Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Biegną, skaczą oraz... strzelają [ZDJĘCIA]

2020-06-15 12:00:00 (ost. akt: 2020-06-16 12:56:27)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W Mątkach koło Jonkowa podczas zawodów WKS10 Challenge IPSC L1 spotkali się specjaliści od strzelania dynamicznego. - Chodziło o uzyskanie w jak najkrótszym czasie jak największej liczby punktów - wyjaśnia Adam Minkowski, sędzia główny oraz kierownik zawodów.

Strzelectwo sportowe kojarzy się z nieruchomą tarczą i oddalonym od niej o ileś tam metrów skupionym strzelcu, jednak coraz popularniejsza staje się inna odmiana tego sportu, czyli strzelectwo dynamiczne. - Jest to sport, w którym zawodnik jest w ruchu, na dodatek strzela do tarcz, które też mogą być ruchome lub poukrywane - wyjaśnia Adam Minkowski, sędzia główny i kierownik zawodów WKS10 Challenge, które podczas weekendu zorganizowano w Mątkach koło Jonkowa.
A z jakiej broni się strzela?

- Z normalnej, służbowej, jakiej na co dzień używa wojsko lub policja - dodaje Adam Minkowski. - Czyli nie używamy broni typowo sportowej, z której strzela się do tarcz. Na naszych zawodach używamy broni krótkiej, ale są też imprezy dla karabinów i strzelb. Sport ten staje się w wielu krajach coraz popularniejszy, tak też jest w Polsce, co nie dziwi, bowiem jest to dyscyplina bardzo medialna. Jest to efekt tego, że tory są różne, tak jak i zadania, przed którymi stają zawodnicy, co odróżnia nas od strzelectwa statycznego, gdzie strzela się do jednej tarczy na każdych zawodach tak samo. U nas każda impreza wygląda natomiast inaczej. Są przygotowane tory, po których zawodnicy się poruszają, raz biegną, a jak trzeba to skaczą lub się wychylają, bo niekiedy niektóre tarcze pojawiają się jedynie na chwilę. A inne się ruszają, więc trzeba za nimi podążać, by zdążyć je strzelić. A strzela się z różnych odległości, bo od pięciu do 40 metrów - objaśnia sędzia główny zawodów w Mątkach, gdzie kilkanaście lat temu na terenie opuszczonej żwirowni członkowie Warmińskiego Klubu Strzeleckiego 10 Olsztyn przygotowali strzelnicę.


Obiekt w Mątkach gościł już miłośników strzelectwa dynamicznego, ale weekendowe zawody WKS 10 Challenge były jak dotąd największe. - Przyjechali zawodnicy reprezentujący kluby z ośrodków leżących na północ od Warszawy, czyli m.in. z Gdańska i Białegostoku. Wśród nich byli czołowi polscy strzelcy - przyznaje z dumą Adam Minkowski.

Jak wygląda rywalizacja w strzelectwie dynamicznym? Zawodnik ma jak najszybciej pokonać tor, po drodze trafiając do wszystkich celów. A jak nie trafi lub jakiś cel opuści, wtedy otrzymuje punkty karne. - Czyli chodzi o uzyskanie w jak najkrótszym czasie jak największej liczby punktów - mówi kierownik zawodów WKS10 Challenge. - Bo końcowy wynik zawodnika to jest suma punktów podzielona przez czas. Jeśli więc ktoś zdobędzie bardzo dużo punktów, ale zajmie mu to dużo czasu, wtedy będzie miał gorszy wynik od rywala, który punktów zdobył trochę mniej, ale zrobił to bardzo szybko. Strzelectwo dynamiczne rozwija się, nomen omen, dynamicznie, więc coraz głośniej mówi się o tym, że już niedługo może zostać włączone do programu igrzysk olimpijskich - z nadzieją w głosie mówi Adam Minkowski.
W sobotę i niedzielę rywalizowało po 28 zawodników, czyli w sumie było ich 56. - Więcej nie mogliśmy przyjąć, bo nasza strzelnica jest na to za mała - wyjaśnia na koniec sędzia główny zawodów.

WYNIKI
* Open: 1. Dawid Chojnowski, 2. Radosław Zaworski, 3. Adam Wardęcki
* Production: 1. Jacek Ostrzycki, 2. Adam Minkowski, 3. Jacek Kicerman
* Standard: 1. Andrzej Hoczyk, 2. Marcin Dudziński, 3. Łukasz Chojnowski
* PCC: 1. Maciej Jarząbek, 2. Grzegorz Popiołek, 3. Andrzej Tomczak

* Senior: 1. JaceK Ostrzycki, 2. Wojciech Kaczmarek, 3. Tomasz Niedźwiecki, 4. Jacek Ciołkowski
* Super Senior: 1. Jacek Kicerman, 2. Tomasz Bajerowski, 3. Krzysztof Bladowski
* Lady: 1. Ewa Kaczmarek, 2. Ewa Warno-Pusch, 3. Małgorzata Śliwińska
ARTUR DRYHYNYCZPolub nas na Facebooku:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. właściciel kantoru #2944356 | 195.136.*.* 5 lip 2020 22:38

    Piotr F. pozdrawia zza krat.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Brawo #2933760 | 37.248.*.* 15 cze 2020 13:54

    Super impreza . Szacunek dla ludzi którzy mają swoje hobby - Nie siedzą przed telewizorem z pilotem w ręku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)