środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Porażki kształtują oraz dają ważny impuls

2019-11-06 12:00:00 (ost. akt: 2019-11-05 15:17:36)
Piotr Kozłowski, Oskar Kusak, Dominika Traeger, Aniela Kozłowska, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Szymon Grosz (Hajduczek Olsztyn)

Piotr Kozłowski, Oskar Kusak, Dominika Traeger, Aniela Kozłowska, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Szymon Grosz (Hajduczek Olsztyn)

Autor zdjęcia: Archiwum klubu

W Łodzi odbył się Puchar Polski II juniorów młodszych. Na planszach rywalizowało w sumie 154 szablistów, w tym siedmioro z Hajduczka. Najlepiej z olsztyńskich szermierzy spisała się Aniela Kozłowska, która zajęła 7. miejsce.

W łódzkim turnieju walczyło 66 dziewcząt i 88 chłopców, a barw Hajduczka bronili: Aniela Kozłowska, Dominika Träger, Oskar Kusak, Piotr Kozłowski, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk i Szymon Grosz.
W fazie grupowej wszystkie walki wygrali Aniela Kozłowska, Dominika Träger i Piotr Kozłowski.

– To sukces tych zawodników. Odpowiednia koncentracja pozwala wywalczyć dobre miejsce w późniejszym rozstawieniu w fazie pucharowej. Strata każdego punktu wpływa na to, na kogo potem trafi się w decydujących walkach – wyjaśnia prezes Hajduczka Adam Sobczyk.

– Poza tym na przykładzie tego turnieju widać, jak ważna jest dyspozycja dnia, jak ważne jest skupienie się na każdy elemencie walki. Choć szermierka jest sportem wymagającym szybkości, to jednocześnie trzeba być odpowiednio wolnym w przygotowaniu natarcia – podkreśla prezes.
No i właśnie ten element zadecydował o tym, że dwójka najmłodszych olsztyńskich szablistów – Aniela Kozłowska i Oskar Kusak – znalazła się w ćwierćfinałach tego najważniejszego turnieju z cyklu trzech Pucharów Polski juniorów młodszych.
– Nasze grupowe pojedynki były naprawdę dobre, o czym świadczy komplet zwycięstw. Każdy zdobyty punkt to odpowiednia praca, koordynacja ruchu ręki i nóg. Poza tym byłyśmy dobrze zmotywowane przez trenera Adama Sęczka – relacjonuje Dominika Träger, która wraz z Kozłowską awansowała od razu do drugiej fazy play-off. Niestety, na tym etapie Dominika przegrała 14;15 z Zuzanną Wróbel (Karabela). – Zabrakło mi spokoju. Prowadziłam, a później zbyt szybko chciałam zakończyć walkę, co zaważyło na wyniku starcia – komentuje olsztynianka.
Natomiast Aniela Kozłowska najpierw wygrała 15:8 z Karoliną Hofman (TMS Zagłębie Sosnowiec), po czym nie dała szans... Zuzannie Wróbel (15:9). Dzięki temu olsztynianka awansowała do ćwierćfinału PP. Tu spotkała się z Zuzanną Lenkiewicz (TMS Zagłębie Sosnowiec), późniejszą zwyciężczynią turnieju oraz najlepszą obecnie w kraju juniorką młodszą, i przegrała 9:15.

– Po raz trzeci z kolei trafiam na Zuzannę, no i po raz trzeci przegrałam. Jednak każda porażka jest dla mnie motywacją do dalszej pracy. Porażki kształtują, motywują, dają kolejny ważny impuls do odpowiednich treningów. Mam nad czym myśleć – uważa Aniela Kozłowska.

W Łodzi Aniela, której rozwój sportowy wspiera firma Wipasz, zajęła ostatecznie 7. miejsce, natomiast Dominika była 18.
W rywalizacji chłopców do fazy pucharowej nie awansował Szymon Grosz, choć należy podkreślić, że jak na debiutanta osiągnął dobry wynik, wygrywając jedną walkę, zaś dwie przegrywając jedynie jednym trafieniem. W grupach najlepiej zaprezentował się Piotr Kozłowski, wygrywając wszystkie walki, co dało mu awans do drugiej fazy play-off. Tu pewnie pokonał Igora Kacprzaka z KKSZ Konin 15:2. Niestety, drugie starcie przegrał 14:15 ze Stanisławem Wasilewskim (UKS 13 Białystok). – Z Wasilewskim długo prowadziłem, jednak zbyt szybko chciałem wygrać, w efekcie przegrałem sam ze sobą – podsumowuje swoją porażkę Piotr Kozłowski.
Z olsztyńskich szablistów najlepiej zaprezentował się Oskar Kusak. Choć w grupie przegrał jedną walkę, co nie dało mu najlepszego rozstawienia w pucharach, to jednak w każdym kolejnym starciu wyraźnie się rozkręcał, wygrywając 15:1 z Krzysztofem Borejko (Grodziski Klub Szermierczy), 15:3 z Szymonem Sulewskim (AZS AWF Warszawa) i 15:4 z Bartoszem Markerem (TMS Zagłębie Sosnowiec). Pogromcę znalazł dopiero w ćwierćfinale, gdzie przegrał 7:15 z Kamilem Sikorskim (KKSZ Konin). – Jestem zadowolony z wyniku, bo to pierwszy mój ćwierćfinał w kategorii juniorów młodszych – wyjaśnia Oskar Kusak.

Warto podkreślić też dobrą postawę młodzików Hajduczka, którzy wystartowali w turnieju juniorów młodszych, bo jedynie Grosz nie zakwalifikował się do fazy pucharowej. Natomiast Krzysztof Dowgierd wygrał cztery razy w grupie, w pierwszej walce pucharowej pokonał 15:14 Emiliana Strządałę (Klub Szermierczy AMP), by w następnej przegrać 3:15 z Jakubem Dzierniejko (UKS 13 Białystok). Poza tym Łukasz Kowalczyk wygrał trzy walki, po czym w pierwszym pucharze musiał uznać wyższość Wiktora Barszczaka (KKSZ Konin), przegrywając 8:15.
KK

Wyniki
* Dziewczęta: 1. Zuzanna Lenkiewicz, 2. Paulina Porada, 3. Ewa Zając (wszystkie TMS Zagłębie Sosnowiec), Kinga Suszczyńska (UKS 13 Białystok) (...) 7. Aniela Kozłowska, 8. Dominika Träger (obie Hajduczek)
* Chłopcy: 1. Jakub Dzierniejko (UKS 13 Białystok), 2. Kacper Nowinowski, 3. Kamil Sikorski (obaj KKSZ Konin), Maciej Adamus (Szabla Ząbki) (...) 8. Oskar Kusak, 17. Piotr Kozłowski, 29. Krzysztof Dowgierd, 43. Łukasz Kowalczyk, 75. Szymon Grosz (wszyscy Hajduczek)



Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Riposta #2814936 | 213.184.*.* 6 lis 2019 12:14

    szkoda, że Pan zapomina o innym klubie z Olsztyna. Gdzie patriotyzm lokalny? gdzie rzetelne dziennikarstwo? Panie dziennikarzyno! wstyd!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz