Podwójny sukces Hajduczka

2018-11-06 14:00:00(ost. akt: 2018-11-06 14:12:31)
Oskar Kusak, szablista Hajduczka Olsztyn

Autor zdjęcia: archiwum klubu

W Koninie z udziałem 137 szermierzy odbył się Ogólnopolski Turniej Młodzików. Były to drugie w sezonie zawody w tej kategorii wiekowej, których wyniki brane są pod uwagę do klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego.
Przed wyjazdem do Konina Adam Sobczak, szkoleniowiec Hajduczka, powiedział: - Mamy swoje plany, ale zobaczymy, czy uda się w tak mocno obsadzonym turnieju wprowadzić jakiegoś zawodnika choćby do ćwierćfinału.

Rzeczywistość jednak przekroczyła najśmielsze oczekiwania olsztyńskiego szkoleniowca, warto dodać, że grupę najbardziej zaawansowanych młodzików Hajduczka prowadzi Adam Sęczek. - Pod jego okiem od roku trenują nasi najlepsi zawodnicy - przypomniał Sobczyk.

W Koninie rywalizowało 137 zawodników, wśród nich była dwunastka z olsztyńskiego Hajduczka. - Na ten turniej zabraliśmy szermierzy doświadczonych, ale też i tych, którzy swoją przygodę z szermierką rozpoczęli zupełnie niedawno - przyznał trener Sobczyk. - Tu każdy ma możliwość sprawdzenia siebie, spróbowania, jak smakuje prawdziwa rywalizacja.

Najwięcej emocji przysporzył wśród chłopców start Oskara Kusaka. Po zwycięstwach - 12:2 z Mikołajem Sadowskim (UKS MOS Będzin), 12:2 z Kacprem Kulikowskim (UKS 13 Białystok) i 12:5 z Antonim Dąbrowskim (UKS Szabla Ząbki) - Oskar awansował do ćwierćfinału, gdzie pewnie pokonał Leona Leducę (Grodziski Klub Szermierczy) 12:5, zaś w półfinale 12:7 pokonał Adama Kaczmarczyka (KKSZ Konin). W finale olsztynianin spotkał się z Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki), którego pokonał 12:6, wygrywając cały turniej.

Równie udany start zaliczyła Aniela Kozłowska, która najpierw wygrała wszystko w grupie, dzięki czemu zakwalifikowała się od razu do drugiej fazy play-off. Tu pewnie 12:3 pokonała Nadię Białotę (TMS Sosnowiec) i 12:1 Julię Mikulską-Bąk (UKS Riposta), w ćwierćfinale wygrała 12:7 z Karoliną Hofman (TMS Sosnowiec), w półfinale 12:7 z Emilią Habryn (TMS Sosnowiec), a w finale zwyciężyła 12:10 z Julią Pilewską (TMS Sosnowiec)!

- Był to trudny turniej - przyznała uśmiechnięta Aniela Kozłowska. - Miałam wymagające przeciwniczki, bo tak się trafiło, że walczyłam w pucharach z najlepszymi szablistkami z TMS Sosnowiec, gdzie jest doskonała infrastruktura sportowa, wielu trenerów oraz klasa sportowa o profilu szermierka. Ale udało mi się odpowiednio skoncentrować na poszczególnych akcjach, co było szczególnie istotne w końcówce walki finałowej, kiedy przegrywałam 8:10. Chwila koncentracji, ułożenia taktyki walki i później zrealizowałam swoje plany, co dało mi kolejne zwycięstwo w turnieju klasyfikacyjnym.
- Aniela potwierdziła, że jest najlepszą młodziczką w Polsce. Od września 2017 r. nieustannie jest sklasyfikowana przez Polski Związek Szermierczy na pierwszym miejscu - przypomina Adam Sobczak. - Oskar Kusak dzięki zwycięstwu również awansował na pierwszą pozycję w Polsce. Tym samym w obu klasyfikacjach prowadzą szabliści Hajduczka. To efekt ich systematycznej pracy - dodaje z nieukrywaną satysfakcją trener Sobczyk.
Więcej czytaj w środowej Gazecie Olsztyńskiej.