Hajduczek udanie zakończył rok

2018-12-19 12:00:00(ost. akt: 2018-12-18 16:14:44)
Oskar Kusak, Nina Kondrusik, Antonina Dobies i Aniela Kozłowska

Autor zdjęcia: archiwum klubu

V Ogólnopolski Turniej Mikołajkowy w Brzozie był ostatnią w roku imprezą dla młodych szablistów. W zawodach wzięło udział 155 zawodników z całej Polski, którzy rywalizowali w trzech kategoriach - junior młodszy, młodzik i dzieci.
Podczas turnieju barw olsztyńskiego Hajduczka bronili: Antonina Dobies, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Olaf Czernik, Krzysztof Dowgierd, Oskar Kusak i Kacper Staniszewski. Najlepiej spisali się Kozłowska i Kondrusik, którzy zajęli pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych (odpowiednio młodzik i junior młodszy).

Wśród młodziczek rywalizowały najlepsze zawodniczki w kraju, wśród nich była Aniela Kozłowska - od czerwca 2017 r. numer 1 w Polsce. Już w fazie grupowej olsztynianka pokazała wielką klasę, bo w sześciu walkach straciła jedynie 3 trafienia, pewnie awansując do fazy play-off. W kolejnych walkach Aniela pokonała 12:1 Zofię Czerebiej (UKS Szabla Brzoza), 12:4 Joannę Makowską (Akademia Integracji Wołomin) i 12:3 Ewę Moiseevą (Grodziski Klub Szermierczy). W półfinale zawodniczka Hajduczka wygrała 12:6 z Natalią Lipińską (Dragon Łódź), a w finale pokonała 12:8 Marię Więckiewicz (Akademia Integracja Wołomin).
- Każdy turniej jest wyzwaniem, przede wszystkim polegającym na tym, że trzeba w każdej walce być do końca skoncentrowanym i pewnym siebie zawodnikiem - powiedziała Aniela Kozłowska. - Szermierka jest dynamiczną dyscypliną, w której o wyniku decydują ułamki sekund. Trudno jest na każdym turnieju zachować samodyscyplinę, pewność, odpowiednią dynamikę każdej akcji, ale mi się to już po raz kolejny udało - dodała utalentowana szablistka Hajduczka.

Drugie turniejowe zwycięstwo odniosła Nina Kondrusik, która rywalizowała w najstarszej kategorii. Nina wygrała wszystkie walki w grupie, a w fazie play-off pokonała 15:3 Katarzynę Krzewską (UKS Riposta Olsztyn) i 15:14 Anastazję Nagórską (OŚ AWF Poznań), a w finale wygrała 15:6 z Natalią Koziarską (KKSZ Konin).

Na podium stanęło jeszcze dwóch innych zawodników Hajduczka - w najmłodszej kategorii Antonina Dobies była druga. W fazie grupowej wygrała wszystkie walki, pewnie awansując do play-off. Jako rozstawiona zawodniczka nie walczyła w pierwszej fazie pucharów, a w kolejnej pokonała 8:0 Jagodę Wniszewską (AZS AWF Poznań). W półfinale wygrała 8:5 z Oliwią Kodryasz (UKS Szabla Ząbki), a w decydującej walce przegrała 5:8 z Nelą Maszewską (AZS AWF Warszawa).
Oczko niżej na podium zameldował się Oskar Kusak, który kolejno pokonał 12:0 Antoniego Flaszaka, 12:5 Mikołaja Fiedorowicza i 12:8 Kacpra Pękałę. W półfinale, po wyrównanej walce, uległ Benedyktowi Denkiewiczowi (UKS Szabla Ząbki)11:12, kończąc tym samym rywalizację na 3. miejscu.

- Szczęśliwi kończymy 2018 r., w którym nasi zawodnicy startowali w sumie w 27 turniejach w Polsce i za granicą. Tysiące przejechanych kilometrów, setki walk, a w nich ciągle jest radość z uprawiania sportu. Cieszę się z tego, że dzieci i młodzież chcą coraz liczniej trenować tę piękną olimpijską dyscyplinę - uśmiecha się Adam Sobczyk, prezes Hajduczka. - Przed nami nowy rok i nowe wyzwania. Już 12 stycznia startujemy w mistrzostwach Polski juniorów, tydzień później w Pucharze Polski juniorów młodszych w Koninie, a w kolejny weekend nasi najlepsi kadeci powołani do kadry narodowej wyjeżdżają na Puchar Europy do Austrii - zakończył prezes Sobczyk.

* V Ogólnopolski Turniej Mikołajkowego w Brzozie (miejsca zawodników Hajduczka), dzieci: 2. Antonina Dobies; młodzicy: 1. Aniela Kozłowska, 3. Oskar Kusak, 10. Krzysztof Dowgierd, 47. Olaf Czernik; juniorzy młodsi: 1. Nina Kondrusik, 20. Kacper Staniszewski.