Kolejny sukces olsztyńskiego Hajduczka

2020-10-21 11:00:00(ost. akt: 2020-10-21 10:01:52)
Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Szymon Grosz oraz Adam Sobczyk, prezes Hajduczka Olsztyn

Autor zdjęcia: archiwum klubu

W Kobyłce odbyły się mistrzostwa Polski młodzików w szabli. UKS Hajduczek Olsztyn wzbogacił się o kolejne trofeum, bowiem tym razem na podium w turnieju indywidualnym stanął Krzysztof Dowgierd, zdobywając srebrny medal.
Krzysztof świetnie prezentował się na planszach podczas każdej walki. Pewnie przeszedł zmagania w grupach. W pięknym stylu doszedł do finału, gdzie po wyrównanej walce musiał uznać wyższość Benedykta Denkiewicza z Szabli Ząbki. To już czwarty rok z rzędu, kiedy w kategorii młodzik wracamy z tego najważniejszego turnieju z medalem - nie kryje zadowolenia prezes Hajduczka Adam Sobczyk.
Chłopcy (Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Szymon Grosz) również w rywalizacji drużynowej otarli się o medal, bo w walce o brąz ulegli jedynie dwoma trafieniami szablistom z UKS 13 Białystok.

- Zabrakło w kocówce nieco luzu. Zawsze zapach medalu wzmaga emocje. Trzeba jednak podkreślić, że w każdym meczu chłopcy udowadniali, że olsztyńska szermierka w wykonaniu zawodników Hajduczka stoi na wysokim poziomie - zauważa prezes.

Pierwszego dnia mistrzostw rywalizowały jednak dziewczęta. Na planszach wystartowało 55 zawodniczek ze wszystkich klubów z Polski. Hajduczek reprezentowały: Antonina Dobies, Elżbieta Mejłun i Marta Rozmus. Wszystkie awansowały do play-offu turnieju, przechodząc do drugiej fazy pucharowej. Na tym etapie Ela i Marta przegrały swoje walki, natomiast Antonina pokonała Martę Nowak z AZS Poznań, przegrywając następnie 7:12 spotkanie o ćwierćfinał z Antoniną Rymaszewską (AZS Poznań), kończąc rywalizację na 16. miejscu.
Po turnieju indywidualnym odbyła się rywalizacja drużynowa. W pierwszym meczu o wejście do najlepszej ósemki mistrzostw szablistki UKS Hajduczek pewnie pokonały 36:11 zawodniczki UKS Riposta. Trzy następne mecze olsztynianki już przegrały, w efekcie zajęły ósme miejsce.

- To młody zespół, dla którego ten turniej był okazją do zdobywania doświadczenia, które ma zaprocentować w kolejnych latach. Dziewczyny już znalazły się w najlepszej ósemce, co dobrze rokuje na przyszłość. Dały z siebie wszystko i na pewno mogą być zadowolone ze startu - podsumowuje Adam Sobczyk.

Następnego dnia rywalizowali chłopcy, w sumie 58 szablistów. Hajduczek Olsztyn reprezentowali: Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Szymon Grosz. Wszyscy awansowali do fazy pucharowej, wygrywając również pierwsze walki play-off. W drugiej fazie odpadli jednak Łukasz i Szymon.
Natomiast Krzysztof Dowgierd w drodze na podium pokonał 12:3 Igora Koczwarę (Kolejarz 24 Katowice), 12:4 Arkadiusza Stasiaka (KKSZ Konin) i 12:3 Bronisława Mielkę (AZS AWF Warszawa). W półfinale wygrał 12:5 z Filipem Radochem (KKSZ Konin), by w walce o złoty medal uznać wyższość (10:12) Benedykta Denkiewicza (UKS Szabla Ząbki). - Świetny występ Krzysztofa. Dzięki swojej pracy na treningach zrobił ogromny postęp, wpisując się w coraz liczniejszy poczet olsztyńskich medalistów mistrzostw Polski - uśmiecha się Sobczyk, podkreślając, że systematyczna praca i rozwój szablistów Hajduczka to zasługa trenerów z Warszawy Adama Sęczka i Mikołaja Grzegorka, którzy regularnie przyjeżdżają do Olsztyna, by szkolić młodych adeptów fechtunku.

- Treningi są na najwyższym poziomie i sprawiają nam ogromną radość. Zawsze z przyjemnością przychodzę, by spędzić czas w gronie przyjaciół, bo szermierka stała się dla nas pasją, dla mnie i moich koleżanek i kolegów z klubu - komentuje Krzysztof Dowgierd. - Cieszę się z osiągniętego wyniku, choć nie to jest najważniejsze. Ważne jest, że mam pasję, że tu mam przyjaciół, że otaczają mnie trenerzy, dla których każdy z nas jest najważniejszy. Choć nie ukrywam, że podium mistrzostw Polski to ogromna satysfakcja - kończy Dowgierd.

W turnieju drużynowym szabliści Hajduczka zajęli 4. miejsce, bo w walce o brązowy medal ulegli zawodnikom UKS 13 Białystok. - To był kolejny udany turniej w wykonaniu naszych szermierzy, bowiem dwa tygodnie wcześniej w kategorii juniorów młodszych nasza drużyna na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lublinie zdobyła brązowy medal. Po wynikach widać, że mimo pandemii prowadziliśmy szkolenie na wysokim poziomie. Nie jest łatwo, ale dla młodych ludzi, którzy pokochali szermierkę, robimy wszystko, by mogli rozwijać się, realizować swoje sportowe marzenia - dodaje Sobczyk. I przypomina dorobek medalowy mistrzostw Polski z ostatnich czterech lat: 2017 - złoto, 2018 - brąz, 2019 - złoto i srebro, 2020 - srebro i brąz.
- Zapraszamy na treningi szermierki do Hajduczka. Tu można rozwijać swoje pasje i spędzić czas ze wspaniałymi ludźmi - podkreśla prezes.

Wyniki Hajduczka
* Dziewczęta: 16. Antonina Dobies, 19. Elżbieta Mejłun, 28. Marta Rozmus; drużynowo: 8. Hajduczek
* Chłopcy: 2. Krzysztof Dowgierd, 19. Łukasz Kowalczyk, 30. Szymon Grosz; drużynowo: 4. Hajduczek