Zwycięstwo rzutem na taśmę

2020-03-10 13:00:00(ost. akt: 2020-03-10 12:55:51)
Koszykarze AZS UWM i ich trener (Tomasz Małecki) przed rozpoczęcie drugiej dogrywki

Autor zdjęcia: Lech Janka

Ostatnia kolejka, zaledwie czterozespołowej, pomorskiej III ligi była — podobnie jak poprzednia — bardzo udana dla obu zespołów AZS UWM, które na koniec odniosły zgodne zwycięstwa. Olsztynianie zajęli dwa czołowe miejsca.
• AZS UWM Olsztyn — MTS Basket Kwidzyn 86:84 po 2 dogr. (16:21, 29:9, 12:14, 11:24; d. 7:7, d. 11:9)
AZS UWM
: Włodarczyk 17 (1x3), Miałki 16 (2x3), Stanisławajtys 14, Kaufman 14, Kowalczyk 3 (1x3) oraz Mycko 20, Jawor 2, Suchłabowicz, Strumiłło, Alik, Szachniewicz

• Czarni Engie Słupsk — AZS UWM II Olsztyn 76:112 (29:27, 13:24, 19:34, 15:27)

Olsztyńskiemu spotkaniu towarzyszyły nieprzeciętne emocje. Pierwsza kwarta to wyraźna przewaga zespołu gości, który po sześciu minutach gry prowadził już 7 punktami (11:4). W drugiej kwarcie AZS UWM zaczął odrabiać straty, ale dopiero w 15. min ten pościg przyniósł powodzenie, bo — po trafieniu z rzutu wolnego Jakuba Kaufmana — gospodarze wyszli na prowadzenie 24:23. Z minuty na minutę ich przewaga rosła, a to apogeum budowania wyniku miało miejsce w 24. min, kiedy olsztynianie wygrywali już 56:37. No i kiedy wydawało się wszystkim, a — jak się później okazało — głównie koszykarzom z Olsztyna, że sprawa zwycięstwa jest już „pozamiatana”, nastąpił nieoczekiwany zwrot sytuacji. I to jaki: przez sześć minut gry AZS UWM nie zdołał ugrać żadnego „oczka”, podczas gdy Basket w tym czasie zapisał na swoje konto aż... 21 punktów(!), w efekcie wychodząc w 35. min na prowadzenie 58:57!
Od tego momentu na parkiecie rozgorzała zażarta walka na całego. W regulaminowym czasie gry skończyło się to remisem (68:68), a nierozstrzygnięty rezultat widniał na tablicy również po pierwszej dogrywce (75:75). I dopiero w ostatnich sekundach drugiej dogrywki, przy wyniku 84:84, skuteczne wejście pod kosz Michała Mycko zakończyło to niezwykle emocjonujące spotkanie po myśli gospodarzy.

Swój mecz wygrał w Słupsku także drugi zespół AZS UWM, a to wszystko złożyło się na pierwsze i drugie miejsce olsztynian w końcowej tabeli pomorskiej III ligi. Zgodnie z regulaminem rozgrywek, do walki o II ligę mogą przystąpić trzy pierwsze zespoły z lig wojewódzkich. Termin zgłoszeń do udziału w barażach o awans do II ligi upływa 16 marca, półfinały zaplanowano na 27-29 marca, a finały baraży na 1-3 maja. lech