Sobota, 22 lutego 2020. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Jaćwingowie nie pobiegną bez śniegu...

2020-01-13 10:00:00 (ost. akt: 2020-01-12 23:36:09)
Start jubileuszowej edycji Biegu Jaćwingów stoi pod znakiem zapytania, bo na razie organizatorom nie sprzyja aura

Start jubileuszowej edycji Biegu Jaćwingów stoi pod znakiem zapytania, bo na razie organizatorom nie sprzyja aura

Autor zdjęcia: Łukasz Szymański

Kapryśna zima torpeduje plany organizatorów 30. Biegu Jaćwingów w Gołdapi, najstarszych cyklicznych zawodów narciarskich w regionie.

Bezśnieżna i bezmroźna aura uniemożliwia organizację zawodów, które na stałe wpisały się już do kalendarza imprez w regionie. W Gołdapi zapadła więc decyzja o przesunięciu terminu XXX Biegu Jaćwingów z 18-19 stycznia na 8-9 lutego, choć niewykluczone, że bieg może odbyć się jeszcze później w zmienionej formie.

– Były już lata, gdy zawodów w ogóle nie udało się zorganizować, ale jesteśmy zdeterminowani, aby wykorzystać każdą możliwość – mówi Zbigniew Konobrocki z gołdapskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Śledzimy różne prognozy, nawet rosyjskie czy norweskie, i wszędzie wygląda to podobnie. Nie widać prawdziwej zimy, a dodatkowo pogoda jest bardzo niestabilna. Jeśli zawody nie dojdą do skutku także na początku lutego, to pomyślimy o jeszcze jednym terminie, gdy faktycznie pojawi się śnieg. Jesteśmy gotowi także na zmianę formuły rywalizacji lub wykorzystanie choćby sztucznie naśnieżonych tras zjazdowych na Pięknej Górze, by zrobić wyścig w formie podbiegu jak finałowy odcinek Tour de Ski. Miejscowy ośrodek narciarski jednak też na razie czeka na kilkustopniowy mróz, aby uruchomić armatki i wyprodukować śnieg.

Tradycyjny Bieg Jaćwingów to od wielu lat dwudniowe zmagania na trasach narciarskich w Lesie Kumiecie w Gołdapi. Rywalizacja seniorów odbywa się na 10 i 20 km stylem dowolnym oraz klasycznym, natomiast biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży organizowane są na dystansach od 200 m do 5 km. Tegoroczna edycja ze względu na jubileuszowy charakter ma być wyjątkowa i wpisywać się w obchody 450-lecia Gołdapi. Zawody zainaugurowano w 1979 roku i zorganizowano łącznie 29 razy.

Przy okazji najbliższych zmagań zaplanowano m.in. wystawę pamiątek, okolicznościowe spotkanie uczestników, którzy od lat ścigają się w Gołdapi oraz wspomnienie Lecha Iwanowskiego, inicjatora Biegu Jaćwingów i komandora 24 edycji. Lokalny działacz sportowy zmarł jesienią 2019 roku.

Więcej - w poniedziałkowej "Gazecie Sportowej".
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB