Drugie zwycięstwo polskich piłkarzy

2019-03-24 22:00:00(ost. akt: 2019-03-24 22:51:45)
W drugim meczu eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy Polacy wygrali z Łotwą i objęli prowadzenie w grupie G. W niedzielny wieczór dużo szczęścia mieli Niemcy, którzy na wyjeździe wygrali 3:2 z Holandią, zdobywając zwycięskiego gola w 90. minucie!
* Polska - Łotwa 2:0 (0:0)
1:0
- Lewandowski (76), 2:0 - Glik (84)
POLSKA: Szczęsny - Kędziora, Glik, Pazdan, Reca - Grosicki (83 Frankowski), Klich (62 Błaszczykowski), Krychowiak, Zieliński - Piątek (87 Milik), Lewandowski

Jerzy Brzęczek miał problem z zestawieniem wyjściowej jedenastki, bowiem wirus wyeliminował z gry Jana Bednarka i Bartosza Bereszyńskiego. Ostatecznie zastąpili ich Michał Pazdan i Arkadiusz Reca. Poza tym Piątek pojawił się w miejsce Milika.

Polacy byli zdecydowanym faworytem, ponieważ Łotysze nie wygrali już od ponad 500 dni, mimo to już w 2. min strzałem z 25 m Gutkovskis sprawdził Szczęsnego, a chwilę później Rakels minimalnie spudłował z rzutu wolnego. W 7. min goście po raz trzeci oddali strzał na polską bramkę, a biało-czerwoni nie zrobili tego jeszcze ani razu!

Łotysze grali odważnie i z polotem, natomiast Polacy zaczęli niemrawo, tak jakby stawka meczu nogi im spętała. Ekipa Brzęczka musiała wygrać, a rywale otwarcie zapowiadali, że o zwycięstwie nawet nie myślą, bo już remis byłby dla nich olbrzymim sukcesem.

Dopiero po upływie 10 minut zaczęło się trochę kotłować pod bramką gości, kilka razy w pole karne dośrodkowywał Grosicki, ale największe emocje w 18. min wzbudził strzał Lewandowskiego, niestety, piłka przeleciała obok słupka. Siedem minut później „Lewy” najpierw w mistrzowski sposób przyjął piłkę, bo czym natychmiast uderzył, niestety, znakomitą interwencją popisał się Steinbors, na co dzień bramkarz... Arki Gdynia.

W 35. min Lewandowski znowu był bliski szczęścia, ale po jego uderzeniu piłka odbiła się od słupka, po chwili główkował Piątek, jednak niecelnie. Kibice głośno domagali się gola, lecz po dośrodkowaniu Zielińskiego Piątek strzelił głową w sam środek bramki. W rewanżu Łotysze wyprowadzili szybką kontrę zakończoną celnym, ale niezbyt groźnym strzałem. Tuż przed przerwą reprezentacja Polski osiągnęła przewagę, jednak to nie wystarczyło do objęcia prowadzenia.

Tuż po przerwie przed szansą stanął Grosicki, ale znowu Steinbors nie dał się zaskoczyć. Po chwili „Grosik” wyłożył piłkę Lewandowskiemu, niestety, strzał kapitana polskiej reprezentacji zdołali zablokować łotewscy obrońcy. W 52. min bardzo dobrze główkował Piątek, jednak znowu bramkarz zdołał wybić zmierzającą do bramki piłkę. Czas płynął nieubłaganie, a na tablicy wyników wciąż bił po oczach bezbramkowy remis. A mogło być jeszcze gorzej, bo w 58. min goście wyprowadzili bardzo groźną kontrę - Karasauskas przebiegł samotnie kilkadziesiąt metrów, ale rozpaczliwa interwencja Glika i Szczęsnego wyjaśniła sytuację.

W rewanżu po główce Lewandowskiego w polu karnym piłka trafiła w rękę Maksimenki, niestety, sędzia tego nie widział. Po chwili mogło być 1:0, ale po znakomitej główce Grosickiego równie znakomitą interwencją popisał się łotewski bramkarz.
W 62. min na boisku pojawił się Błaszczykowski - był to jego 106. występ w reprezentacji Polski. Polacy dominowali na boisku, lecz piłka cały czas nie chciała wpaść do bramki rywali. Do końca meczu pozostało już niewiele ponad 20 minut, więc Łotysze przy każdej okazji starali się „ukraść” trochę czasu.

