pigułce
* To innowacyjny program sportowy skierowany do dziewczynek w wieku od 5 do 8 lat, które na zajęciach „wcielają się” w bohaterów bajek z wytwórni Walta Disneya i poprzez zabawę oraz opowiadanie historii wchodzą do świata piłki nożnej.
* Ten bezpłatny program jest przeznaczony tylko dla dziewczynek, które nigdy wcześniej nie brały udziału w zajęciach piłkarskich ani nie należą do żadnego klubu piłkarskiego.
* Cel? Sprawić, aby więcej dziewczynek zakochało się w piłce nożnej. Program ma pomóc im zadbać o zdrowie, budować pewność siebie,
nawiązywać przyjaźnie i zdobywać ważne umiejętności życiowe.
* W ramach tego projektu w całej Polsce powstało 30 ośrodków, gdzie przeszkolona kadra prowadzi zajęcia, których scenariusze są oparte na filmach Disneya. Co pół roku w każdym ośrodku nowa grupa co najmniej 30 dziewczynek bierze udział w „bloku” składającym się z 10 sesji treningowych. Co rok zmienia się film będący motywem przewodnim zajęć.