Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Duże ciężary na... lodowisku w Bartoszycach

2020-06-27 08:00:00 (ost. akt: 2020-06-26 13:21:56)
Na bartoszyckie zawody przyjadą siłacze z całego kraju

Na bartoszyckie zawody przyjadą siłacze z całego kraju

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Silni ludzie będą dźwigać w Bartoszycach wielkie ciężary. W sobotę na terenie... lodowiska przy ul. Korczaka odbędą się zawody o puchar burmistrza w wyciskaniu sztangi. Frekwencja przerosła wszelkie oczekiwania organizatorów.

Na kilka dni przed bartoszyckimi zawodami lista zgłoszeń liczyła ponad 80 nazwisk, a ze sztangą będzie się zmagać także kilkanaście przedstawicielek płci pięknej. Swój przyjazd zapowiedzieli zawodnicy z całego kraju, w tym z Warszawy, Wrocławia, Rudy Śląskiej, Konina, Łodzi, Tarnobrzegu, Nowego Dworu Mazowieckiego, Elbląga, Łomży, Bań Mazurskich, Suwałk, Węgorzewa, Olsztyna czy Giżycka. Wśród nich są m.in. medaliści mistrzowskich zawodów różnych federacji. Nie zabraknie też gospodarzy z MLKS Siła Bartoszyce, na czele z wielokrotnym mistrzem świata i Europy, Markiem Makarewiczem z Bezled.

— Do startu szykuje się około piętnastu chłopaków z naszych okolic. Będą zawodnicy trenujący w Sile oraz w mojej piwnicy w Bezledach. To chyba najliczniejsza ekipa, jaka zostanie wystawiona z jednego miasta lub regionu — mówi Marek Makarewicz.

W Bartoszycach będzie to pierwsza w tym roku impreza sportowa o tak dużym zasięgu. Po niedawnym zniesieniu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, udało się jedynie dokończyć rozgrywki siatkarskiej ligi kobiet.
— Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Tyle osób na zawodach w Bartoszycach chyba jeszcze nie startowało. Przez epidemię wszyscy już stęsknili się za zawodami, za spotkaniami ze znajomymi... — mówi Makarewicz, który wystąpi nie tylko jako jeden z organizatorów, ale również będzie robił to, co potrafi najlepiej, czyli wyciskał sztangę.

Uczestnicy zostaną podzieleni na kilkanaście kategorii: w wagowych o kolejności miejsc będzie decydował wyciśnięty ciężar, natomiast w wiekowych będzie się liczył współczynnik Wilksa, czyli przelicznik wagi zawodnika pomnożony przez wyciśnięty przez niego ciężar. Osobną klasyfikację będą miały służby mundurowe, a tu nagrody zapewnia 11 Mazurski Pułk Artylerii w Węgorzewie.

Jak ta impreza będzie wyglądać od technicznej strony? O g. 10 rozpocznie się ważenie uczestników: każdy stanie wówczas na wadze i na tej podstawie zostanie przypisany do kategorii. W tym momencie zawodnicy podadzą też swoje pierwsze podejścia, czyli od jakiego ciężaru rozpoczną start.

Zawody będą odbywały się z zachowaniem sanitarnych obostrzeń: obsługa nakładająca ciężary będzie w maseczkach i rękawiczkach, a sama sztanga będzie często dezynfekowana. Przewidziany jest także pomiar temperatury wśród startujących.

Także kibicom, ze względów bezpieczeństwa, organizatorzy zalecają zachowanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust poprzez zakładanie maseczek ochronnych lub przyłbic. — Liczba uczestników imprezy nie może być większa niż 150 osób, istnieje więc prawdopodobieństwo, że nie wszyscy chętni będą mogli obejrzeć zawody — mówi Norbert Gromulski, dyrektor Bartoszyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Więcej - w sobotnio-niedzielnym wydaniu "Gazety Olsztyńskiej".

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB