Rajdowe wspomnienia sprzed pięciu lat

2020-05-16 13:00:00(ost. akt: 2020-05-15 17:23:06)
2015 rok - 72. Rajd Polski

Autor zdjęcia: Marek Kojro

Od 2 do 5 maja 2015 roku Mikołajki były gospodarzem 72. Rajdu Polski. Zwyciężył Francuz Sebastien Ogier, ale największe emocje wśród kibiców wzbudził start Roberta Kubicy.
W 2015 roku Rajd Polski był siódmą (z 12) eliminacją mistrzostw świata. Kierowcy tradycyjnie rywalizowali na szutrowych trasach wokół Mikołajek, gdzie zlokalizowano bazę rajdu. Nowością imprezy była zmieniona aż w 90 procentach trasa.
Zwycięzcą 72. edycji Rajdu Polski została załoga Sébastien Ogier-Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC), która wygrała osiem odcinków specjalnych, w tym trzy ostatnie, dzięki czemu Francuzi o 11,9 sekundy wyprzedzili norweski team Andreas Mikkelsen-Ola Floene (Volkswagen Polo R WRC), który okazał się najszybszy na dwóch oesach.
Miejsce na podium uzupełnili Ott Tänak-Raigo Molder (Ford Fiesta RS WRC) - Estończycy wygrali sześć odcinków specjalnych, a do Ogiera stracili 23 sekundy.

Jednak wśród polskich kibiców największe emocje wzbudził start Roberta Kubicy, który miał być jedną z gwiazd Formuły 1 (odniósł zwycięstwo w Grand Prix Kanady), ale plany te w 2011 roku przekreśliła kraksa podczas drugoligowego rajdu we Włoszech, kiedy to Polak doznał poważnych obrażeń prawej dłoni. Ponieważ tory F1 były dla niego nieosiągalne, Kubica postanowił wziąć się poważnie „za bary” z rajdami, stąd jego obecność w Mikołajkach. Przejazdy Kubicy wzbudzały entuzjazm wśród około stu tysięcy kibiców, którzy na początku lipca 2015 roku zjawili się w Mikołajkach. Ostatecznie załoga Robert Kubica-Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) ze stratą 2.08,3 zajęła bardzo dobre ósme miejsce (w klasyfikacji generalnej MŚ została sklasyfikowana na 12. pozycji).
Dodatkową atrakcją był start Krzysztofa Hołowczyca, którego pilotem był Łukasz Kurzeja (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji generalnej Rajdu Polski olsztynianin był 24. oraz 10. w klasie WRC 2.