Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Triathloniści przybyli z czterech kontynentów

2019-05-18 08:00:00 (ost. akt: 2019-05-17 21:35:49)

Autor zdjęcia: Szymon Gruchalski

Podczas weekendu Olsztyn opanują najlepsi triathloniści Starego Kontynentu (ale nie tylko!), którzy wezmą udział w Pucharze Europy elity i juniorów na dystansie sprinterskim. A niedziela to inauguracja cyklu Elemental Tri Series 2019.

Pierwsza z tych imprez rozpocznie się sobotę o godz. 11, natomiast druga w niedzielę o godz. 9. A wszystko dlatego, że po sukcesie organizacyjnym zeszłorocznego Pucharu Europy Europejska Unia Triathlonu ponownie przyznała stolicy Warmii i Mazur przeprowadzenie tych ważnych zawodów.

Po przejrzeniu list startowych widać, że szykuje się w Olsztynie wielkie sportowe widowisko pełne atrakcji i emocji. Na starcie zobaczymy bowiem wielu medalistów imprez międzynarodowych, a nawet olimpijczyków. Ostatecznie w rywalizacji o Puchar Europy elity i juniorów na dystansie sprinterskim weźmie udział 250 triathlonistów z 24 krajów i… czterech kontynentów! Zawody w sprincie zostaną przeprowadzone na krótkich pętlach (1x0,75 km odcinka pływackiego, 4x5 km na trasie rowerowej i 2x2,5 km na etapie biegowym), więc zmagania uczestników będzie można bez problemu obserwować ze specjalnych punktów widokowych.

Dzień po tych zawodach sprinterskich odbędzie się inauguracja cyklu Elemental Tri Series 2019 rozgrywanego w ramach Pucharu Polski. Zawodniczki i zawodnicy będą mieli do wyboru jeden z trzech dystansów: olimpijski (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze, 10 km biegania) bez draftingu, co oznacza zachowanie odpowiedniej odległości przed jadącym wcześniej kolarzem, sprinterski (0,75; 20 i 5 km) z draftingiem oraz supersprinterski (0,4; 10 i 2,5 km). Na tym ostatnim rozegrane zostaną mistrzostwa Olsztyna, w których mogą wziąć udział mieszkańcy miasta.

Pływanie odbędzie się oczywiście na Jeziorze Ukiel, strefa zmian zostanie zlokalizowana na parkingu przy ulicy Jeziornej. Trasa kolarska będzie wiodła głównymi arteriami miasta, natomiast bieg będzie wytyczony w urozmaiconym terenie na ścieżkach i alejkach Olsztyna.
Organizatorzy zaplanowali też przeprowadzenie imprez towarzyszących. Będą to zawody biegowe: dla dorosłych na 10 km oraz dla dzieci na 200, 500 i 1000 m.
W przeddzień zawodów w sali konferencyjnej Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel odbyła się konferencja prasowa. Wzięli w niej udział m.in. wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk, dyrektor olsztyńskiego OSiR (główny organizator imprezy) Jerzy Litwiński oraz przedstawiciele uczestników imprezy.

— Jesteśmy szczęśliwi, że będziemy znów gościć w naszym mieście tylu wspaniałych sporowców — powiedziała Ewa Kaliszuk. — Mamy idealne warunki terenowe oraz infrastrukturę do przeprowadzania zawodów w triathlonie. Dziękuję Europejskiej Unii za podjęcia decyzji i ponowne zlokalizowanie tej imprezy w Olsztynie. Mam nadzieję, że nie będą to ostatnie tak duże międzynarodowe zawody triathlonowe w naszym mieście — podkreśliła Ewa Kaliszuk.
Natomiast Jerzy Litwiński przypomniał, że w ubiegłym roku podczas zawodów była deszczowa pogoda. — Wprawdzie tym razem synoptycy przewidują nawet burze, ale mimo jestem pewien, że pogoda nie przeszkodzi nam w bezproblemowym przeprowadzaniu obu imprez — stwierdził Jerzy Litwiński.

Jedną z najlepszych polskich zawodniczek zgłoszonych do udziału w sobotnich zawodach jest Marta Łagownik z Dwójki Morena Gdańsk. — Dwa tygodnie temu startowałem w zawodach Pucharu Świata w stolicy Hiszpanii, gdzie zajęłam 30. miejsce — poinformowała. — Uważam, że jest to mój najlepszy wynik w karierze, bo wywalczony w rywalizacji ze światową czołówką. Natomiast moim najlepszym rezultatem w Pucharze Europy jest piąte miejsce, które zajęłam w ubiegłym roku. Poza tym w 2018 roku startowałam w Izraelu w mistrzostwach Europy młodzieżowców, zajmując siódme miejsce. To nie będzie mój pierwszy start w Olsztynie, brałam tu bowiem udział w Pucharze Polski, a w ubiegłym roku w Pucharze Europy. Wszystkim uczestnikom zawodów życzę właściwej pogody oraz tłumu kibiców na trasie — zakończyła Marta Łagownik.
Lech Janka
l.janka@gazetaolsztynska.plFot. Szymon Gruchalski
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB