Polak z jedynką w Rajdzie Polski

2019-06-12 10:00:00(ost. akt: 2019-06-12 09:57:49)
Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5)

Autor zdjęcia: rajdpolski.pl

Odcinki specjalne PZM 76. Rajdu Polski (28-30.06) będą areną zmagań 4. rundy Rajdowych Mistrzostw Europy. W tej chwili w klasyfikacji generalnej prowadzi Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5), którego oczywiście zobaczymy w Mikołajach.
Polski kierowca pilotowany przez Daniela Dymurskiego wygrał otwarcie sezonu, czyli Rajd Azorów. Na wulkanicznej wyspie Świętego Michała Habaj od początku jechał szybko i nie popełniał błędów, sześć prób ukończył na podium, a dwa oesy przed metą awansował na pozycję lidera. Urzędujący mistrz Starego Kontynentu Aleksiej Łukjaniuk wypadł z drogi i rozbił samochód, otwierając Polakom drogę do zwycięstwa.
Sporo punktów Habaj z Dymurskim wywieźli także z Wysp Kanaryjskich, gdzie finiszowali na trzecim miejscu, a do mety ponownie nie dotarł Łukjaniuk. Z kolei z szutrowego Rajdu Lipawy Łukasz i Daniel wyjechali z dorobkiem 13 punktów, bo na Łotwie sięgnęli po piąte miejsce.
Zaledwie jeden punkt mniej od Habaja i Dymurskiego mają Chris Ingram i Ross Whittock. Brytyjski duet na Azorach wywalczył trzecią lokatę, na Wyspach Kanaryjskich drugą, a na Łotwie czwartą. Wirtualne podium klasyfikacji FIA ERC uzupełniają Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow z dorobkiem 44 punktów.
Prowadzenie w tabeli mistrzostw oznacza, że to najprawdopodobniej Habaj wystartuje w Mikołajkach z prestiżowym pierwszym numerem startowym. Lista zgłoszeń do rajdu zostanie opublikowana 18 czerwca.
Natomiast w mistrzostwach Polskich na czele znajdują się Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Kierowca Skody Fabii R5 był najszybszy w Rajdzie Świdnickim-Krause, a podczas drugiej rundy RSMP, którą był Rajd Nadwiślański, zajął drugie miejsce, ulegając tylko Tomaszowi Kasperczykowi i Damianowi Sytemu (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji generalnej MP Marczyk o 7 punktów wyprzedza Kasperczyka i o 11 oczek Marcina Słobodziana i Kamila Kozdronia (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) z kompletem punktów pewnie prowadzą Tomasz Zbroja i Jakub Wróbel.
Polska czołówka ma również w planach start na mazurskich szutrach. PZM 76. Rajd Polski jako runda RSMP jest podwójnie punktowany, więc wszyscy zawodnicy stoją przed szansą istotnego wzbogacenia swojego dorobku.
* Klasyfikacja ERC 2019: 1. Łukasz Habaj 71 pkt; 2. Chris Ingram 70; 3. Aleksiej Łukjaniuk 44; 4. Oliver Solberg 39; 5. José María Lopez.
* RSMP 2019: 1. Mikołaj Marczyk 52 pkt; 2. Tomasz Kasperczyk 45; 3. Marcin Słobodzian 41; 4. Łukasz Byśkiniewicz 28; 5. Jarosław Kołtun 18.