Specjalność: długie dystanse

2019-05-20 10:00:00(ost. akt: 2019-05-20 09:59:23)
Mistrzostwa Polski w Olsztynie

Mistrzostwa Polski w Olsztynie

Autor zdjęcia: Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

Olsztyńska Aqasfera kolejny raz gościła wielką imprezę pływacką. Podczas głównych mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców gospodarze zdobyli 10 medali (0-5-5), z czego dwa srebra i trzy brązy wywalczyli w "dorosłej" rywalizacji.
Do udziału zawodach, zorganizowanych na zlecenie Polskiego Związku Pływackiego przez olsztyński Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Warmińsko-Mazurski Związek Sportowy, przystąpiło aż 780 pływaczek i pływaków ze 136 klubów. Warmię i Mazury reprezentowało 53 zawodniczek i zawodników z Kormorana Olsztyn, Jedynki Elbląg, Medyka Szczytno, AZS UWM Olsztyn, MOS-u Elbląg i Płetwala Szczytno. Wśród największych gwiazd był m.in. trzykrotny mistrz świata Radosław Kawęcki, który potwierdził swoją klasę, zdobywając kilka medali. Innym znanym uczetnikiem MP w Olsztynie był Konrad Czerniak, olimpijczyk z Londynu i Rio de Janeiro, który również wrócił do domu z medalami.

Reprezentanci Olsztyna rozpoczęli mistrzostwa (rozegrane pod patronatem prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza) od mocnego uderzenia, zdobywając pierwszego dnia mistrzostw aż pięć medali. I tak, wśród seniorów drugie miejsce na 1500 m stylem dowolnym zajął Krzysztof Pielowski (AZS UWM), a trzecie – jego młodszy kolega klubowy Bartłomiej Koziejko. Natomiast wśród seniorek na 800 m stylem dowolnym trzecia była 17-letnia Ewa Jaszczuk z Kormorana. Z kolei w rywalizacji młodzieżowców na 1500 m Koziejko był drugi, a Piotr Sadłowski – trzeci w finale stumetrówki delfinem.

Drugi dzień nie był już tak udany dla reprezentantów Warmii i Mazur, bo do finału A zakwalifikowała się tylko Paulina Krawczyk (AZS UWM), uzyskując siódmy czas eliminacji na 100 m żabką. W finale też była siódma. Bartłomiej Koziejko nie zawiódł w kolejnym swoim występie: ponownie stanął na podium i to nawet dwukrotnie. 19-letni olsztynianin dorzucił identyczną parę krążków (brąz w seniorach i srebro w młodzieżowcach) na 400 m stylem dowolnym. Na tym dystansie w finale A kobiet Justyna Burska była ósma. Z reprezentujących nasz region uczestników MP do sobotniego finału zakwalifikowała się jedynie Paulina Krawczyk, która zakończyła wyścig na 200 metrów stylem klasycznym na 7. miejscu.

Ostatni dzień mistrzostw przysporzył naszym reprezentantom kolejnych miejsc na podium. Drugi na 800 m seniorów był Krzysztof Pielowski, a piąty Bartłomiej Koziejko, który za to wśród młodzieżowców był trzeci. Z kolei na 1500 m Justyna Burska zajęła trzecie miejsce (piąta była Ewa Jaszczuk).
— Bardzo się cieszę z tych wszystkich medali — powiedział Bartłomiej Koziejko. — Moje wyniki utwierdzają mnie w przekonaniu, że jestem dobrze przygotowany do tegorocznych imprez. Przeszedłem z Kormorana do AZS, ale ta zmiana nie ma dla mnie większego znaczenia, bo moim trenerem, tak w Kormoranie, jak i w AZS, jest ta sama osoba, czyli pan Tomasz Grabysa. A korzyść dla mnie z tej zmiany jest taka, że teraz jestem w starszej grupie i mogę trenować m.in. razem z Krzysiem Pielowskim. Te olsztyńskie seniorskie medale nie były moim pierwszymi. W zeszłym roku miałem brąz na 400 m w letnich mistrzostwach Polski, a w zimowych – złoto na 1500 m. Widać, że rozsmakowałem się w tych seniorskich krążkach — dodał z uśmiechem Koziejko.

Agnieszka Kozłowska, trenerka Kormorana, a jednocześnie wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pływackiego, uważa, że olsztyńskie mistrzostwa kraju były bardzo udane tak organizacyjnie, jak i wynikowo. — Do Olsztyna przyjechała cała śmietanka polskiego pływania, ustanowiono 12 rekordów Polski — mówiła. — Uczestnicy walczyli nie tylko o medale, ale również o minima na lipcowe mistrzostwa świata seniorów w koreańskim Gwangju, na mistrzostwa Europy juniorów w Kazaniu i na mistrzostwa świata juniorów w Budapeszcie. Nasza 17-letnia zawodniczka Ewa Jaszczuk nie dość, że zdobyła swój pierwszy seniorski medal, to jeszcze uzyskała czas, który pozwoli jej wziąć udział w mistrzostwach Europy juniorów — podkreśliła trener Agnieszka Kozłowska.

Organizatorzy przedstawili po zakończeniu mistrzostw kilka dodatkowych klasyfikacji seniorów. Jedną z nich jest progresja zawodników i pierwsze miejsce na tej liście zajął Wodnik Końskie z postępem 119 procent, drugie – Atol Oleśnica (109), a trzecie – Płetwal Szczytno (108). Najlepsze wyniki liczone według punktów wielobojowych osiągnęła dwukrotnie (902 i 896 za 50 m stylem grzbietowym) Alicja Tchórz z wrocławskiej Juvenii. Największymi multimedalistkami okazały się Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź) oraz Aleksandra Polańska (UKS GOS Raszyn), które zdobyły po 2 złote i 2 srebrne medale. Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajął natomiast AZS AWF Warszawa (9-3-3) przed AZS AWF Katowice (8-8-2) i UKS 190 Łódź (4-3-1).
Lech Janka