Stomil Olsztyn utrzymał się w I lidze!

2020-07-18 14:41:16(ost. akt: 2020-07-19 20:03:52)

Autor zdjęcia: Paweł Piekutowski

W przedostatniej kolejce I ligi Stomil ograł GKS Tychy, dzięki czemu olsztynianie zapewnili sobie pierwszoligowy byt. Z porażki gości ucieszono się też w Legnicy, bo dzięki temu Miedź jest już pewna gry w barażach o Ekstraklasę.
* Stomil Olsztyn - GKS Tychy 2:1 (1:0)
1:0
- Tecław (42), 2:0 - Sobczak (82), 2:1 - Grzeszczyk (89); czerwona kartka: Kristo (51 Tychy)
Stomil: Leszczyński - Bucholc (63 Kubáň), Bondarenko, Biedrzycki, Szota, Carolina - Hinokio, Hajda (70 Lech), Tecław, van Huffel (84 Loshi) - Sobczak

Przed sobotnim meczem trener Stomilu Adam Majewski przyznał, że jego zespół nie ma już żadnego marginesu na błąd. - Układ tabeli jest jaki jest, że wszystko może się zdarzyć. Gramy z GKS Tychy, drużyną doświadczona, która walczy o awans do barażów. Jeżeli chcemy utrzymać się w I lidze, musimy wygrać - stwierdził Majewski, który do soboty poprowadził Stomil w ośmiu meczach, w których zdobył 10 punktów (3 wygrane, remis i 4 porażki).

Mimo zapowiedzi walki o zwycięstwo początek meczu należał do gości, którzy osiągnęli niewielką przewagę. Ale olsztynianie też mieli swoje szanse, a najlepszą zmarnował van Huffel, który wyprzedził dwóch obrońców, wpadł w pole karne i kolejnym zwodem poradził sobie z bramkarzem, po czym z 6 metrów fatalnie spudłował. Ale nadeszła 42. minuta - olsztynianie przejęli piłkę w okolicach linii środkowej, po czym Carolina ruszył lewym skrzydłem, wymanewrował obrońców i podał do nadbiegającego Tecława, który zdobył swoją pierwszą bramkę w tym sezonie.

Po przerwie goście rzucili się do odrabiania strat, ale w 51. min dostali drugi cios, bo Kristo za zagranie ręką podczas nieprzepisowego powstrzymania Sobczaka dostał drugą żółtą kartkę.
W 76. min Tecław mógł podwyższyć na 2:0, lecz po jego potężnym uderzeniu z 25 metrów bramkarz koniuszkami palców podbił piłkę, ta odbiła się jeszcze od poprzeczki i wyleciała poza boisko. Pięć minut później gola mógł zdobyć Sobczak, jednak z 11 metrów trafił wprost w bramkarza. Ale co się odwlecze, to nie uciecze, bo w 82. minucie najpierw van Huffel trafił w słupek, po czym po chwili do piłki dopadł Carolina, strzelił, a Sobczak zmienił lot piłki, całkowicie myląc bramkarza. 2:0! Ostatnie minuty to już zdecydowana przewaga Stomilu, a kolejne okazje bramkowe mieli w tym czasie Lech oraz Carolina.
I gdy trzeci trzeci gol dla Stomilu wisiał na włosku, olsztynianie niespodziewanie stracili bramkę po błędzie Lecha i goście złapali wiatr w żagle. Ale w trzeciej minucie doliczonego czasu powinno być 3:1, jednak Sobczak - w sobie tylko znany sposób - z 7 metrów nie trafił w bramkę.
Ten wynik oznacza, że Stomil zapewnił sobie pierwszoligowy byt.

Na zakończenie sezonu olsztynianie zagrają w Poznaniu z Wartą, która ma już zapewniony udział barażach o Ekstraklasę - w takiej samej sytuacji jest Radomiak i Miedź.
Kilka dni temu z awansu cieszyło się Podbeskidzie, natomiast w piątkowy wieczór taką samą radość przeżyli piłkarze Stali Mielec - zadecydowało o tym wyjazdowe zwycięstwo 3:0 z Zagłębiem Sosnowiec.

* Inne mecze 33. kolejki: Chrobry - Wigry 4:1 (Piotrowski 4, Kowalczyk 26, 40, Kozak 76 - Bartczak 69), Zagłębie Sosnowiec - Stal Mielec 0:3 (Mak 22, Żyro 46, 51); sobota: Chojniczanka - Warta 1:2 (Kuzimski 26 - Kiełb 36, Janukiewicz 88 samob.), Sandecja - Podbeskidzie 1:0 (Piter-Bučko 45 k); niedziela: Bełchatów - Puszcza 0:0, Radomiak - Miedź 3:0 (Makowski 44, Abramowicz 54, Mikita 62), Jastrzębie - Termalica 0:0, Odra - Olimpia 1:0.