Niedziela, 19 stycznia 2020. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Koszulki siatkarzy trafiły do Muzeum Sportu

2019-10-23 10:00:00 (ost. akt: 2019-10-23 10:34:40)
Zbigniew Satława

Zbigniew Satława

Autor zdjęcia: Muzeum Sportu w Olsztynie

Kilka miesięcy temu napisaliśmy o imponującej kolekcji siatkarskich koszulek, którą zgromadził Zbigniew Satława. No i dzisiaj w olsztyńskim Muzeum Sportu odbędzie się wernisaż wystawy tych koszulek. Początek o godz. 17.30. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Zbigniew Satława zakochał się w siatkówce jako dziewięciolatek i to gorące uczucie trwa do dzisiaj, ale koszulki siatkarzy zaczął zbierać dopiero kilkanaście lat temu. Pierwszą otrzymał w 2003 roku od Grzegorza Rysia, ówczesnego szkoleniowca olsztyńskich siatkarzy. Była to koszulka reprezentacji Polski.
- A potem już poszło - wspominał na naszych łamach Zbigniew Satława. - Zaczęło się od olsztyńskich siatkarzy, po czym dzięki ich pomocy otrzymywałem koszulki od zawodników z innych klubów. To był taki, można powiedzieć, efekt domina.
Trzeba przyznać, że efekt domina dał znakomite rezultaty, bowiem w olsztyńskim Muzeum Sportu zobaczymy około 90 koszulek z jego kolekcji.

- Na wystawę trafiły koszulki wielu światowych reprezentacji oraz klubów. Będą też oczywiście stroje polskiej kadry oraz klubów występujących w rozgrywkach PlusLigi - wylicza Zbigniew Satława.

Trykoty będą powieszone wzdłuż całej długości muzeum. - Dzięki temu każdy będzie mógł podejść, dotknąć i z bliska je obejrzeć - zachęca właściciel kolekcji.
- W tej chwili jesteśmy w trakcie organizacji wystawy, ale oczywiście do środy wszystko będzie gotowe - zapewnia z kolei Tomasz Lenkiewicz z Muzeum Sportu.

- Na środowy wernisaż zaprosiliśmy wielu specjalnych gości, ale oczywiście serdecznie powitamy wszystkich sympatyków sportu i siatkówki, którzy tego dnia odwiedzą nasze muzeum. A że w sobotę Indykpol AZS zagra w Uranii pierwszy mecz ligowy w tym sezonie, więc też będzie to doskonała okazja, by wpaść do nas i obejrzeć kolekcję Zbigniewa Satławy - dodaje Tomasz Lenkiewicz.
Wystawa potrwa do 12 listopada, wstęp wolny.
ARTUR DRYHYNYCZ

WARTO WIEDZIEĆ
Muzeum Sportu w Olsztynie powstało w 1988 roku, a jego pomysłodawcą i założycielem był Marian Rapacki. Siedem lat później muzeum zostało włączone w struktury Ośrodka Sportu i Rekreacji, a od 2004 roku jego siedzibą jest Hala Widowiskowo-Sportowa Urania.
Muzeum Sportu ma następujące działy:
1. Sport Olsztyna oraz Warmii i Mazur - historia poszczególnych dyscyplin sportowych, zawiera dokumenty, wydawnictwa, wycinki z gazet, albumy...
2. Ludzie Sportu - życiorysy, notatki biograficzne, fotografie i inne pamiątki zawodników, trenerów, sędziów i działaczy.
3. Dokumentacja fotograficzna.
4. Sport Polski - na podstawie zebranych materiałów i eksponatów prezentuje osiągnięcia sportu polskiego.
5. Biblioteka - zawiera wydawnictwa szkoleniowe, książki i pisma sportowe oraz wydawnictwa wspomnieniowe.
6. Wideoteka - zawiera filmy sportowe z różnych imprez.
* Godziny otwarcia, wtorek, czwartek, piątek: 8–16; środa: 10-17. Muzeum jest też czynne w trakcie wszelkich imprez (mecze, koncerty) organizowanych w Uranii.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB