Liga nieco kadłubowa, ale jest

2019-10-05 12:00:00(ost. akt: 2019-10-04 11:05:07)
Zespoły z Olsztyna, Elbląga, Iławy oraz... podłomżyńskiej Piątnicy występują w tym sezonie w III lidze kobiet na Warmii i Mazurach. Na razie najlepiej idzie niepokonanemu "rodzynkowi" z Podlasia, który u siebie nie miałby z kim grać.
Latem okazało się, że Forty Piątnica są jedynym klubem na Podlasiu, który zgłosił się przed sezonem 2019/2020 do rozgrywek III ligi piłkarek. Ponieważ białostockie Włókniarz i Ekosport oraz Akademia 2012 Suwałki występują na co dzień w centralnej II lidze (czyli tam, gdzie gra też AS Stomil Olsztyn), a innych kobiecych klubów w Podlaskiem nie ma, więc ekipa z Piątnicy zgłosiła swój akces i została „dopisana” do warmińsko-mazurskiej III ligi. Z obustronną korzyścią, bo – pomimo dołączenia do rozgrywek debiutantek z ITS Jezioraka Iława – naszą ligę tworzyłyby bez Fortów tylko trzy ekipy...

Ze względu na małą liczbę zgłoszonych drużyn, zarówno w rundzie jesiennej, jak i wiosennej wszystkie zespoły rozegrają po dwa mecze z każdym z rywali. I nawet wtedy da to mało imponującą liczbę sześciu spotkań na rundę...

Póki co, z mapy kobiecej piłki na Warmii i Mazurach zniknęły zespoły MOSiR-u Kętrzyn (mistrzynie III ligi z zeszłego sezonu), GKS Wikielec czy wcześniej Victorii Bartoszyce. Pojawił się za to Jeziorak, który na razie płaci frycowe: w swoim historycznym debiucie w III lidze iławianki przegrały z Hanzą Elbląg 3:6 (0:4). Oto, jak to spotkanie opisuje oficjalna strona Jezioraka.

„Na wynik zdecydowany wpływ miał przebieg wydarzeń w pierwszej części spotkania. W drugiej odsłonie zawodniczki trenera Piotra Langego pokazały lwi pazur. (...) Od pierwszych minut było widać, że piłkarki z Iławy są bardzo stremowane. Iławianki mogły jednak szybko wyjść na prowadzenie, lecz strzelczyni zabrakło spokoju przy wykończeniu obiecującej akcji. W 10. min Dorota Proch dała prowadzenie elblążankom, które 11 minut później podwyższyła. W 25. min Oliwia Denka wykorzystała błąd w obronie i bez problemów skierowała piłkę do siatki, a po pół godzinie gry oba zespoły dzieliły już cztery trafienia, bo do bramki Jezioraka znów piłkę skierowała Dorota Proch. W grze miejscowych widać było stres, brak odwagi i doświadczenia.
Po zmianie stron piłkarki znad Jezioraka wzięły się za odrabianie strat i już kilkanaście sekund po gwizdku rozpoczynającym drugą połowę Zuzanna Brzeska zdobyła historycznego gola. Pięć minut później Brzeska wprawiła w euforię swoje koleżanki, trenera, a także kibiców, zdobywając przepięknego gola na 2:4. W 54. min na strzał z dystansu zdecydowała się Proch i, niestety, piłka przełamując ręce bramkarki, wpadła do siatki. Dziesięć minut później Klaudia Wesołowska dała sygnał do ataku, zdobywając trzeciego gola dla Jezioraka, ale ostatnie słowo należało do przyjezdnych. Na 20 minut przed końcem Klaudia Kowiako strzeliła szóstego gola dla drużyny z Elbląga. Iławianki mogły jeszcze zmienić rezultat, lecz piłka po jednym ze strzałów odbiła się od poprzeczki”.

Dodajmy, że swój historyczny występ w III lidze pań Jeziorak zaliczył w składzie: Wardowska, Zdrojewska, Bębenek (76 Chmielewska), Gralewska, Strzyżewska, Zabłotna, Brzeska, Lange (43 Kaślewicz), Jankowska, Wesołowska, Zelma (62 Balcerewicz).

W niedzielę kwartet trzecioligowców rozegra piątą (czyli... przedostatnią) kolejkę spotkań: Jeziorak Iława podejmie lidera z Piątnicy (g. 13), Stomilanki II zagrają u siebie z Hanzą (18).

* III liga kobiet, dotychczasowe mecze: Hanza Elbląg – Forty Piątnica 0:6, Hanza – Stomilanki II Olsztyn 2:4, Forty Piątnica – Jeziorak Iława 3:0, Stomilanki II – Forty 1:3, Jeziorak – Hanza 3:6, Jeziorak – Stomilanki II 0:8, Forty – Hanza 7:0. Mecz Stomilanki II – Jeziorak przełożono na 27 października. pes