środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Memoriał kolejny raz na szóstkę

2019-05-29 00:10:05 (ost. akt: 2019-05-29 00:15:38)
W tegorocznym memoriale jak zwykle nie zabrakło emocjonujących walk

W tegorocznym memoriale jak zwykle nie zabrakło emocjonujących walk

Autor zdjęcia: Artur Szczepański

Ponad setka młodych adeptów judo wzięła udział w XII Memoriale Józefa Matrackiego. – Dla trenerów był to doskonały przegląd stanu posiadania przed zbliżającymi się wakacyjnymi zgrupowaniami kadry województwa – mówi Andrzej Grudziński.

Na początek garść najważniejszych informacji opisujących 12. edycję Memoriału Józefa Matrackiego, niezwykle zasłużonego trenera i wychowawcy judoków Gwardii Olsztyn, którego pamięci poświęcone są otwarte mistrzostwa Olsztyna młodzików i dzieci.

W tegorocznych zawodach wystartowało ponad stu uczestników z 12 klubów z północno-wschodniej Polski (z województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego), a także dwie ekipy zagraniczne: z białoruskiego Grodna i rosyjskiego Kaliningradu. Honorowy patronat nad imprezą sprawował prezydent miasta Piotr Grzymowicz, który zresztą był na otwarciu turnieju i przywitał wszystkich uczestników, podczas gdy uroczystego otwarcia memoriału tradycyjnie dokonał Paweł Matracki, syn Józefa Matrackiego. Obecny był również jego drugi syn Andrzej Matracki. Przypomnijmy: Andrzej i Paweł Matraccy to znani olsztyńscy fryzjerzy (wielokrotni medaliści m.in. mistrzostw świata), którzy mają za sobą także przygodę z judo, bo w dzieciństwie zostali „wciągnięci” do tego sportu właśnie przez ojca...

– Trzeba podkreślić, że zawody w Uranii zostały zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Gminy Olsztyn oraz sponsorów: firm DFM, Termobud, Arko-Pol i Unipral. Podczas otwarcia memoriału wręczyliśmy sponsorom specjalne podziękowania, a kibice mogli – po raz pierwszy w Olsztynie – obejrzeć pokaz koreańskiej sztuki walki hapkido w wykonaniu zawodników Korio Olsztyn, prowadzonych przez trenera Dariusza Nowickiego – podkreśla Andrzej Grudziński, szkoleniowiec olsztyńskiej Gwardii, a także prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Judo.

Na trzech matach rywalizowano w dwóch grupach wiekowych: dzieci do lat 13 (roczniki 2006-2007) oraz młodzików U15 (2004-2005), a w większości kategorii wagowych prym wiedli goście z zagranicy.
– To prawda: przede wszystkim należy wyróżnić ekipy z Grodna i Kaliningradu, ale nie jest to zaskoczeniem, bo – jak zawsze – przysyłają one do nas swoich najlepszych, „eksportowych” zawodników, którzy na co dzień trenują dużo więcej od naszych z racji tego, że uczą się w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Mimo to, powoli staramy się im dorównać, no i w wielu kategoriach nasi zawodnicy już sobie z nimi radzili – przyznaje Andrzej Grudziński.

– Tu warto też wspomnieć, że podczas obozów wakacyjnych wspólnie trenujemy z zawodnikami z Kaliningradu i Grodna, ponieważ od kilku lat z obopólną korzyścią organizujemy takie wspólne obozy sportowe w Bęsi czy Jakubowie koło Mrągowa, na które Rosjanie i Białorusini chętnie przyjeżdżają. Jednym z pozytywnych efektów jest to, że później podczas zawodów nasi zawodnicy nie odczuwają już takiego stresu i respektu przed zawodnikami ze wschodu. Poza tym jeździmy też na zawody do Grodna i Kaliningradu, co także wpływa na podniesienie poziomu naszych zawodników – ocenia prezes Grudziński, który na koniec pokusił się o wyróżnienie kilkorga startujących z naszego województwa.

– Chodzi o zawodników, którzy wygrali najwięcej walk i zajęli pierwsze miejsca w swoich kategoriach wagowych – mówi Andrzej Grudziński. – I tak: Jakub Kolos z Gwardii Olsztyn wygrał w eliminacjach cztery walki przed czasem, w tym z Oskarem Szurakowskim z Shamo Ełk, z którym... przegrał później w finale kat. do 60 kg młodzików. Obaj zasługują na wyróżnienie. Cztery wygrane przed czasem zapisała na swoje konto także młodziczka Gabriela Czyżewska, też z Gwardii. Z kolei w grupie dzieci na szczególne słowa pochwały zasługują Tymoteusz Lic z Tomity Elbląg, Marcel Lewandowski z Shamo Ełk oraz Maksymilian Strauss z Gwardii Olsztyn, którzy odnieśli po trzy zwycięstwa przez ippon. Podsumowując: dla trenerów był to doskonały przegląd stanu posiadania przed zbliżającymi się wakacyjnymi zgrupowaniami kadry województwa. Na pewno wyniki z tego memoriału też będą więc brane pod uwagę przy ustalaniu listy zawodników szkolonych w kadrze województwa młodzików...

* Zwycięzcy XII Memoriału Józefa Matrackiego. Dzieci U13, dziewczęta: 35 kg - Władisława Puchowaj; 40 kg - Sofia Kowalewska (obie Kaliningrad); 52 kg - Violetta Jasinska (Grodno); 55 kg - Amelia Szymańska (Żak Ełk); 61 kg - Aleksandra Kocięba (Olimpia Judo Elbląg); +70 kg - Zofia Szczerba (Zatoka Braniewo); chłopcy: 30 kg - Aliaksandr Rusinouski; 34 kg - Arseni Ulazouski (obaj Grodno); 37 kg - Tymoteusz Lic (Tomita Elbląg); 39 kg - Nikita Wasiliew (Kaliningrad); 42 kg - Sviataslau Kiwacz (Grodno); 44 kg - Władisław Lizin (Kaliningrad); 48 kg - Maksymilian Madej (Judo Bydgoszcz); 53 kg - Marcel Lewandowski (Shamo Ełk); 55 kg - Szymon Bugowski; 60 kg - Maksymilan Strauss; 66 kg - Adam Choromański (wszyscy Gwardia Olsztyn); 73 kg - Iwan Zacharow (Kaliningrad); +73 kg - Olaf Patek (Shamo).
Młodziczki U15, dziewczęta: 57 kg - Gabriela Czyżewska (Gwardia O.); 63 kg - Patrycja Szczupak (Bydgoszcz); 70 kg - Anżalika Paliuka (Grodno); +70 kg - Joanna Grudzińska (Gwardia O.); chłopcy: 38 kg - Jędrzej Kwaśny (Bushido Piaseczno); 50 kg - Bartosz Kukliński (Gwardia Szczytno); 55 kg - Dmitrij Bukow (Kaliningrad); 60 kg - Oskar Szurakowski; 66 kg - Artur Pogosjan (obaj Shamo); 73 kg - Heorhi Karasiou (Grodno); 81 kg - Paweł Gołaszewski (Nippon Olsztyn); +81 kg - Michał Szewczak (Gwardia O.).

Zbiorcza klasyfikacja klubowa: 1. Szkoła Mistrzostwa Sportowego Grodno 25 pkt; 2. Szkoła Sambo i Judo Kaliningrad 23; 3. Gwardia Olsztyn 19; 4. Shamo Ełk 11; 5. Olimpia Judo Elbląg 7.
Trenerzy klubów z miejsc 1-5 otrzymali puchary za klasyfikację klubową.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB