W sobotę Stomil musi wygrać!

2018-10-19 12:00:00(ost. akt: 2018-10-19 13:44:03)

Po przerwie na mecze reprezentacji Stomil wraca do gry. Trzeci raz z rzędu olsztynianie wystąpią przed własną publicznością. Początek sobotniego meczu z Puszczą o g. 15:30. Niespodziewanie z klubu odszedł trener Kamil Kiereś.
W czwartek po południu poinformowano o rozwiązaniu za porozumieniem stron umowy z Kieresiem. Można się tego było spodziewać, bo olsztyński pierwszoligowiec gra słabo i jest w strefie spadkowej. W tej sytuacji w sobotnim meczu z Puszcza na ławce trenerskiej zasiądzie nowy szkoleniowiec - być może Piotr Zajączkowski.

Mecz miał się rozpocząć w blasku jupiterów o godz. 18, ale olsztyński klub postanowił wprowadzić drobną korektę. - Odpowiedzieliśmy pozytywnie na prośbę naszych kolegów z Indykpolu AZS. Zdecydowaliśmy się na taki ruch, żeby kibice po meczu Stomilu mogli jeszcze zdążyć do Uranii na pojedynek siatkarzy - tłumaczy prezes Stomilu Maciej Radkiewicz.

Tydzień temu olsztyński pierwszoligowiec miał zagrać z Termaliką Bruk-Bet Nieciecza, ale mecz został przeniesiony na 24 października (środa) ze względu na powołania piłkarzy obydwu klubów do młodzieżowych reprezentacji. Ze Stomilu zaszczytu gry z orzełkiem zaznali Michał Góral oraz Jakub Mosakowski. Ten pierwszy wybiegł w podstawowej jedenastce Polski na mecz z Czechami w ramach Elite League U-21. Zagrał do 79. minuty, a Polska w Łodzi wygrała 3:0. Niestety, olsztynianin doznał kontuzji (naderwany przywodziciel), więc teraz będzie musiał pauzować od dwóch do trzech tygodni. Więcej szczęścia oraz okazji do gry miał Mosakowski, który wystąpił w dwóch spotkaniach towarzyskich U-19. W Bełchatowie Polska wygrała 4:3 z Mołdawią (piłkarz Stomilu grał od 65. minuty), a w Walii biało-czerwoni przegrali 0:2 (Mosakowski grał przez całe spotkanie).

- To były dwa pożyteczne sprawdziany w kontekście ruszających za miesiąc eliminacji do mistrzostw Europy - mówi Mosakowski. - Chociaż nie trenowałem ze Stomilem przez tydzień, to uważam, że pobyt w kadrze był bardzo pożyteczny. Mimo porażki uważam, że solidnie zaprezentowałem się w meczu z Walią.
Mosakowski w meczu z GKS Katowice pierwszy raz w tym sezonie wskoczył do podstawowej jedenastki olsztyńskiego klubu. Teraz piłkarz z rocznika 2000 liczy na to, że pomimo braku stycznością z treningami pod okiem Kamila Kieresia wystąpi od pierwszej minuty w meczu z Puszczą. - Mam nadzieję, że znowu będę mógł zagrać przed olsztyńska publicznością - przyznaje Mosakowski.

Warto przypomnieć, że Mosakowski w ostatnim meczu na lewej obronie zastąpił Remigiusza Szywacza, który we wrześniu złamał nadgarstek. Kontuzjowany zawodnik wrócił już do treningów ze Stomilem, ale musi jednak nosić specjalny stabilizator. W razie konieczności zgłasza możliwość gry w sobotnim spotkaniu.
Dla olsztyńskiego zespołu zwycięstwo w tym meczu jest potrzebne niczym tlen do życia. Stomil obecnie zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli, wyprzedzając jedynie Garbarnię Kraków, ligowego beniaminka. W poprzednim sezonie olsztyński zespół potrafił wygrać na własnym obiekcie z Puszczą, a okoliczności były bardzo podobne, bo w rundzie wiosennej Stomil także zajmował przez dłuższy czas miejsce w strefie spadkowej. Dopiero po wygranej z Puszczą nastąpił marsz w górę tabeli - teraz na podobne rozwiązanie liczą olsztyńscy kibice, którzy są mocno zaniepokojeni sytuacją „Dumy Warmii”.

* Inne mecze 15. kolejki, piątek: Garbarnia Kraków - Bruk-Bet Termalica Nieciecza (18), Sandecja Nowy Sącz - Wigry Suwałki (19.10), Stal Mielec - GKS Katowice (20.45); sobota: Bytovia Bytów - Odra Opole (16), Podbeskidzie Bielsko-Biała - Chojniczanka Chojnice (18), ŁKS Łódź - GKS 1962 Jastrzębie (15), GKS Tychy - Raków Częstochowa (17.45); niedziela: Warta Poznań - Chrobry Głogów (14).