Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Buty

2020-10-28 21:38:17 (ost. akt: 2020-10-30 12:11:53)

Dobranie butów do biegania to nie tylko wybranie najładniejszego modelu w odpowiadającym nam kolorze. To o wiele bardziej złożony proces, dlatego przygotowaliśmy podpowiedzi, na co zwrócić uwagę przy zakupie obuwia sportowego.

Określ typ stopy
Czy wiesz, że aby dobrać do siebie najlepsze buty do biegania https://adrenaline.pl/pol_m_Mezczyzni_Buty_Kategoria_Do-biegania-11785.html, musisz określić rodzaj stopy? Wyróżniamy 3 rodzaje – pronację, neutral i supinator. Co oznaczają te poszczególne typy stawiania stopy na twardej powierzchni?

• Pronacja – określa sposób, w jaki stopa obraca się do wewnątrz podczas chodzenia lub biegania. A co za tym idzie, od niej zależy, w jaki sposób biegamy. Pronator to nic innego jak znane wszystkim płaskostopie. Stopa, która prawie całkowicie dotyka podłoża przy bieganiu, jest narażona na wstrząsy i wynikające z nich kontuzje. Dla osób posiadających taki model stopy, odpowiednie są buty, które posiadają wsparcie od wewnętrznej części buta.
• Neutral – oznacza to, że stopa wykonuje prawidłowy ruch podczas biegania. Ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie. Osoby posiadające stopy neutralne powinny zaopatrzyć się w buty amortyzujące, ale bez stabilizatora, który jest bezużyteczny w przypadku prawidłowego stawiania stopy na podłożu.
• Supinator – stopa układa się tak, że zostaje nadmiernie obciążona jej zewnętrzna krawędź. Charakteryzuje się również wysokim podpiciem, co dodatkowo sprawia, że występują zbyt duże wstrząsy przy podnoszeniu nóg. Osoby, z takim typem stopy, które zamierzają kupić buty, powinny wybrać obuwie neutralne, ale z bardzo mocną amortyzacją.

http://m.wm.pl/2020/10/orig/revolt-164-6wvehfi-unsplash-656239.jpg

Jak określić typ podbicia?
W domowych warunkach możesz przeprowadzić prosty test, który pomoże Ci rozwiać wątpliwości co do tego, jaki rodzaj stopy posiadasz, a co za tym idzie – jakie buty do biegania wybrać? Aby go wykonać, potrzebujesz kawałek papieru lub gazety. Połóż ją na płaskim i równym podłożu, a następnie zwilż wodą spód stopy. Stań prosto na przygotowanej kartce. Odbije się na niej kształt Twojej stopy, który odpowiada poszczególnym rodzajom stopy:

• jeżeli prawie cała powierzchnia stopy odbita jest na kartce, to masz do czynienia z pronatorem.
• Jeżeli środkowa część stopy odbita jest w bardzo niewielkim stopniu, to najprawdopodobniej to supinator.
• Jeżeli natomiast odbicie Twojej stopy wygląda bardzo standardowo, oznacza to, że jest to neutral.

Jak widzisz, ten test nie zajmuje dużo czasu i jest prosty w wykonaniu i późniejszej analizie.

http://m.wm.pl/2020/10/orig/alexander-redl-d3bymnz0ank-unsplash-656240.jpg

Buty do biegania – dostosuj do powierzchni
Przed zakupem zastanów się, po jakiej nawierzchni będziesz biegać. Buty dostępne w sklepach mają ściśle określone przeznaczenie. Podstawowe typy są dwa:

• buty do biegania po ulicy – nazwa nie pozostawia żadnych wątpliwości. Są to buty, które idealnie nadają się do biegania po asfalcie oraz innych twardych nawierzchniach jak na przykład chodnik, ale również mocno ubitych, leśnych ścieżkach. Buty te są lekkie i bardzo elastyczne. Polecany model to https://adrenaline.pl/Adidas-Ultraboost-buty-do-biegania-dla-wymagajacych-blog-pol-1602149558.html
• buty trailowe – ten rodzaj obuwia przeznaczony jest do terenów piaszczystych, kamienistych i z kamieni. Najprościej mówiąc, są to buty, w których biega się po nierównych terenie, często również błotnistym. Mają twardą powierzchnię i mocny bieżnik. Mają za zadanie stabilizować stopę podczas biegania i ochraniać podbicie.

Dobranie idealnych butów do biegania to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na komfort tej aktywności fizycznej.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB