Piątek, 20 września 2019. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Stomil podszkolił się z... przepisów

2019-07-24 18:46:58 (ost. akt: 2019-07-24 18:50:28)
Szkolenie z przepisów gry przeprowadził w siedzibie Stomilu sędzia Marcin Szczerbowicz (w środku)

Szkolenie z przepisów gry przeprowadził w siedzibie Stomilu sędzia Marcin Szczerbowicz (w środku)

Autor zdjęcia: Paweł Piekutowski

Parę dni przed startem sezonu 2019/20 piłkarze Stomilu Olsztyn przeszli w siedzibie klubu szkolenie z przepisów gry w piłkę nożną. Zajęcia poprowadził sędzia szczebla centralnego Marcin Szczerbowicz z Warmińsko-Mazurskiego Kolegium Sędziów.

Marcin Szczerbowicz należy do grupy Top Amator, a na co dzień sędziuje mecze na pierwszo- i drugoligowym szczeblu rozgrywek, a także pełni funkcję sędziego technicznego na meczach Ekstraklasy.

Czego dokładnie dotyczyło to ostatnie szkolenie? Ano na przykład znanej... „cieszynki” Grzegorza Lecha, który – jak powszechnie wiadomo – po strzeleniu przez siebie gola manifestuje swoją radość w dość oryginalny sposób: prezentując ułożonego z rąk „kormorana”.
– Sędziowie początkowo mieli problem z interpretacją „kormorana”, ale oczywiście nie ma niesportowych elementów w tym geście. Można powiedzieć, że kapitan Biało-niebieskich dzięki tej „cieszynce” stał się jeszcze bardziej rozpoznawalnym zawodnikiem. I to również wśród sędziów Fortuna 1. Ligi – mówił z uśmiechem Marcin Szczerbowicz.

Do najbardziej aktywnych uczestników tego spotkania należeli właśnie Grzegorz Lech, Mateusz Cetnarski i Adam Zejer, choć – jak podkreślił sędzia Szczerbowicz – cała grupa była bardzo zdyscyplinowana i aktywnie podeszła do szkolenia.

Marcin Szczerbowicz przedstawił sporo zmian w przepisach, przy czym do najważniejszych spośród nich trzeba zaliczyć:
* zagranie piłki ręką – od teraz każdy błąd zawodnika, czyli sytuacja, w której zawodnik sam „nabije” sobie rękę, nie będzie skutkowała przerwaniem gry (brak przewinienia); nie będzie uznawania bramek po jakimkolwiek kontakcie piłki z ręką;
* wszystkie osoby wpisane do sprawozdania (w tym trener, kierownik, lekarz itp.) będą mogły zostać ukarane żółtą lub czerwoną kartką;
* obecnie zawodnik, który ma zostać zmieniony, powinien zejść z boiska przez najbliższą linię pola gry, przy której się znajduje (czyli niekoniecznie na środku linii bocznej);
* przy wznowieniu gry rzutem od bramki lub rzutem wolnym z pola karnego, piłka jest już w grze od chwili, kiedy została kopnięta i wyraźnie się poruszyła (nie musi już opuścić pola karnego);
* w sytuacji, kiedy piłka odbije się od sędziego, gra będzie wznawiana rzutem sędziowskim;
* nie będzie już przepychanek w murze, ponieważ jeżeli mur będzie utworzony przez trzech lub więcej zawodników, przeciwnicy będą musieli się znaleźć w odległości co najmniej metra od tego utworzonego muru.
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kibic z Bartoszyc #2767709 | 82.177.*.* 26 lip 2019 08:02

    Bardzo dobra decyzja w sprawie przeszkolenia zawodników z przepisów w piłce nożnej. Mam nadzieję, że te szkolenie przyczyni się do zmniejszenia żółtych i czerwonych kartek dla naszych zawodników. Brawa dla inicjatora tego szkolenia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz