środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Prezes Stomilu: Piłka nożna to jest również biznes

2019-07-16 18:00:29 (ost. akt: 2019-07-16 18:04:38)
Robert Jurga został nowym prezesem pierwszoligowego Stomilu Olsztyn

Robert Jurga został nowym prezesem pierwszoligowego Stomilu Olsztyn

Autor zdjęcia: Emil Marecki

Stomil od poniedziałku ma nowego właściciela. A ten, czyli Michał Brański, nie próżnuje i wprowadza zmiany w olsztyńskim pierwszoligowcu. Nowym prezesem zarządu został Robert Jurga, który zastąpił na tym stanowisku Macieja Radkiewicza.

W tym tygodniu wiele się wydarzyło w Stomilu – który przedwczoraj obchodził 74. urodziny (nie było czasu na świętowanie) – ale my na chwilę wróćmy jeszcze do zeszłego roku.
Pod koniec lipca prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zmienił wówczas prezesa Stomilu: na miejsce Mariusza Borkowskiego przyszedł Maciej Radkiewicz, który dostał za zadanie uporządkowanie spraw klubu oraz znalezienie inwestora. Nowy prezes od początku głośno mówił o problemach klubu i jego zadłużeniu. Przypomnijmy: Stomil był na skraju bankructwa i ledwo dotrwał do nowego roku. Wtedy to prezes Radkiewicz „przyprowadził” do władz miasta trzech potencjalnych inwestorów.

– Przeprowadziłem rozmowy z wszystkimi trzema i ostatecznie wybrałem do dalszych negocjacji Michała Brańskiego – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Bo była to najpoważniejsza oferta. Możliwości gminy w zakresie finansowania profesjonalnej piłki nożnej są ograniczone, dlatego najbardziej zasadne jest to, żeby spółka miała inwestora, który będzie współfinansować działalność klubu. Rozmowy w tej sprawie prowadziliśmy od kilku miesięcy.

Nowy inwestor nie bał się zaryzykować i wspierał finansowo klub jeszcze przed jego formalnym przejęciem. Dzięki temu Stomil w rundzie wiosennej zdołał utrzymać się w rozgrywkach I ligi. A w poniedziałek radni zgodzili się na sprzedaż akcji klubu oraz podwyższenie kapitału zakładowego spółki.

Ostatecznie podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki w ręce Michała Brańskiego trafiło 84 procent akcji klubu. Pozostałe 16 proc. zostało podzielone proporcjonalnie między Gminę Olsztyn, WODKAN oraz stowarzyszenie OKS Stomil Olsztyn.

Po tym przekształceniu dotychczasowi przedstawiciele Rady Nadzorczej zrezygnowali ze swoich funkcji. Natychmiast powołano więc nową radę, której przewodniczącym został nie kto inny, jak właściciel klubu – Michał Brański. Skład rady uzupełnili Ireneusz Sobieski (prezes DBK), Michał Żukowski (prezes Innteo) oraz przedstawiciel miasta Bogusław Żmijewski.

Pierwszą decyzją nowej Rady Nadzorczej było powołanie nowego prezesa. Z tej funkcji zrezygnował Maciej Radkiewicz, a w jego miejsce zatrudniono Roberta Jurgę. Kim jest nowy prezes? – Biznesmen związany z regionem od blisko dekady, choć bez doświadczenia w piłce nożnej – przedstawia się Robert Jurga, kojarzony w Olsztynie jako dyrektor do spraw marketingu Galerii Warmińskiej. – Za główny cel na nowy sezon postawiliśmy poszerzenie współpracy ze sponsorami z regionu, uatrakcyjnienie oprawy meczowej oraz postawienie na nogi nowych inicjatyw, w tym działalności eventowej, loży biznesu, programu benefitów i wielu innych – mówi Jurga.

Robert Jurga wcześniej nie pracował w żadnym klubie piłkarskim, ale nie miał żadnych obaw przed objęciem funkcji prezesa zarządu.
– Piłka to też biznes, a w biznesie bardzo dobrze się poruszam, więc zostałem powołany głównie do tej funkcji: żeby przenieść dobre praktyki z biznesu do sportu – podkreśla Robert Jurga. – Żeby w Olsztynie było tak, jak w innych miastach Polski. Z tym zespołem ludzi, których poznałem, chociaż było na to mało czasu, podołamy temu zadaniu.

We wtorek doszło do popisania nowej umowy sponsorskiej z firmą bukmacherską Fortuna. Skorzysta na tym finansowo klub, ale także kibice, dla których zostanie przygotowanych szereg promocji i atrakcji.

Więcej - w środowym wydaniu "Gazety Olsztyńskiej".

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kibic prawdziwy kibic a nie pseudokibic #2765165 | 81.190.*.* 21 lip 2019 12:57

  Powodzenia życzę z całego serca. Olsztyn i ten region jest piękny i mądrych ludzi nigdy nie za wiele.Naprzód Stomil, naprzód piękny Olsztynie, naprzód piękny regionie Warmii i Mazur. Powodzenia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. serpiko #2764525 | 5.172.*.* 19 lip 2019 19:29

  tak po prawdzie żeby nie Prezes Radkiewicz to po Stomilu został by tylko kurz - jestem ciekawy ci ktoś mu za to podziękował bo ja jako kibic mogę powiedzieć dziękuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tylko biznes #2763867 | 70.72.*.* 18 lip 2019 08:59

  bo grania tu nie ma i sportu żadnego , tacy ludzie to na miotłe i w kosmos i tak będzie zobaczycie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. OKS #2763702 | 37.47.*.* 17 lip 2019 19:25

  Stomil Ponad Wszystko

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Xxx #2763644 | 37.47.*.* 17 lip 2019 17:57

  Panie Branski kogo pan wziął na prezesa przecież to oszust

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (10)