13 lat z uniwersyteckim badmintonem

2019-02-25 12:00:00(ost. akt: 2019-02-24 20:27:50)
Sekcja badminton AZS UWM Olsztyn w komplecie

Sekcja badminton AZS UWM Olsztyn w komplecie

Autor zdjęcia: Archiwum klubu

Badminton w klubie AZS UWM Olsztyn jest już od trzynastu lat. Mimo stosunkowo krótkiego okresu działalności sport ten przysporzył kortowskiej uczelni wiele chwały i sukcesów.
Sekcja powstała w 2005 r,. kiedy to zawodniczki i zawodnicy olsztyńskiej Warmii przeszli pod skrzydła akademickiego klubu. Decyzja zamiany klubów okazała się bardzo trafiona, bo już w sezonie 2006/07 olsztyńska ekipa wystartowała w rozgrywkach ekstraklasy, zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski, pierwszy w historii tej sportowej specjalności na Warmii i Mazurach.

Wszystko to wiąże się z osobą Andrzeja Kleja, wielkiego miłośnika tej gry, a poza tym działacza i szkoleniowca. Klej urodził się 2 marca w 1957 r. w Olsztynie. Jest absolwentem policealnego studium geodezyjnego oraz olsztyńskiej Akademii Rolniczo-Technicznej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera budownictwa. W 1984 r. ukończył podyplomowe studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i otrzymał papiery trenera. W młodości uprawiał m.in. pływanie, koszykówkę, piłkę nożną, strzelectwo, tenis stołowy, ale to badminton stał się jego wielką miłością i pasją. Przez 18 lat był zawodnikiem, jednak wielkich sukcesów nie osiągnął. Największym było 5. miejsce w mistrzostwach Polski. To Klej był inicjatorem i organizatorem sekcji badmintona najpierw w Warmii, a potem w AZS Olsztyn. Wkrótce powołano go do sztabu szkoleniowego kadry narodowej. W tym okresie reprezentacja Polski kadetów w mistrzostwach Europy zdobyła dwa medale.
W latach 2003–04 Andrzej Klej pracował we Włoszech, zdobywając ze swoją drużyną (Raika Meran/Motorunion) mistrzowski tytuł, a jego podopieczny Klaus Rafeider został trzykrotnym mistrzem Włoch.

— Ten pierwszy medal mistrzostw Polski, po którym przyszły kolejne sukcesy, zdobyliśmy dzięki zapewnieniu przez władze akademickiego klubu profesjonalnego treningu osiem razy w tygodniu — wspomina Andrzej Klej. — Do 2016 r. funkcjonowało w Kortowie Akademickie Centrum Szkolenia Studentów w badmintonie. To stwarzało możliwości godzenia nauki na studiach dziennych z treningami. Zajęcia na uczelni były skorelowane z grafikiem zajęć sportowych i wyjazdami na zawody oraz zgrupowania. Sześć osób szkolonych w tym centrum było w kadrze Polski seniorów, a pięciu z nich było mistrzami kraju w różnych kategoriach wiekowych. Czterech uczestniczyło w mistrzostwach Europy juniorów. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki mieli stypendia sportowe. To może jeszcze wrócić, ale trzeba mieć zawodników wysokiej klasy, m.in. medalistów mistrzostw Polski. Nasza sekcja cały czas korzysta z hali kortowskiej oraz obiektu Warmii przy ulicy Sybiraków — podkreśla Klej.

W prowadzeniu szkolenia akademickich lotkarzy Andrzejowi Klejowi pomagał i nadal pomaga Andrzej Długosz, pracownik Studium Wychowania Fizycznego UWM. Wśród trenujących wcześniej oraz teraz zawodniczek i zawodników byli i są w większości olsztynianie. Byli też tacy, którzy zasilali olsztyńską sekcję badmintona przychodząc z innych polskich klubów, m.in. z SKB Suwałki, Trampa Orneta, Masovii Płock i Lednika Miastko.
Do najlepszych zawodniczek i zawodników AZS UWM w minionym 13-leciu należeli: Magdalena Jaworek, Klaudia Rogalska, Aneta Walentukanis, Krystyna Polakowska, Izabela Żakowska, Karolina Kosińska, Anna Płecha, Joanna Długosz, Iwona Grabowska, Magdalena Matula, Ewa Morawiec, Joanna Klonowska, Kamil Raszkiewicz, Piotr Kowenicki, Lech Dryżałowski, Grzegorz i Michał Chmielewscy, Radosław Sikorski, Arkadiusz Smoliński, Robert Nikołaju, Piotr Cioban, Krzysztof Horyd, Mateusz Dobroński, Tomasz Kozłowski, Adrian Wasilewski, Damian Gołębiowski, Łukasz Marciniak, Michał Zakrzewski, Marek Zbytniewski i Robert Chorzelewski.

