Polscy siatkarze brązowymi medalistami mistrzostw Europy

2019-09-28 19:41:33(ost. akt: 2019-09-30 11:24:58)
Polacy zakończyli mistrzostwa Europy z brązowymi medalami

Autor zdjęcia: cev.eu

Po ośmiu latach przerwy Polacy stanęli na najniższym stopniu podium mistrzostw Starego Kontynentu. W decydującym meczu biało-czerwoni wygrali 3:0 z Francją
* Polska - Francja 3:0 (24, 22, 21)
POLSKA: Drzyzga (2), Kubiak (14), Bieniek (6), Muzaj (8), Leon (18), Nowakowski (5), Zatorski (libero) oraz Wojtaszek (libero), Komenda, Konarski, Szalpuk
FRANCJA: Toniutti, Ngapeth (18), Le Roux (3), Boyer (6), Clevenot (13), Le Goff (4), Grebennikov (libero) oraz Patry (4), Tillie, Brizard (1), Rossard, Chinenyeze (1)

Do meczu o trzecie miejsce oba zespoły przystąpiły rozbite po półfinałowych porażkach. Jednak o ile Francuzi byli bardzo bliscy awansu do niedzielnego finału (przegrali 2:3 z Serbią), o tyle Polacy ze Słowenią zagrali po prostu słabo (1:3). Dlatego wydawało się, że faworytem do zajęcia trzeciego miejsca w Europie są współgospodarze mistrzostw.

No i początek meczu to potwierdził, bo Ngapeth ustrzelił z zagrywki Wojtaszka, Muzaj nadział się na blok, a Nowakowski zaatakował w aut - w efekcie rywale zaczęli od 3:0, by po chwili podwyższyć na 9:3 (Polacy wszystkie punkty zdobyli po zepsutych zagrywkach Francuzów).
Jednak polscy siatkarze systematycznie odrabiali straty - do remisu 19:19 doprowadził Leon, a po bloku Nowakowskiego nasza reprezentacja po raz pierwszy wyszła na prowadzenie (20:19). I tej szansy już z rąk nie wypuściła, wygrywając do 24.

Początek drugiej partii ponownie należał do trójkolorowych, którzy odskoczyli na 2-3 punkty, jednak po udanym bloku Nowakowskiego straty zostały zniwelowane (10:10). Przy remisie 14:14 asem popisał się Kubiak, a po serii bloków i ataku Leona Polacy odskoczyli na dwa punkty (17:15). Wszystko to przy aplauzie kilku tysięcy polskich kibiców, którzy opanowali paryską halę.
W końcówce biało-czerwoni podbijali ataki Ngapetha, w polu szalał Zatorski, a Kubiak najpierw skończył dwie trudne piłki, po czym 24. punkt zdobył po bloku na Boyerze. A po chwili kropkę nad i postawił Bieniek. Polska - Francja 2:0!

W trzecim secie podopieczni Vitala Heynena kontynuowali dobrą grę, utrzymując niewielką przewagę, a cały czas ich groźną bronią był blok. Poza tym Drzyzga wreszcie przypomniał sobie o środkowych, których punktów tak brakowało w meczu ze Słowenią. W efekcie po kolejnym ataku Leona polscy siatkarze odskoczyli na 3 punkty (14:11), a po chwili 15. oczko dołożył Bieniek.
Jednak w tym momencie do boju poderwał się Ngapeth (udany atak i as), dzięki czemu rywale prawie odrobili straty (15:14). Ale na więcej nie pozwolił im Leon i Polacy znowu mieli 3 oczka przewagi (21:18).
22. punkt zdobył Bieniek, 23. podarował nam z zagrywki Ngapeth, na 24: 21 podwyższył Leon, a decydujący punkt z zagrywki zdobył Muzaj!
I tak Polacy po ośmiu latach przerwy ponownie zostali brązowymi medalistami mistrzostw Europy. Co prawda apetyty były większe, ale może coś więcej uda się wywalczyć podczas igrzysk w Tokio.