Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Piłkarze pamiętają o Andrzeju

2019-06-21 12:00:00 (ost. akt: 2019-06-21 10:00:50)
Tomasz Sokołowski, była gwiazda Stomilu i Legii

Tomasz Sokołowski, była gwiazda Stomilu i Legii

Autor zdjęcia: Emil Marecki

W niedzielę na orliku przy al. Sybiraków 3a odbędzie się III Memoriał Andrzeja Biedrzyckiego. Rodzina, przyjaciele i koledzy będą wspominać zmarłego legendarnego piłkarza Stomilu Olsztyn.

Andrzej Biedrzycki ze Stomilem awansował do Ekstraklasy, gdzie z olsztyńskim klubem spędził siedem sezonów. W najwyższej klasie rozgrywkowej „Biedrza” rozegrał 196 spotkań, strzelił dwie bramki i przeszedł do historii jako jedna z gwiazd Stomilu. Nigdy z Olsztyna nie chciał odejść, jedynie w 2001 roku na krótko przeniósł się do Jagiellonii Białystok, ale tylko dlatego, że nie chcieli go w klubie ówcześni działacze. Stomil spadł wtedy do II ligi, a „Biedrza” wrócił i grał jeszcze przez pół roku na zapleczu Ekstraklasy. Łącznie w barwach „Dumy Warmii” zaliczył blisko 400 spotkań. Po zakończeniu kariery pracował w Stomilu jako trener, dyrektor sportowy, a ostatnio jako asystent trenera i kierownik drużyny. Prowadził także kilka klubów z niższych lig w regionie - Mrągowię Mrągowo, DKS Dobre Miasto, Start Działdowo i GKS Wikielec. 

W kwietniu 2017 roku zasłabł na treningu przed ligowym spotkaniem ze Stalą Mielec. Lekarze stwierdzili rozległy zawał serca i chociaż walczyli życie o Andrzeja, to 21 kwietnia 2017 r. legendarny piłkarz Stomilu zmarł.

- Od tragedii minęło ponad dwa lata, to dla mnie jest to tak, jakby to się stało wczoraj - przyznaje Wiktor, młodszy z synów Andrzeja. - Mam nadzieję, że na Memoriale pojawi się sporo osób chętnych do gry i do kibicowania.

Memoriał zacznie się w niedzielę o godz. 9.15. W pierwszym meczu zobaczymy Michelin Olsztyn i wychowanków Andrzeja Biedrzyckiego. Oprócz tych dwóch drużyn do turnieju zgłosiły się następujące ekipy: Old Boys Bobaszewo, Old Boys Team Olsztyn, Old Boys Żuromin, Old Boys Mława, Mrągowia Biedrzy oraz stomil.olsztyn.pl. Drużyny rywalizują w dwóch grupach po pięć zespołów. Najlepsze zespoły awansują do fazy pucharowej, a finał zaplanowano na godz. 17.

Warto się wybrać na Memoriał, bo będzie można zobaczyć m.in. byłych piłkarzy Stomilu, którzy stanowili o sile olsztyńskiego klubu w 1994 roku, kiedy to drużyna walczyła o awans do Ekstraklasy. Swój przyjazd z Warszawy zapowiedział Tomasz Sokołowski, będzie także Waldemar Ząbecki, który mieszka za granicą. Nie zabraknie oczywiście mieszkających w Olsztynie Adama Zejera, Sylwestra Czereszewskiego i Sławomira Opalińskiego.

Do gry zmobilizowali się także byli piłkarze Mrągowii Mrągowo, bo tam Andrzej Biedrzycki pracował dwukrotnie. Zgłosili się tacy piłkarze jak: Tomasz Strzelec, Grzegorz Żytkiewicz i Piotr Karłowicz. Na boisku pojawi się także drużyna złożona z kolegów z rocznika Igora Biedrzyckiego z którymi syn „Biedrzy” uczył się piłkarskiego rzemiosła pod okiem trenera Michała Alancewicza. Będzie także drużyna stomil.olsztyn.pl, w której zagrają m.in. Krzysztof Filipek, Piotr Klepczarek i Tomasz Aziewicz.
EM


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB