Pięć setów na otwarcie i zwycięstwo Indykpolu AZS!

2019-10-26 17:18:00(ost. akt: 2019-10-27 20:39:04)
W akcji Wojciech Żaliński z Indykpolu AZS Olsztyn, który w meczu z Czarnymi Radom zdobył 12 punktów

Autor zdjęcia: Emil Marecki

Na inaugurację sezonu w PlusLidze siatkarzy olsztyński Indykpol AZS pokonał w Uranii po pięciosetowej walce Czarnych Radom. - Spodziewam się raczej długiego niż krótkiego meczu - przewidywał dwa dni przed tym spotkaniem Paweł Woicki, kapitan olsztynian. No i miał rację.
* Indykpol AZS Olsztyn - Enea Cerrad Czarni Radom 3:2 (-22, 17, 15, -15, 13)
INDYKPOL AZS
: Woicki, Żaliński (12), Poręba (11), Hadrava (26), Andringa (6), Seyed (14), Żurek (libero) oraz Kowalski, Kapica, Sokołowski (1)
CZARNI: Vincić (3), Protopsaltis (15), Pajenk (8), Butryn (21), Włodarczyk (16), Grzechnik (3), Masłowski (libero) oraz Kędzierski, Filip (1), Firszt, Ruciak (libero), Ostrowski (5)
MVP: Jan Hadrava (Indykpol AZS)

Zanim sędzia Wojciech Maroszek zagwizdał po raz pierwszy (mecz w Olsztynie otworzył cały sezon 2019/2020), wszyscy w Uranii uczcili minutą ciszy pamięć przedwcześnie zmarłego byłego siatkarza i trenera PGE Skry Bełchatów, Hiszpana Miguela Angela Falaski. Później parę słów przywitania ze strony prezesa olsztyńskiego klubu, prof. Ryszarda Góreckiego, na boisko wybiegły oba zespoły i można było zaczynać.

Ten premierowy punkt w sezonie zdobył atakiem z prawego skrzydła Jan Hadrava, który zahaczył o blok radomian. Od początku trwała zacięta walka punkt za punkt (czego można się było spodziewać już przed meczem), a przy stanie 3:3 po raz pierwszy na prowadzenie wyszli Czarni, którzy za moment zablokowali swojego byłego długoletniego zawodnika Wojciecha Żalińskiego i odskoczyli na dwa punkty (5:3). Do remisu doprowadził... Żaliński, zdobywając punkt z zagrywki (6:6), a po dotknięciu siatki przy przepychance na siatce (Athanasios Protopsaltis) było 7:6 dla Indykpolu AZS. Wahnięcie w drugą stronę nastąpiło prawie od ręki, bo Robbert Andringa nie przebił się przez blok gości (7:8). Przy 9:10 swój pierwszy punkt w PlusLidze zdobył efektownym atakiem ze środka Seyed Mohammad Mousavi, a pod siatką nadal trwała walka cios za cios.

Przynajmniej w tym pierwszym secie, bo w drugim olsztynianie wreszcie weszli na właściwe obroty, błyszcząc zwłaszcza za sprawą środkowych Mateusza Poręby i Seyeda, którzy w największym stopniu odciążali nieco osamotnionego do tej pory w ataku Jana Hadravę.
W trzeciej partii gospodarze jeszcze bardziej dokręcili śrubę, wygrywając aż 25:15. I kiedy wydawało się, że trzy punkty majaczą już na horyzoncie, w kolejnym secie nastąpił zwrot sytuacji przystający raczej do żeńskiej siatkówki: Indykpol AZS uległ w tym secie rywalom... 15:25!

Doszło więc do tie-breaka, w którym olsztynianie prowadzili m.in. 8:5 i 10:7, ale blok na Porębie dał gościom nadzieję. Która za moment była jeszcze większa, bo długa akcja padła łupem Czarnych i zrobiło się 10:10. Na szczęście, więcej opanowania na koniec wykazali gospodarze i to oni cieszyli się ze zwycięstwa.

Warto zauważyć świetny debiut Seyeda Mousaviego, który – mimo że niedawno dołączył do drużyny – już na starcie potwierdził, że może być gwiazdą PlusLigi. Irański środkowy zakończył mecz z dorobkiem 14 punktów, kończąc 9 z 11 ataków (82 proc.) oraz dokładając do tego asa i aż cztery punktowe bloki.

Już w środę Indykpol AZS zagra w Zawierciu z Aluronem Virtu (g. 20.30, Polsat Sport Extra).

* Inne mecze 1. kolejki: Projekt Warszawa - MKS Będzin 3:1 (20, -18, 22, 22), Visła Bydgoszcz - Jastrzębski Węgiel 0:3 (-22, -17, -20), Cuprum Lubin - Aluron Virtu Zawiercie 2:3 (21, -23, -20, 23, -13), GKS Katowice - Resovia Rzeszów 3:2 (-20, 21, -21, 22, 10), Trefl Gdańsk - Skra Bełchatów 1:3 (-19, 22, -24, -17). Spotkanie ZAKSA Kędzierzyn - Ślepsk Suwałki przełożono na 6.11.