— Sezon 2014/15 był naszym ostatnim w ekstraklasie — przypomina Klej. — Zrezygnowaliśmy z udziału w rozgrywkach głównie z uwagi na brak odpowiedniej kasy, a co za tym idzie silnego składu. Najlepsze polskie zespoły, czyli m. in. Suwałki, Białystok i Warszawa, mają u siebie graczy zagranicznych, a to dużo kosztuje. Nas na to po prostu nie stać. Obecnie przygotowujemy się do startu w drużynowych akademickich mistrzostwach Polski. Trenujemy trzy razy w tygodniu w kortowskiej hali i dwa razy na Warmii. Od 22 do 24 marca odbędzie się w Łodzi z naszym udziałem jeden z dwóch turniejów półfinałowych. Do rywalizacji stanie łącznie około 30 ekip. Aby wystąpić w finale, należy zająć w Łodzi nie gorsze niż ósme miejsce. W turnieju finałowym, który ma się odbyć w Krakowie, o tytuły i medale powalczy 16 drużyn. W naszej drużynie są sami studenci UWM, poza Magdaleną Jaworek, która jest doktorantką. Oprócz niej mamy w drużynie: Małgorzatę Polak, Żanetę Baranowską, Agatę Nęcką, Krzysztofa Niderausa, Arkadiusza Gołębiowskiego, Ryszarda Starucha i Krzysztofa Laskowskiego. Sytuacja w olsztyńskim badmintonie jest taka, że oficjalnie Warmia szkoli dzieci i młodzież, natomiast AZS UWM przejmuje od niej zawodniczki i zawodników, kontynuując szkolenie w grupie starszej. Cały czas prowadzimy nabory chętnych do badmintona dzieci oraz młodzież (7-15 lat — red.). Wszyscy chętni mogą się do nas zgłaszać w hali Warmii w poniedziałki od godziny 17 i w czwartki od 17.30 (tel. 668-218-215 — red.) — informuje na koniec pan Andrzej.

SUKCESY AZS UWM
* Akademickie mistrzostwa Europy: 2006 (Lizbona) — 5. miejsce Piotra Kowenickiego i Piotra Dryżalskiego w deblu; 2008 (Kraków) — 10. miejsce zespołu; 2012 (Kordoba) — 6. miejsce zespołu, srebrny medal Magdaleny Jaworek i Anety Walentukanis w deblu
* Akademickie drużynowe mistrzostwa Polski: 2007 — brązowy medal wśród uczelni, złoty wśród uniwersytetów; 2008 — brązowy medal wśród uczelni, srebrny wśród uniwersytetów; 2009 — 4. miejsce wśród uczelni, srebrny medal wśród uniwersytetów; 2010 — brąz wśród uczelni, złoto wśród uniwersytetów; 2011 — 5. miejsce wśród uczelni, brąz wśród uniwersytetów; 2012 — złoto wśród uczelni i uniwersytetów, 2013 — 5. miejsce wśród uczelni i złoto wśród uniwersytetów; 2014 — 5. miejsce wśród uczelni i brąz wśród uniwersytetów; 2015 — 9. miejsce wśród uczelni, brąz wśród uniwersytetów; 2018 — 5. miejsce wśród uczelni, brąz wśród uniwersytetów
* Akademickie indywidualne mistrzostwa Polski: 2007 — 2. miejsce Dryżałowskiego i Karoliny Kosińskiej w grze mieszanej, 3. miejsce Kosińskiej i Krystyny Polakowskiej w deblu, 3. miejsce Polakowskiej w grze pojedynczej; 2008 — 2. miejsce Piotra Kowenickiego w grze pojedynczej i pierwsze w podwójnej, 2. miejsce Jaworek w grze pojedynczej i pierwsze (z Dryżałowskim) w mieszanej; 3. miejsce Adriana Wasilewskiego w grze pojedynczej, 3. miejsce Arkadiusza Smolińskiego w podwójnej
* Mistrzostwa Polski seniorów: 2008 — brązowy medal Kosińskiej w grze podwójnej, 2010 — brązowy medal Jaworek i Klaudii Rogalskiej w grze podwójnej
* Ekstraklasa: 2006/07 — 3. miejsce, 2007/08 — 6. m, 2008/09 — 9. m, 2009/10 — 8. m, 2010/11 — 8. m, 2012/13 — 4. m, 2013/14 — 6. m, 2014/15 — 4. m.

Lech Janka
l.janka@gazetaolsztynska.pl



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. abc #2688137 | 213.76.*.* 25 lut 2019 21:29

    O grze mieszanej w 2013 ktoś tu zapomniał :/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Mist rzostwa_Polski_w_Badmintonie_2013

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz