środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Szabli nigdy nie wolno kopać

2019-05-09 11:00:00 (ost. akt: 2019-05-09 11:51:34)
Hajduczek Olsztyn. Pierwsza z prawej Klaudia Malgrem

Hajduczek Olsztyn. Pierwsza z prawej Klaudia Malgrem

Autor zdjęcia: archiwum klubu

Olsztyńscy szabliści rywalizowali w XXV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Krakowie. W mistrzostwach mieli prawo startu najwyżej sklasyfikowani juniorzy młodsi. Klaudia Malgrem z Hajduczka zajęła bardzo dobre piąte miejsce.

Wśród 84 szablistów była ośmioosobowa reprezentacja dwóch olsztyńskich klubów: Klaudia Malgrem, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Filip Kusak, Piotr Kozłowski i Oskar Kusak z Hajduczka oraz Dominika Szymaniak i Jakub Wesołowski z Riposty.
Pierwszego dnia odbył się turniej indywidualny. Wszystkie olsztyńskie zawodniczki pomyślnie przeszły fazę grupową, awansując do play-off. Niestety, pierwsze walki pucharowe przegrały Dominika Szymaniak (4:15 z Zuzanną Lenkiewicz z Sosnowca) i Nina Kondrusik (7:15 z Ewą Zając z Sosnowca). Natomiast Aniela Kozłowska wygrała 15:7 z Natalią Laskowską (AZS AWF Warszawa), by w walce o ćwierćfinał ulec 8:15 Weronice Maliszewskiej (UKS 13 Białystok).

Ostatecznie najlepiej z olsztynianek wypadła Klaudia Malgrem, która w kolejnych walkach pokonała 15:9 Julię Szlagę (Grodziski Klub Szermierczy) i 15:5 Gabrielę Wójcik (Zagłębiowski Klub Szermierczy). W ćwierćfinale Klaudia uległa jednak 10:15 Zuzannie Lenkiewicz (TMS Zagłębie Sosnowiec), co dało jej bardzo dobre 5. miejsce.
Chłopcy zaprezentowali się równie udanie, choć emocje wzięły górę, czego konsekwencją było otrzymanie przez Filipa Kusaka czarnej kartki i wykluczenie z całych zawodów.
Po walkach grupowych w play-off walczyli: Filip Kusak, Piotr Kozłowski i Oskar Kusak. Oskar Kusak przegrał 11:15 swoją pierwszą potyczkę z Dawidem Kopciem (Zagłębiowski Klub Szermierczy), natomiast Piotr Kozłowski po wyrównanej i zaciętej walce pokonał 15:14 Gabriela Jarka (KKSZ Konin). W walce o ćwierćfinał Kozłowski spotkał się z klubowym kolegą Filipem Kusakiem, przegrywając 7:15. Filip Kusak w ten sposób awansował do ćwierćfinału, gdzie uległ Krzysztofowi Kajorowi (Pałac Młodzieży Katowice). Osiągnięty wynik dawał mu 5. miejsce w OOM.

- Po walce Filip kopnął szablę, co zostało uznane przez komisję sędziowską za niesportowe zachowanie, za co otrzymał czarną kartkę. W konsekwencji został wykluczony z zawodów indywidualnych i drużynowych. W ten sposób straciliśmy trzeciego zawodnika, przez co następnego dnia nie mogliśmy wziąć udziału w rywalizacji drużynowej - komentuje Adam Sobczyk trener Hajduczka.

W efekcie w rywalizacji drużyn wzięły udział jedynie szablistki Hajduczka - Klaudia Malgrem, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik i Dominika Trager. W pierwszym meczu olsztynianki pewnie pokonały KKSZ Konin 45:24, awansując w ten sposób bezpośrednio do półfinału, gdzie spotkały się z TMS Zagłębie Sosnowiec, przegrywając 28:45. W walce o brązowy medal olsztyńskie szablistki uległy drużynie Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego 39:45, kończąc rywalizację na 4. miejscu (starowało 12 drużyn).

- Kolejna Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży za nami. Trochę szkoda niewykorzystanych szans medalowych, ale start naszych zawodników można uznać za udany. Świetny start i strefa medalowa Klaudii Malgrem. Szkoda Filipa, który również zrobił życiowy wynik, ale go zaprzepaścił. Jeśli chodzi o naszą drużynę dziewcząt, to 4. miejsce jest również dobrą lokatą, choć widziałem, jak bardzo przeżyły porażkę w walce o medal - przyznaje Adam Sobczyk.
KK

Wyniki
* Dziewczęta: 1. Julia Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy), 2. Emilia Rowińska (AZS AWF Warszawa), 3. Weronika Maliszewska (UKS 13 Białystok) i Zuzanna Lenkiewcz (TMS Zagłębie Sosnowiec) (...) 5. Klaudia Malgrem, 13. Aniela Kozłowska, 23. Nina Kondrusik (wszystkie Hajduczek), 27. Dominika Szymaniak (Riposta); drużynowo: 1. TMS Zagłębie Sosnowiec, 2. AZS AWF Warszawa, 3. Zagłębiowski Klub Szermierczy, 4. Hajduczek (Klaudia Malgrem, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Dominika Trager)
* Chłopcy: 1. Szymon Hryciuk (Pałac Młodzieży Katowice), 2. Rafał Gałecki (AZS AWF Warszawa), 3. Krzysztof Kajor (Pałac Młodzieży Katowice), 3. Oskar Peliński (Zagłębiowski Klub Szermierczy) (...)13. Piotr Kozłowski, 20. Oskar Kusak (obaj Hajduczek), 32. Jakub Wesołowski (Riposta)


W Krakowie najlepiej z olsztyńskiej ekipy spisała się Klaudia Malgrem (pierwsza z prawej)
Fot. archiwum klubu

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zorro #2729600 | 88.156.*.* 10 maj 2019 08:26

    czyli dalej bez medalu na spartakiadzie,a miał być po trzech latach istnienia Hajduczka (15 lat i nic)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz