Muzeum sportu wciąż tętni życiem

2019-01-04 10:00:00(ost. akt: 2019-01-04 10:08:27)
Koszulka Krzysztofa Domina, mistrza Polski w curlingu

Koszulka Krzysztofa Domina, mistrza Polski w curlingu

Autor zdjęcia: Muzeum Sportu

Olsztyńskie Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego nie ustaje w działalności na rzecz popularyzacji regionalnego sportu. Kilka dni temu rozpoczęła się dwunasta edycja konkursu "Moje sportowe pamiątki", który potrwa do 30 kwietnia.
Olsztyńskie muzeum, w odróżnieniu od innych, nie zamyka się w niezmienianej przez lata ekspozycji. Od lat o nowe eksponaty wzbogaca się m.in. dzięki organizowanym przez siebie konkursom. W poprzednich jedenastu edycjach konkursu „Moje sportowe pamiątki” wzięło udział 110 osób, które wniosły do olsztyńskiej placówki aż 1132 eksponaty. Przypomnijmy, że głównym organizatorem konkursu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie, któremu muzeum podlega.

— Celem tych konkursów jest zainspirowanie mieszkańców Olsztyna i regionu do aktywności w poszukiwania pamiątek sportowych, które wzbogacą nasze zbiory — mówi Tomasz Lenkiewicz, szef muzeum. — Udział w konkursie może wziąć każda osoba, która przekaże nam jakąś rzecz związaną ze sportem. Może to być na przykład używany sprzęt sportowy, fotografie, dokumenty oraz najróżniejsze trofea. Wszystko to należy dostarczyć bezpośrednio do naszego muzeum, ewentualnie przesłać drogą pocztową, do 30 kwietnia — podkreśla Lenkiewicz.

Dla biorących udział w konkursie organizatorzy przygotowali nagrody w postaci atrakcyjnych książek i albumów o tematyce sportowej. Przewidziane są również nagrody niespodzianki. Więcej informacji o konkursie można zasięgnąć w Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie, które mieści się w hali Urania (ul. Piłsudskiego 44), lub telefonicznie oraz na stronie internetowej (www.osir.olsztyn.pl), gdzie znajduje się regulamin oraz formularz zgłoszeniowy.

Olsztyńskie Muzeum Sportu organizuje ponadto konkurs multimedialny „Sportowcy Warmii i Mazur” oraz fotograficzny „Sportowe wspomnienia zatrzymane w kadrze”. To jednak nie wszystkie formy działalności tej tak ważnej dla regionalnej kultury fizycznej placówki. W muzeum odbywają się bowiem także spotkania z wybitnymi sportowcami, trenerami, działaczami i ludźmi sportu. Są ponadto organizowane lekcje i spotkania poza siedzibą placówki, W muzeum działa także wypożyczalnia książek, jest też możliwość udostępniania różnych dokumentów stanowiących często pomoc w pisaniu prac licencjackich, magisterskich, a nawet doktorskich.

Z myślą o młodych mieszkańcach naszego regionu muzeum organizuje w okresie ferii i wakacji interesujące zajęcia. — Tym razem zaplanowaliśmy je w terminie od 21 stycznia do 1 lutego w godzinach 9-14 - informuje Lenkiewicz. — Chcemy zapoznać młodzież z ideą olimpiad, historią igrzysk olimpijskich letnich i zimowych oraz z warmińsko-mazurskimi olimpijczykami. Podczas naszych spotkań młodzież będzie miała też okazję bliżej poznać historię, regulaminy i zasady różnych imprez i zawodów sportowych. Dodatkową atrakcją będą konkursy plastyczne i historyczne o tematyce sportowej, w których najciekawsze prace nagrodzimy upominkami. Zorganizowane grupy są proszone o anonsowanie swego przybycia kilka dni wcześniej — dodaje na koniec Tomasz Lenkiewicz (kontakt telefoniczny: 89 5331747, 519-566-849 i 601-741-937).

W przyszłym roku olsztyńskie Muzeum Sportu będzie obchodziło 30-lecie. Przypomnijmy, że głównym pomysłodawcą i jego założycielem był Marian Tadeusz Rapacki, a oficjalne otwarcie miało miejsce 12 maja 1989 r. Pierwszą siedzibą była świetlica klubowa na stadionie przy al. Piłsudskiego. 14 października 2004 r. muzeum otrzymało nową siedzibę w hali Urania. Po śmierci Mariana Rapackie go (19. 04. 2009) z inicjatywy jego rodziny oraz środowiska sportowego (na czele z kajakarskim działaczem Januszem Milewskim) władze miasta nadały Muzeum Sportu imię Mariana Rapackiego. 25 listopada 2010 r. powołano do życia działający przy muzeum Klub Olimpijczyka.
Lech Janka
l.janka@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kibic #2656579 | 31.0.*.* 6 sty 2019 16:02

    Przyjemne miejsce. Kawał historii sporu na Warmii i Mazurach i nie tylko. Czuć tam klimat . Dużo można się dowiedzieć i powspominać.

    odpowiedz na ten komentarz