środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Mrągowo od jutra znów z mistrzostwami Polski

2019-07-18 08:45:22 (ost. akt: 2019-07-18 08:47:55)
Kolarze górscy po raz drugi powalczą w Mrągowie o tytuły mistrzów Polski, a organizatorzy liczą, że przy trasie znów pojawią się tłumy kibiców

Kolarze górscy po raz drugi powalczą w Mrągowie o tytuły mistrzów Polski, a organizatorzy liczą, że przy trasie znów pojawią się tłumy kibiców

Autor zdjęcia: Łukasz Szymański

Już w ten weekend w Mrągowie po raz drugi odbędą się mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim XCO/XCR. Zawodników i kibiców przyjmie miasteczko westernowe Mrongoville, a trasa o długości ponad 4 kilometró będzie wiodła nad rzeką Dajną.

Najlepsi kolarze górscy w naszym kraju ponownie będą walczyć w Mrągowie o tytuły mistrzów Polski, tyle że tegoroczna edycja zawodów została przeniesiona z Góry Czterech Wiatrów nad rzekę Dajnę. Zresztą, w porównaniu z poprzednimi mistrzostwami, różnic jest więcej. Tą najistotniejszą jest zmieniony profil trasy, który ma odpowiadać trendom nowoczesnego cross country.

– Trasa będzie stosunkowo krótka, ale za to trudna technicznie – mówi Arkadiusz Cała ze Stowarzyszenia Luz Grupa Mrągowo, które organizuje mistrzostwa. – Podjazdy i zjazdy w wąwozie nad rzeką Dajną będą krótsze niż na Górze Czterech Wiatrów, ale będą przeplatać się z krętymi i szybkimi odcinkami. Dodatkowo budujemy na trasie sztuczne przeszkody.
– Około 180 metrów przewyższeń na każdym okrążeniu nie pozostawia złudzeń co do tego, że rasowe cross country w mieście muzyki... country na długo zapadnie uczestnikom w pamięci. Nowa lokalizacja powinna też ułatwić dojazd kibicom. Liczymy, że będzie ich jeszcze więcej niż przed rokiem i że staną się oni częścią wielkiego widowiska – dodaje Arkadiusz Cała.

Organizatorzy spodziewają się na starcie ok. 600 zawodniczek i zawodników, a tegoroczne mistrzostwa rozpoczną się już w piątkowe popołudnie – od rywalizacji sztafet mieszanych. Na sobotę zaplanowano pierwsze wyścigi indywidualne w kilku młodzieżowych i masterskich kategoriach wiekowych, a na „deser” zostawiono niedzielne zmagania elity kobiet i mężczyzn, w których tytułów wywalczonych przed rokiem będa bronić Maja Włoszczowska (Kross Racing Team) i Bartłomiej Wawak (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team).

Co ważne, oprócz licencjonowanych zawodników, z trasą nad Dajną będą mogli się zmierzyć także kolarze-amatorzy, którzy w sobotę powalczą o zwycięstwo w Wyścigu o Gwiazdę Szeryfa, będącym jednym z etapów Milko Mazury MTB.
– Po raz drugi mistrzostwom będzie towarzyszył wyścig amatorów, którzy ścigają się w naszym cyklu Milko Mazury MTB – podkreśla Arkadiusz Cała. – Uczestnicy będą mieli do wyboru trzy dystanse, w zależności od liczby okrążeń, jakie będą chcieli pokonać. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej w porównaniu z rywalizacją w mistrzostwach Polski, nie wytniemy żadnego kawałka mistrzowskiej trasy (uśmiech). Wiemy, że dla zawodników, którzy ścigają się u nas regularnie co dwa tygodnie, to duże wyzwanie, ale też i nobilitacja.

To, że w zeszłym roku Mrągowo zostało gospodarzem mistrzostw w kolarstwie górskim, było dla niektórych niespodzianką. Jednak organizatorzy udowodnili, że na – kojarzonych z żaglami Mazurach – można też wyłonić najlepszych kolarzy MTB w kraju. A druga edycja kolarskiego święta, organizowanego przez miejscowe stowarzyszenie, ma być jeszcze ciekawszą imprezą i to nie tylko pod względem sportowym.

Na kibiców i uczestników MP na terenie Mrongoville Family Town będą czekać dodatkowe atrakcje. Między innymi w miasteczku zawodów stanie rozbudowana Strefa Expo, a w niej nowinki techniczne od producentów rowerów i akcesoriów rowerowych. Zaplanowano także atrakcje i konkursy dla widzów oraz panele dyskusyjne z udziałem trenerów i zawodników.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB