Udana zapaśnicza olimpiada młodzieży

2019-05-13 12:00:00(ost. akt: 2019-05-12 19:30:48)
Dziewczęta o medale OOM walczyły w Staszowie

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Z siedmioma medalami wrócili ze Staszowa i Kielc, gdzie odbywały się finałowe turnieje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, zapaśnicy z województwa warmińsko-mazurskiego.
Zapasy były jedną z 20 dyscyplin XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych. Kadeci klasycy oraz kadetki rywalizowali w Staszowie, natomiast kadeci wolniacy walczyli w Kielcach. Aby wystąpić w tych zmaganiach, trzeba było zająć wysokie pozycje w kilku wcześniejszych eliminacjach.

Pierwsi do walk przystąpili klasycy. Zawodnicy z Warmii i Mazur rozpoczęli zapaśnicza część OOM od silnego uderzenia. Plonem ich startów były bowiem trzy medale i sporo wysokich pozycji w klasyfikacji generalnej. Srebrny krążek OOM wywalczył Sebastian Wesołowski (55 kg, Budowlani Olsztyn), a brązowe jego klubowy kolega Wiktor Żukowski (45 kg) oraz Nikodem Zawadzki (51 kg, Sokół Lubawa). Tuż za podium (5. miejsca) po nikłych porażkach w walce o brąz znaleźli się: Łukasz Stawiarski (55 kg, Sokół), Cyprian Kowalik (71 kg, Warmia Lidzbark Warmiński) i Piotr Wesołowski (71 kg, Budowlani). W klasyfikacji klubowej 12. pozycję zajęli Budowlani, 19. Warmia, 20-24. Sokół, 40-43. Iskra Drogosze, a 47-48. Orlik Nawiady-Piecki. Na pierwszym miejscu uplasował się Olimpijczyk Radom. Wśród województw Warmia i Mazury zajęły 8. pozycję, a zwyciężyło Łódzkie przed Mazowieckim i Dolnośląskim.
W turnieju kadetek województwo warmińsko mazurskie reprezentowały tylko dwie zapaśniczki. Jedna z nich, a mianowicie Wiktoria Bronowicka (43 kg, Iskra Drogosze), walczyła rewelacyjnie. Doszła aż do walki finałowej, w której uległa bardziej doświadczonej i utytułowanej Emili Pisuli ze Slavii Ruda Śląska. Natomiast Ewa Rożentalska (65 kg, GSZS Rybno) zajęła dziesiąte miejsce. Rywalizację klubową wygrała Slavia, Iskra była 28-30., a Rybno 51.

Jako ostatni pokazali się na matach OOM wolniacy. Zawodnicy Warmii i Mazur zdobyli w Kielcach trzy brązowe medale. Wywalczyli je: Wiktor Żukowski (51 kg, Budowlani), Sebastian Wesołowski (60 kg, Budowlani) i Michał Baran (110 kg, Iskra). Jak widać, obaj zapaśnicy z Olsztyna stali na podium również w turnieju klasyków. Tu Budowlani uplasowali się wśród klubów na 16. miejscu, Iskra na 32-34., Warmia na 38-45., a Sokół na 50-55. Klasyfikację wygrał Śląsk Milicz, natomiast wojewódzką Dolnośląskie przed Zachodniopomorskim i Wielkopolską. 9. miejsce zajęły Warmia i Mazury.

— To są rewelacyjne wyniki — podsumował start reprezentantów naszego regionu Bolesław Jurewicz, prezes W-MZZ. — Wszyscy walczyli z wielką pasją i wolą zwycięstwa. To zasługa głównie ich klubowych trenerów, dzięki nim zdobyliśmy ponad dwa razy więcej medali niż w poprzedniej OOM. A tak na marginesie, to sezon zaczął się dla nas znakomicie. Poza krążkami ze Świętokrzyskiej OOM doszły bowiem trzy niezwykle ważne sukcesy. Po wielu latach przerwy doczekaliśmy się miejsca na podium w mistrzostwach Polski seniorów. Dokonał tego w Bydgoszczy zapaśnik Orła Karolewo Paweł Mucha, który w stylu wolnym zdobył brązowy medal w wadze 61 kg. 18-letni Mucha był najmłodszym uczestnikiem walk w swojej kategorii wagowej. Kolejne dwa medale mistrzostw Polski mają natomiast na swoim koncie nasi juniorzy: złoty Ewelina Kaczyńska (76 kg, Warmia — red.), a brązowy wolniak z Orła Karolewo Sebastian Niemiec (92 kg — red). Jest się więc z czego cieszyć — podsumował szef W-MZZ, który w OOM był sędzią głównym turnieju klasyków.

Inne wyniki
* Styl klasyczny: 51 kg — 9. Rafał Wangin (Warmia), 17-18. Sebastian Kowalkowski (Sokół); 65 kg — 9. Dawid Kapuściński (Warmia), 14. Franciszek Jaczun (Budowlani); 110 kg — 8. Michał Baran (Iskra), 13-15. Kamil Giers (Orlik).
* Styl wolny: 55 kg — 13-14. Rafał Wangin, 15. kg — Igor Ewertowski (Sokół), 65 kg — 12. Jakub Walczyński, 17-18. Dawid Kapuściński (obaj Warmia); 71 kg — 13. Piotr Wesołowski (Budowlani).