Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Nie będzie siatkarskiej Ligi Narodów!

2020-05-08 23:31:28 (ost. akt: 2020-05-08 23:59:58)
Na kolejne emocje związane z grą Polaków w Lidze Narodów trzeba będzie poczekać do przyszłego roku

Na kolejne emocje związane z grą Polaków w Lidze Narodów trzeba będzie poczekać do przyszłego roku

Autor zdjęcia: fivb.org

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) poinformowała uczestników siatkarskiej Ligi Narodów o odwołaniu tegorocznej edycji tych zawodów. Powód jest oczywisty: pandemia koronawirusa i niemożliwość zapewnienia bezpiecznych, szeroko dostępnych zawodów.

Poniżej zamieszczamy komunikat wydany przez władze FIVB, a dotyczący odwołania tegorocznej Ligi Narodów.

Pierwotnie start Ligi Narodów 2020 planowano na 19 i 22 maja, odpowiednio dla rozgrywek żeńskich i męskich. W marcu FIVB ogłosiła jednak odwołanie wydarzenia, aby chronić zdrowie zawodników i wszystkich zaangażowanych osób, a jednocześnie licząc na to, że LN odbędzie się jeszcze w tym roku.

Biorąc jednak pod uwagę zmieniający się charakter pandemii, złożoność zorganizowania globalnego wydarzenia w wielu krajach-gospodarzach oraz zaangażowanie w ochronę zdrowia uczestników, Rada VNL, Zarząd FIVB i organizatorzy turniejów wspólnie zdecydowali o odwołaniu tegorocznej edycji VNL. FIVB nadal ściśle współpracuje ze wszystkimi stronami w celu koordynacji harmonogramu VNL 2021, zachowując jednocześnie Włochy i Chiny w roli gospodarzy finałów.

– Wspólnie z naszymi partnerami zbadaliśmy wszelkie możliwości organizacji VNL 2020 – podkreśla prezydent FIVB Ary Graca. – Częścią tego, co czyni VNL tak wyjątkowym, jest prawdziwie globalny charakter wydarzenia, z którego korzystają zawodnicy i przede wszystkim kibice z całego świata. Ale to, co jest siłą tych rozgrywek, zwiększa jednocześnie ryzyko w czasie obecnej globalnej pandemii. Byłoby zatem nieroztropne, a nawet nieodpowiedzialne, abyśmy kontynuowali to wydarzenie, gdy nie możemy zapewnić graczom i wszystkim zainteresowanym stronom pewności, że Siatkarska Liga Narodów 2020 będzie bezpieczna, dostępna dla wszystkich i utrzymana na wysokim poziomie. Zamiast tego skupiamy się teraz na VNL 2021 i chcemy sprawić, aby była to najlepsza edycja VNL w historii. Wiem, że nasi fantastyczni sportowcy będą niestrudzeni w swoich przygotowaniach do zawodów i nie mam wątpliwości, że przyszły rok okaże się dla siatkówki bardzo ekscytujący.

Ponadto zarówno męska, jak i kobieca edycja FIVB Volleyball Challenger Cup 2020 (turnieje o awans do VNL – red.), pierwotnie zaplanowana w portugalskim Gondomarze oraz chorwackim Zadarze w dniach 24-28 czerwca, nie odbędzie się w tym roku. Drużyny, które zakwalifikowały się do VNL 2020 w Challenger Cup 2019, mianowicie reprezentacja Słowenii w piłce siatkowej mężczyzn i reprezentacja Kanady w piłce siatkowej kobiet, utrzymają swoje miejsca w VNL 2021.

W zeszłorocznej edycji VNL udział wzięło 16 najlepszych na świecie drużyn męskich i tyle samo żeńskich, walczących o upragniony tytuł mistrzów VNL. Rosja zajęła pierwsze miejsce w finale mężczyzn w Chicago (Polacy zdobyli brąz – red.), a ekipa USA zajęła pierwsze miejsce w rozgrywkach kobiet przed ogromną publicznością w Nankinie w Chinach. Wydarzenie cieszyło się także większym niż kiedykolwiek wcześniej zaangażowaniem kibiców, przyciągając ponad 550 000 nowych obserwujących w mediach społecznościowych i niesamowitą liczbę aż 3,8 miliarda wyświetleń w mediach społecznościowych w trakcie trwania rozgrywek. VNL 2021 będzie starała się przebić te liczby, ponownie porywając fanów siatkówki na całym świecie.

Polski Związek Piłki Siatkowej – w porozumieniu z trenerami obu kadr narodowych Jackiem Nawrockim i Vitalem Heynenem – aktywnie rozważa różne warianty przebiegu tegorocznego sezonu reprezentacyjnego. Utrzymywany jest bieżący kontakt z wybranymi federacjami europejskimi, a prowadzone rozmowy mają na celu doprowadzenie do organizacji spotkań lub turniejów towarzyskich narodowych kadr żeńskich i męskich. Zainteresowanie inicjatywą PZPS jest bardzo duże. Oczywiściie, największym wyzwaniem jest tu zachowanie wszelkich rygorów i obostrzeń związanych z walką z COVID-19.

Dobrą informacją dla fanów siatkówki jest możliwość wymiany biletów zakupionych na tegoroczną, odwołaną edycję LN na vouchery, które będą upoważniały do uzyskania wejściówek na inne wydarzenia organizowane przez PZPS, w tym m.in. mistrzostwa Europy siatkarzy w 2021 oraz kolejną edycję Ligi Narodów. Kibice, którzy zdecydują się na ten gest solidarnościowy z polską siatkówką, dostaną niepowtarzalną możliwość nabycia biletów w przedsprzedaży wraz z dodatkowym rabatem oraz pakietem siatkarskich upominków.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB