W Aquasferze Tomek pobił rekord Polski

2020-11-25 10:00:00(ost. akt: 2020-11-25 09:53:55)
Tomasz Kraczkowski

Autor zdjęcia: archiwum domowe

W Aquasferze odbyły się IV Międzynarodowe Mistrzostwa Warmii i Mazur o Puchar Prezydenta Olsztyna. Jedną z gwiazd imprezy okazał się 16-letni Tomasz Kraczkowski (Swimland Olsztyn), który ustanowił rekord Polski na 50 m stylem klasycznym.
Kraczkowski przepłynął 50 m w 27,67 s i przeszedł już do historii, bo jako pierwszy szesnastolatek pokonał barierę 28 sekund! Poprzedni rekord ustanowił
Nazar Żurawel z Wrocławia i było to równe 28 sekund.

Jako pierwsi o medale walczyli jednak najmłodsi pływacy. Ostatecznie w U-10 najlepsi byli zawodnicy klubu Frog Giżycko (10 medali złotych-10 srebrnych-5 brązowych), w U-11 górą był Kormoran Olsztyn (8-12-9), w U-12 - Swimland Olsztyn (9-1-3), a w open - G-8 Bielany Warszawa (14-8-2).
Najwięcej powodów do zadowolenia mieli: Julia Zbutowicz (Swimland Olsztyn), która zdobyła 5 złotych i 1 srebrny medal, oraz Marcel Jureko z Jedynki Elbląg (4-1-1) i Kinga Kordziak z Warszawy (4-0-0).
W klasyfikacji na najlepszych zawodników w swoich grupach wiekowych zwyciężyli: U-10: Olga Nitschka (Frog) i Szymon Budzisz (Kormoran), U-11: Lena Kozak (Jedynka Elbląg) i Antoni Kisielewski (Piorun Gołdap), U-12: Julia Zbutowicz i Marcel Jureko, open: Julia Zbutowicz i Mateusz Wasilewski (Tri-Team Rumia).

Potem do rywalizacji przystąpili pływacy w kategoriach wiekowych: U-13, U-14 , U-15 i starsi oraz open (w tej ostatniej wzięli także zawodnicy spoza regionu).
Klasyfikację medalową zdecydowanie wygrał Kormoran ((51-40-36) przed Swimlandem (23-10-11) i UKS MOS Ełk (13-17-7). Multimedalistami imprezy zostali Gabriela Wójtowicz (Swimland), która na najwyższym podium stanęła aż sześć razy, oraz Martyna Kraszewska (Kormoran), Karolina Piechowicz (Swimland) i Patrycja Siejak (Kormoran), którzy zgodnie wywalczyli po 4 złota i 2 srebra.
Natomiast najlepszymi zawodnikami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: U-13: Monika Dziuba (Kormoran) i Adrian Malinowski (Roś Pisz), U-14: Magdalena Lis (Swimland) i Bartosz Kapała (Kormoran), U-15 i starsi: Gabriela Wójtowicz (Swimland) i Tomasz Kraczkowski (Swimland), open: Gabriela Wójtowicz i Krzysztof Chmielewski (Muszelka Warszawa).