Wybrańcy Brzęczka bili głową w mur do 76. min, gdy Reca znakomicie dośrodkował z lewego skrzydła, a nabiegający Lewandowski efektowną główką nie dał najmniejszych szans Steinborsowi. 1:0 dla Polski!
W 83. min powinno być 2:0, ale po dośrodkowaniu Lewandowskiego Frankowski, dla którego był to pierwszy kontakt z piłką, fatalnie spudłował z 3 metrów! Jednak kilkadziesiąt sekund później Błaszczykowski dośrodkował z rzutu rożnego, a Glik mocnym uderzeniem głową umieścił piłkę w siatce! W tym momencie stało się jasne, że mecz musi się zakończyć zwycięstwem Polaków.
Dzięki temu biało-czerwoni zostali liderem grupy G, natomiast Austriacy, którzy także zaliczani byli do faworytów, przegrali po raz drugi - tym razem z Izraelem.

* Grupa A: Bułgaria - Czarnogóra 1:1, Anglia - Czechy 5:0.

GRUPA A

1. Anglia 3 5:0
2. Czarnogóra 1 1:1
Bułgaria 1 1:1
4. Czechy 0 0:5
* 25 marca (g. 20.45): Kosowo - Bułgaria, Czarnogóra - Anglia

* Grupa B: Luksemburg - Litwa 2:1, Portugalia - Ukraina 0:0.

GRUPA B
1. Luksemburg 3 2:1
2. Portugalia 1 0:0
Ukraina 1 0:0
4. Litwa 0 1:2
* 25 marca (20.45): Luksemburg - Ukraina, Portugalia - Serbia.

* Grupa C: Holandia - Niemcy 2:3, Irlandia Północna - Białoruś 2:1.

GRUPA C
1. Irlandia Płn. 6 4:1
2. Holandia 3 6:3
3. Niemcy 3 3:2
4. Estonia 0 0:2
5. Białoruś 0 1:6
* 8 czerwca: Estonia - Irlandia Północna, Białoruś - Niemcy.

* Grupa D: Gruzja - Szwajcaria 0:2, Gibraltar - Irlandia 0:1.

GRUPA D
1. Szwajcaria 3 2:0
2. Irlandia 3 1:0
3. Gibraltar 0 0:1
4. Gruzja 0 0:2
* 26 marca (20.45): Irlandia - Gruzja, Szwajcaria - Dania.

* Grupa E: Walia - Słowacja 1:0, Węgry - Chorwacja 2:1.

GRUPA E
1. Słowacja 3 2:1
2. Walia 3 1:0
3. Chorwacja 3 3:3
4. Węgry 3 2:3
5. Azerbejdżan 0 1:2
* 8 czerwca: Chorwacja - Walia, Azerbejdżan - Węgry.

* Grupa F: Malta - Wyspy Owcze 2:1, Szwecja - Rumunia 2:1, Hiszpania - Norwegia 2:1.

Rumunia 0 1:2
* 26 marca (20.45): Malta - Hiszpania, Norwegia - Szwecja, Rumunia - Wyspy Owcze.

* Grupa G: Izrael - Austria 4:2, Słowenia - Macedonia Północna 1:1.

6. Łotwa 0 1:5
* 7 czerwca: Austria - Słowenia, Macedonia Północna - Polska, Łotwa - Izrael.

* Grupa H: Albania - Turcja 0:2, Andora - Islandia 0:2, Mołdawia - Francja 1:4.
6. Mołdawia 0 1:4
* 25 marca: Turcja - Mołdawia (18), Andora - Albania (20:45), Francja - Islandia (20:45)

* Grupa I: Kazachstan - Rosja 0:4, San Marino - Szkocja 0:2, Cypr - Belgia 0:2.

6. San Marino 0 0:7
* 8 czerwca: Rosja - San Marino, Belgia - Kazachstan, Szkocja - Cypr.

* Grupa J: Bośnia i Hercegowina - Armenia 2:1, Włochy - Finlandia 2:0, Liechtenstein - Grecja 0:2.