Niedziela, 19 stycznia 2020. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Całkiem nieźle, a będzie lepiej

2019-11-13 14:00:00 (ost. akt: 2019-11-13 14:19:11)
Wicemistrzynie Polski z UKS SMS Olsztyn

Wicemistrzynie Polski z UKS SMS Olsztyn

Autor zdjęcia: Archiwum klubu

Mimo że olsztyniankom nie udało się obronić tytułu w klasie mistrzowskiej, to z kolejnej edycji drużynowych mistrzostw Polski i tak można być zadowolonym. Tym razem gimnastyczki UKS SMS zdobyły przy Gietkowskiej srebrny medal.

Zaczynając od konkretów: ekipa gospodarzy zakończyła drużynowe mistrzostwa Polski w Olsztynie z tytułem wicemistrzyń kraju w klasie mistrzowskiej oraz piątym miejscem w klasie II PZG. I tak, w rywalizacji seniorek na drugim stopniu podium stanęły Klaudia Hrynowiecka, Iga Kowalczyk, Wiktoria Kucner i Paula Plichta, podczas gdy ich młodszym koleżankom z UKS SMS – występującym w składzie Agata Bułło, Monika Jastrzębowska, Milena Krasicka i Kaja Sokołowska – zabrakło do medalu tylko nieco ponad półtora punktu.

– Czy „miało” być to srebro, czy może coś więcej? Liczyliśmy, że nasza drużyna obroni tytuł mistrzyń Polski, ale w tym roku przyjechały dziewczyny z Zawiszy Bydgoszcz, no i „wykosiły” nas – mówi Beata Lewalska z UKS SMS Olsztyn.

– Nie było aż tak wielkiej różnicy, ale jednak Gabrysia Janik, nasza olimpijka, już zakwalifikowana na igrzyska w Tokio, razem ze swoją koleżanką z zespołu okazały się lepsze od naszych dziewczyn – dodaje jedna z trenerek UKS SMS, a zarazem prezes klubu.
Tu trzeba wyjaśnić, że w klasie mistrzowskiej do wyniku drużyny wlicza się po dwa najlepsze wyniki na każdym przyrządzie. Obowiązuje to zarówno w tej sytuacji, gdy zespół tworzą cztery zawodniczki (jest wtedy jakiś margines błędu), jak i wtedy, gdy na ogólny dorobek pracuje tylko duet gimnastyczek. Ten ostatni wariant przerabiały w Olsztynie zarówne złote medalistki z Bydgoszczy, jak i brązowe z Wisły Kraków.

Na podium nie udało się natomiast stanąć młodszym zawodniczkom UKS SMS, choć ciężko tu mówić o jakimkolwiek zawodzie. – Młodsze dziewczynki, tak naprawdę, niewiele przegrały medal. A biorąc pod uwagę, że dwie z nich, Milenka Krasicka i Kaja Sokołowska, startowały po raz pierwszy w tej klasie, to naprawdę zaprezentowały się bardzo ładnie – ocenia Beata Lewalska. – Milenka i Kaja należą jeszcze do klasy III PZG i niedawno wywalczyły razem z koleżankami brązowy medal drużynowych MP, ale ponieważ nie mieliśmy kompletu w klasie II, więc musieliśmy je dokooptować do tej starszej grupy. Brakuje im tylko jednego elementu na poręczach: gdyby jedna zawodniczka go zrobiła, to byłby medal (uśmiech). Ale ponieważ przez cały rok były przygotowywane do startu w klasie III, a nie w tej wyższej klasie II, więc to normalne, że tego elementu im zabrakło. Indywidualnie zajęły jednak bardzo ładne pozycje: Milenka była szósta, a Kajka – dziewiąta. To ciekawie rokuje na przyszłość. W każdym razie: w przyszłym roku czeka nas Olimpiada Młodzieży w klasie II i przygotujemy się na tip top, żeby dziewczyny zawalczyły o medalowe miejsca.

Tak jak pozytywnie trzeba ocenić sam występ olsztynianek, tak i organizacyjnie – jak zwykle w przypadku zawodów w Szkole Mistrzostwa Sportowego przy Gietkowskiej – nie było się do czego przyczepić.

– Bardzo dziękujemy za przybycie gościom honorowym, a zwłaszcza panu prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi, który otworzył nasze zawody. No i dziękujemy za tak liczną obecność wszystkim kibicom, zawsze jest nam miło gościć was na naszej kochanej Gietkowskiej (uśmiech). A już w sobotę o godz. 10 zapraszamy na start klasy młodzieżowej w Gimnastycznym Memoriale Małgorzaty Plichty – kończy prezes UKS SMS, która trenuje na co dzień aż trzy z czterech zawodniczek z klasy II (poza Agatą Bułło, która jest prowadzona przez Katarzynę Jaresko). Z kolei drużynę w klasie mistrzowskiej prowadzą trenerzy Dariusz Laszuk i Kamila Zarzycka.
* Uczniowski Klub Sportowy SMS Olsztyn realizuje w 2019 roku zadania współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Olsztyn pod nazwą „Wspieranie szkolenia sportowego zawodniczek wszystkich kategorii wiekowych w gimnastyce sportowej kobiet”.

* Wyniki DMP, klasa mistrzowska: 1. Zawisza Bydgoszcz (Gabriela Janik, Sonia Le Khac) 94,067 pkt; 2. UKS SMS Olsztyn (Klaudia Hrynowiecka, Iga Kowalczyk, Wiktoria Kucner, Paula Plichta) 91,267; 3. Wisła Kraków (Kaja Skalska, Zofia Tokarek) 90,733.
Klasa II PZG: 1. Wisła Kraków (Zuzanna Bąk, Julia Dudka, Inga Florek, Amelia Nitychoruk, Katarzyna Porąbka, Amelia Stachura) 157,550 pkt; 2. Iskra Zabrze 147,467; 3. MKS Gdańsk 146,899; 4. Kusy Szczecin 145,734; 5. UKS SMS Olsztyn (Agata Bułło, Monika Jastrzębowska, Milena Krasicka, Kaja Sokołowska) 145,235.
Wielobój indywidualny, klasa M: 1. Marta Pihan-Kulesza (Kusy) 52,633; 2. Gabriela Janik (Zawisza) 51,133; 3. Kaja Skalska (Wisła) 49,300; 4. Paula Plichta 45,833; 5. Iga Kowalczyk (45,433), (...) 9. Wiktoria Kucner 41,033; 10. Klaudia Hrynowiecka (wszystkie UKS SMS) 40,200. Klasa II: 1. Katarzyna Porąbka 55,000; 2. Julia Dudka (obie Wisła) 52,467; 3. Magdalena Grygiel (Iskra) 50,900, (...) 6. Milena Krasicka 49,100, (...) 9. Kaja Sokołowska 48,167, (...) 12. Agata Bułło 47,250, (...) 21. Monika Jastrzębowska (wszystkie UKS SMS) 41,500.
pes

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB