To się nazywa rehabilitacja: Indykpol AZS wygrał w Jastrzębiu!!!

2019-02-20 19:51:10(ost. akt: 2019-02-21 13:47:21)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

W 21. kolejce PlusLigi olsztyńscy siatkarze stoczyli pasjonujący 154-minutowy (!) bój z faworyzowanym Jastrzębskim Węglem i absolutnie sensacyjnie wygrali na Śląsku 3:2!
* Jastrzębski Węgiel – Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (-31, 21, 25, -22, -13)
JASTRZĘBIE
: Kampa (3 pkt), Lyneel (20), Kosok (9), Konarski (24), Fromm (21), Hain (9), Popiwczak (libero) oraz Bucki, Rusek (l)
INDYKPOL AZS: Woicki (2), Andringa (13), Pietraszko (11), Hadrava (19), Lux (19), Zniszczoł (13), Żurek (libero) oraz Kańczok, Gil, Warda, Kapelus
MVP: Marcel Lux (Indykpol AZS)

Konia z rzędem temu, kto przewidział, że zaledwie pięć dni po dołującej porażce w Bydgoszczy (1:3 z Chemikiem), gdzie Indykpol AZS pokazał chyba swoje najgorsze oblicze, zespół trenera Michała Mieszko Gogola rozegra takie spotkanie w Jastrzębiu. A jednak: jeszcze raz okazało się, że PlusLiga bywa w tym sezonie kompletnie nieprzewidywalna, bo olsztynianie – jak równy z równym – powalczyli z dużo wyżej notowanym rywalem. Nie tylko powalczyli, ale i wygrali!

Już pierwszy set dostarczył mnóstwa emocji, a na koniec – czyli po 34 minutach walki – ze zwycięskiego otwarcia meczu cieszyli się goście (33:31). I to mimo tego, że wcześniej jastrzębianie mieli aż siedem piłek setowych!
Zażarta walka trwała i w drugiej partii, w której było 20:20, co zwiastowało kolejne emocje w końcówce. Przy stanie 21:20 dla Jastrzębia olsztynianie popełnili jednak błąd ustawienia, a po przerwie na żądanie dla trenera Gogola stracili następny punkt i zrobiło się 23:20 dla faworyta. Ekipa Roberto Santilliego już nie wypuściła szansy z rąk, a seta zakończył autowy atak Pawła Pietraszki (21:25).

Kiedy w kolejnej partii nadal nieodpuszczający żadnej piłki Indykpol AZS odskoczył na 15:10, wydawało się, że jest już na najlepszej drodze do wygrania tego seta. Gospodarze szybko odrobili jednak straty i znów doszło do gry na przewagi. Niestety, tym razem górą było Jastrzębie, a decydujący cios zadał Lukas Kampa, który ustrzelił zagrywką Marcela Luxa (27:25).

W czwartym secie Jastrzębski Węgiel prowadził m.in. 15:11 i 17:14, 19:17 i 20:18, ale olsztynianie nadal nie odpuszczali, no i w końcu dopięli swego. Po floacie Pawła Woickiego piłka wróciła na stronę AZS, a Jan Hadrava skończył kontrę na 20:20. Ba, przy 21:21 w aut zaatakował Christian Fromm, a za moment jastrzębianie nie skończyli kolejnej akcji i po kontrze Pietraszki zrobiło się 23:21! Jeszcze Dawid Konarski zdobył punkt na 22:23, ale w dwóch następnych akcjach już się pomylił – najpierw "zderzając się" z potrójnym blokiem Indykpolu AZS, a przy setbolu atakując w aut (swoje zrobiły dobre serwy Pietraszki). Czyli jest tie-break!

Przed tym decydującym setem statystyka przemawiała za Jastrzębiem i to nie tylko z racji własnej hali czy wyższej pozycji w tabeli. Otóż, do środy Indykpol AZS przegrał w tym sezonie pięć z... sześciu tie-breaków (tylko w Rzeszowie pięciosetówkę wygrali olsztynianie).

W tie-breaku AZS prowadził jednak 4:3, 5:4 i 6:5, a pod siatką ciągle trwała walka punkt za punkt. Ale kiedy Julien Lyneel pomylił się wreszcie w ataku, goście odskoczyli na 7:5. Mogło być nawet 8:5, tyle że Lux nie wykorzystał przechodzącej piłki. Słowak i tak został jednym z głównych bohaterów końcówki, posyłając kluczowego asa serwisowego na 10:7 czy kończąc atak na 13:10. Cień nadziei na wywinięcie się z opresji dał Jastrzębiu jeszcze blok na... Luksie (tylko 12:13), ale za chwilę Fromm zepsuł zagrywkę i Indykpol AZS miał dwa meczbole (14:12). Pierwszy poszedł na straty, bo Pietraszko nie trafił serwisem (14:13), ale drugiego wykorzystał Hadrava i sensacja w Jastrzębiu stała się faktem.

— Cieszę się, że w końcu byliśmy agresywni, ofensywni i że pokazaliśmy dobrą siatkówkę. A Marcel Lux rozegrał chyba swój najlepszy mecz w tym sezonie — skomentował na gorąco (w Radiu UWM FM) szkoleniowiec olsztynian Michał Mieszko Gogol. — Jestem bardzo zadowolony. Choć przede wszystkim z tego, że wygraliśmy w Jastrzębiu — dodał, wywołany do tablicy, Marcel Lux, który po raz pierwszy w sezonie został wyróżniony statuetką dla MVP. — Mam nadzieję, że z Rzeszowem też pokażemy dobrą siatkówkę...
Ano właśnie: w niedzielę o g. 17.30 Indykpol AZS podejmie w Uranii Resovię Rzeszów.